Sdílejte své investiční zkušenosti!

Staňte se členem komunity Warengo a začněte tvořit obsah, který bude ostatním investorům pomáhat na jejich cestě. Je nás už 12 246.

Zaregistrovat se

Tohle nejsilnější interview s Kobe Bryantem ukazuje nepříjemnou pravdu o úspěchu, kterou si přizná jen málokdo

Kobe Bryant byl zářným příkladem toho, že mít pro něco skvělé vlohy prostě nestačí a že pokud se v něčem skutečně chcete stát světovou špičkou, vyžaduje to nezměrně víc než jen talent a štěstí.

Většina lidí má vnitřně pocit, že rozhodně pro své cíle pracují velmi tvrdě. Rozhodně si myslí, že zrovna oni jsou ti, kteří do toho dávají víc energie než ostatní a že zrovna oni jsou ti, kdo jsou pro jejich dosaženi ochotní obětovat víc než ostatní.

A pak tady byl Kobe Bryant - pětinásobný šampion NBA, držitel Emmy, držitel Oscara, úspěšný investor, úspěšný podnikatel, otec rodiny a obětavý kamarád.

Zeptejte se kohokoliv, nebo klidně i sebe. Každý do toho dáváme všechno. Nebo si to aspoň myslíme. Jenže Kobe byl ochoten jít ještě o kus dál a jak lze vidět z rozhovoru, který poskytl v rámci dokumentu Kobe Bryant's Muse, moc dobře si uvědomoval, co skutečná pracovitost vlastně znamená:

"Každý z nás, jako člověk a jako individuum, si musí dříve či později vybrat. Pokud v něčem chcete být skvělí, musíte si vybrat. Každý z nás může být ve svém řemesle mistrem. Ale musíte si vybrat, jestli to opravdu chcete. Tím mám na mysli, že spolu s takovým rozhodnutím přicházejí nevyhnutelné oběti. Třeba trávení času s rodinou či přáteli... pokud se rozhodnete pro mistrovství, rozhodnete se i pro tyto oběti."

Proto se Bryant mimo jiné po střední škole rozhodl nepokračovat na vysokou a tam se při studiu pokusit prosadit v univerzitní lize, ale chopil se příležitosti a naskočil rovnou do NBA. Proč?

"Chtěl jsem se naučit, jak být tím nejlepším basketbalovým hráčem na světě. Jedinou cestou proto bylo učit se od těch nejlepších. Děcka chodí do školy, aby se z nich stali doktoři nebo právníci... pro ně je to ideální místo na studium. Pro mě tím místem bylo tam, kde byli ti nejlepší."

Kobe Bryant však navzdory jeho předchozím slovům svůj úspěch nebral jako volbu. Byl to pro něj spíš přímý následek. Přímý následek provádění nelehkých rozhodnutí a konání na základě těchto rozhodnutí.

"Věděl jsem, že mě nikdo a nic nezastaví... nemůžete se reálně stát lepším než já, protože nejste ochotni věnovat tomu tolik času jako já. I kdybyste tomu ten čas věnovat chtěli, nemůžete, protože máte na práci i jiné věci. Máte jiné povinnosti, které vás od toho odvádí. Takže jsem už dopředu vítěz."

Začátky v NBA však pro Kobeho nebyly nikterak slavné a všechno to odhodlání a oběti se moc nevyplácely. Příliš mnoho času na palubovce v zápasech netrávil; tu a tam odehrál i několik zápasů v řadě jen pár minut.

Chyběla mi příležitost ukázat, co ve mně je. Pravidelně jsem tehdy dělal to, že jsem sedl do auta a kroužil okolo kampusu Kalifornské univerzity v LA. Viděl jsem děcka, jak si užívají před kolejemi, jenom se tak poflakují... a říkal si, že bych chtěl cítit to, co oni. Dokonce jsem pochyboval: 'Vybral jsem si špatně? Udělal jsem botu?' Mohl jsem chodit na vysokou, smát se s nimi a dobře se bavit.... ale ne, já jsem tady.'"

Kobe tehdy pochopil, co mu chybí. Došlo mu, jaké důsledky s sebou jeho volba nese. Ne že by z toho byl zrovna nadšený... ale když už si vybral, stál si za svou volbou.

Protože úspěch - v tom smyslu, v jakém jej definoval on - pro něj byl důležitější.

"Když říkáme 'Tohle nezvládnu, tohle nepůjde,' sami sebe šidíme.

Jakmile si zvolíte, že bez ohledu na to, co přijde, se stanete tímhle... pak byste neměli být překvapeni, když se tím doopravdy stanete... protože jste tenhle moment měli před očima tak dlouho, pořád jste si ho v hlavě přehrávali... jasně že je tady, protože tady (ve vaší mysli) byl po celou dobu."

Vyberte si jednu věc, kterou byste se chtěli stát. Vyberte si jednu věc, kterou byste chtěli dělat. Jednu jedinou.

Pak se musíte rozhodnout, zda ji chcete tak moc, že jste ochotni neúnavně pracovat, dokud ji nedosáhnete. Zda jste ochotni naplánovat si, jak budete trénovat, zlepšovat se, vyhodnocovat svůj pokrok, ladit nedostatky. Zda jste ochotni být k sobě nepříjemně sebekritičtí: Ne masochistickým způsobem, ale způsobem, který zajistí, že budete pokračovat a zlepšovat se.

Pokud ochotní jste, měli byste si ujasnit, kde budete "studovat". Kdo jsou lidé, od kterých se budete učit. Lidé, kterými se obklopíte. Ujasněte si, kdo jsou ti nejlepší a jak se od nich můžete učit.

A také si nezapomeňte ujasnit, čeho jste ochotni se vzdát, abyste se mohli maximálně soustředit na dosažení toho, čeho jste se dosáhnout rozhodli. Protože ano, můžete toho v životě mít mnoho, ale nemůžete mít všechno.

To neznamená, že se musíte izolovat před rodinou či přáteli. To neznamená vykašlat se na věci, jež jsou pro vás doopravdy důležité. Budete se ale muset vykašlat na věci, které nejsou tak důležité jako to, čeho se chystáte dosáhnout.

Dalším krokem by mělo být vybudovat si krok za krokem rutinu, která dá váš plán do pohybu, protože cíle bez činů nejsou cíle. Jsou to jen sny.

Přát si něco a doufat v to vás tam nedostane. Držení se své rutiny by mohlo - zejména pokud nemilosrdně kontrolujete svůj progres, opravujete, co nefunguje a zlepšujete a opakujete, co funguje.

Když se každý den snažíte pilně pracovat na tom, abyste byli lepší než včera... úspěch se jednoho dne s velkou pravděpodobností dostaví. A až se tak stane a vy dosáhnete toho, co jste si stanovili, vlastně vás to ani nepřekvapí, protože, jak řekl Kobe,"tady (ve vaší mysli) byl po celou dobu)."

Máte zájem komentovat, lajkovat nebo přidat svůj vlastní článek? Registrujte se na Warengo teď hned!

#osobnirozvoj #kobebryant #kariera #rozhodnuti #uspech #dusledky #obetovani #odhodlani #motivace

Pro přidání komentáře se přihlašte nebo zaregistrujte.

Sdílejte své investiční zkušenosti!

Staňte se členem komunity Warengo a začněte tvořit obsah, který bude ostatním investorům pomáhat na jejich cestě. Je nás už 12 246.

Zaregistrovat se