Začínáte s investováním?

Staňte se členem komunity Warengo a získejte přehled na trzích a možnost konzultace s profesionály. Je nás už 11 446.

Zaregistrovat se

Aby porozuměla proslovům Donalda Trumpa, musela se umělá inteligence odnaučit anglickou gramatiku a syntaxi

Vývoj botů a programů schopných transkripce se posunul do bodu, kdy mohou být programovány pro konkrétní osoby a případy. Třeba pro světového lídra, jehož osobní projev odporuje oficiálním pravidlům spisovného jazyka.

Při sledování proslovů amerického prezidenta Donalda Trumpa můžeme mít často pocit, že vlastně vůbec nevíme, o čem to mluví. Naštěstí nám přispěchala na pomoc moderní technologie, speciální bot, který se přímo na Trumpův „jedinečný“ styl naprogramovaný

Digitální tlumočnice Margaret utváří katalog ze všech Trumpových proslovů, tweetů a dalších projevů – dohromady už vytvořila databázi o téměř 11 milionech slovech datovaných až do roku 1976. 

Tvůrce programu Bill Frischling spolupracuje s Amazonem, který bota využívá pro své hlasové asistenty Alexa. Síť umělé inteligence a její databáze je volně dostupná pro uživatele online.

Program je natolik sofistikovaný, že dokáže rozpoznat, kdy Trump lže, je rozčílený nebo vystresovaný při projevu na kameru. Podle Frischlinga bylo ale daleko větší výzvou, než rozpoznat, zda mluví pravdu, naučit Margaret chápat význam Trumpova projevu

„Největším problémem bylo, že program se snažil mluvený projev vnímat, jako by byl anglicky, ne Trumpův.“ 

V rozhovoru pro deník LA Times Frischling vysvětloval, že jedna pasáž Trumpova projevu byla natolik matoucí a chaotická, až z toho bot selhal a spadl

Frischling, 48letý programátor z Virginie, s doktorátem v oboru umělé inteligence a programování, nakonec přišel se způsobem, jak naučit Margaretu současnému americkému prezidentovi rozumět

Přeprogramoval svou tlumočnici, která se držela správné syntaxe a gramatiky, aby se namísto toho zaměřila na Trumpův bezpochyby jedinečný styl projevu.

„S každým jeho dalším slovem je Margaret chytřejší a umožní jí to vnímat nuance Trumpova osobního stylu, slovníku a způsobu komunikace,“ říká Frischling. 

 

Jejím dalším projektem je porovnávání všech existujících záznamů z veřejných projevů – sledování Trumpových gest a vizuálně identifikovatelného stresu a porovnávání jeho výpovědí s dostupnými daty, skrze než provádí fact check a zjišťuje, zda Trump lže. 

Frischling na základě toho poznamenal, že na rozdíl od většiny lidí, Trump není při lhaní příliš stresovaný.

Podobné studie nejsou důležité jen pro individuální využití, ale i pro vývoj samotné umělé inteligence. Podle Frischlinga je o podobné projekty globálně stále větší zájem předně jakmile jde o světové lídry. 

Dodal, že kromě Trumpa podobně studuje i členy Kongresu a zjištěné poznatky sdílí se soukromými klienty. 

Když nepoužívá čtecí zařízení, Trump údajně mluví rychlostí 220 slov za minutu, což je téměř dvojnásobek amerického národního průměru. Při předčítání ovšem zpomalí na 111 slov za minutu.

A jakmile se Trump naštve – prostě přestane gestikulovat

„Ve chvíli, kdy přestane gestikulovat rukama, mějte se na pozoru, ať jde o jakékoli téma, můžete si být jistí, že ztrácí kontrolu a začíná jednat emocionálně,“ uzavírá Frischling své pozorování.  

Máte zájem komentovat, lajkovat nebo přidat svůj vlastní článek? Registrujte se na Warengo teď hned! 

#Trump #AI #umelainteligence #pocitac #vyzkum #veda #lingvistika #robotika #bot #USA #prezident #Frischling #Margaret #Amazon #Alexa #Kongres #programovani

Pro přidání komentáře se přihlašte nebo zaregistrujte.

Vytvořte svůj investiční mozkový trust!

Staňte se členem komunity Warengo a diskutujte s ostatními investory v článcích a tématických skupinách. Je nás už 11 446.

Zaregistrovat se