Podle nedávného průzkumu neziskové organizace Brookings Institute, která sídlí ve Washingtonu, D.C, bychom se měli mít na pozoru. Průzkum tvrdí, že čtvrtina americké pracovní síly je v současné době velmi silně ohrožena automatizací, jelikož by 70 % jejich pracovní náplně mohly dělat stroje.
Současnost je rychlá, plná inovací a v oblasti moderních technologií se dělá jeden převrat za druhým. Proto se i uchazeči o práci budou muset přizpůsobit nové formě pracovního trhu.
Americká multinárodnostní firma Cognizant vytvořila hypotetický seznam 42 pozic, které zatím neexistují, ale v nepříliš vzdálené budoucnosti by mohly. Vybrala jsem pro vás 10 z nich, které mi přijdou nejzajímavější. Předem ale upozorňuji, že budete při čtení muset trochu popustit uzdu své fantazie.
1. Úředník pro etické získávání zdrojů
Také máte občas pocit, že stačí, že si koupíte v Albertu mandarinku a už na vás začne nějaký etický aktivista křičet, že jste odporná lidská bytost a zasloužíte si smrt, jelikož ty mandarinky sbírají zotročená handicapovaná opičí mláďata v Africe? To nejste sami.
V privilegovaném západním světě hrozbě toho, že naše rozhodnutí nebudou etická, čelíme všichni. Nejen jednotlivci, ale také firmy.
A od toho tu bude úředník pro etické získávání zdrojů! Bude to člověk, kterého budou zaměstnávat firmy se silnými morálními standardy. Jeho náplní práce bude dohlížet na to, že zdroje, které firma využívá nejsou jen výhodné, ale především v souladu s etikou.
Nebude hlídat jen etické získávání surovin, ale také etické podmínky v továrnách, závodech a dalších pracovištích. Předcházet diskriminaci a dalším věcem, které do budoucnosti zkrátka nepatří.
2. Společník pro starší obyvatele
Světová populace stárne. Podle předpokladů odborníků bude do roku 2050 jeden ze šesti lidí starší 65 let. Už v roce 2018 poprvé v historii lidé nad 65 množstvím překonali děti do 5 let. Díky technologiím a vyspělému zdravotnictví se budeme dožívat čím dál tím více let.
Starší obyvatelé budou podle předpokladů firmy Cognizant potřebovat někoho, s kým si budou moci promluvit. To bude práce jejich společníka. Povídat si, naslouchat, vzít je na procházku – skvělá práce pro všechny lidi, kteří mají rádi společnost druhých.
3. Zdravotnický personál spolupracující s umělou inteligencí
V následujících desetiletích zažije umělá inteligence nebývalý boom. To ovlivní společnost i ekonomiku v mnoha aspektech a ani zdravotnictví neuteče. Vědci už teď hledají způsoby, jak by se dala umělá inteligence ve zdravotnictví využít – například při diagnostice.
Podle Cognizantu to v budoucnosti bude znamenat vznik mnoha zdravotnických pracovníků, kteří budou spolupracovat s umělou inteligencí.
Půjde například o zdravotní sestry 2.0. Budou na ně kladeny stejné nároky jako dnes, ale svou péči budou pacientům poskytovat na dálku za použití testovacích zařízení, které budou mít lidé v domácnostech.
Tyto zdravotní sestry budou spolu s umělou inteligencí pacienty na dálku diagnostikovat a do nemocnic za lékaři se budou posílat jen těžší případy. Jen si představte, kolik to ušetří času a peněz... V budoucnu se pomocí umělé inteligence bude dát pacienty pravděpodobně i operovat.
4. Digitální krejčí
Trh s e-komerce je dlouhodobě na vzestupu, pandemie tento trend jen posílila. Tradiční zaměstnání jako je krejčí nebo švec sice nezmizí, ale dost možná by se mohly přesunout do online světa. Podle Cognizantu budou digitální krejčí používat nejnovější technologie, aby přesně vzali zákazníkovi míry a následně ušité oblečení přivezou zákazníkovi domů na zkoušení. Díky perfektně pasujícím oděvům budou firmy mít mnohem menší problém s častým vracením zboží.
5. Asistent prodeje ve virtuální realitě
Další pracovní pozice, která úzce souvisí s přesunem maloobchodů na internet. V budoucnu můžeme očekávat, že na návštěvu jakéhokoliv obchodu vám postačí jedny VR brýle. Virtuální prodejní asistent tam bude pro vás, aby vám pomohl vybrat to nejlepší osvětlení nebo bazén.
6. Úředník pro genetickou diverzitu
Technologický pokrok v budoucnu podle předpokladů velké části odborníků umožní, abychom tak trochu vylepšovali svůj genetický kód a tím pádem i své schopnosti nebo fyzické předpoklady. Tomuto pokroku se ale zajisté nebudou chtít podrobit všichni. Proto slovo „diverzita“ dostane další rozměr.
Na pracovištích nebudeme muset už zajistit pouze etnickou, genderovou a náboženskou bohatost, ale i dostatečné zastoupení geneticky modifikovaných zaměstnanců a těch, kteří modifikovaní nejsou. Úředník pro genetickou diverzitu bude zajišťovat, že mají všichni stejnou šanci uspět.
7. Hlasový UX designér
Siri, Alexa, Google Home... ano, všichni naši virtuální asistenti jsou praktičtí, ale chybí jim kreativita a barevnost, která se vyskytuje v konverzaci člověka s člověkem. V tomto ohledu se máme ještě hodně co učit.
Proto Cognizant věří, že v blízké budoucnosti bude dedikovaná pracovní pozice výhradně tvorbě velmi osobních hlasových asistentů s umělou inteligencí. Svému asistentovi budete moci vetknout přízvuk a individuální hlasový projev.
8. Architekti chytrých domovů
Chytré domovy se už dnes stávají realitou. Umí být ekologické, poskytnout lepší ochranu a bezpečí, postarat se o některé domácí práce a udělat z domova zkrátka zábavnější místo. V budoucnosti budou chytré domovy normou a budou pro ně potřeba speciální architekti.
Ti budou úzce spolupracovat s běžnými architekty a designéry, aby společně vytvořili krásné a pohodlné místo, které se postará o vše důležité za vás.
9. Ochránce virtuální identity
Pokroky v umělé inteligenci umožňují vytvářet velmi přesvědčivé audio záznamy i videa známé jako deepfakes. Díky tomu není těžké vytvořit video člověka, jak dělá něco, co by nikdy neudělal.
Budeme potřebovat přijít se způsoby, jak tomu zabránit. Ochránci virtuálních identit budou umět vytvořit digitální vodoznaky, které budou ověřitelné a budou dokazovat, že to, co se nachází na videu, je něco, co daný člověk opravdu udělal. Díky tomu budou videa, kterým chybí, automaticky zpochybnitelná.
10. Konzultant pro vertikální farmaření
Spotřebitelé chtějí, aby jejich jídlo bylo čerstvé a rychle dodané. V budoucnosti se bude poptávka po čerstvém a zdravém jídle zvedat – i ve městech, ve kterých se nic pěstovat nedá... tedy zdánlivě. Vertikální zemědělství, které se dá vykonávat například z podzemí, je pro města skvělým řešením.
Konzultanti budou lidi učit, jak správně vytvořit vertikální farmu. Budou pracovat s leadery, vládami, městskými částmi a ukazovat jim, jak mohou ekologicky a výhodně poskytnout lidem čerstvou stravu.
Přečtěte si také: Mladší bratr Elona Muska chce za 3 měsíce začít měnit způsob, jakým lidé pěstují jídlo
Máte zájem komentovat, lajkovat nebo přidat svůj vlastní článek? Registrujte se na Warengo teď hned!
#budoucnost #pracovnitrh #inspirace #tipy #trend #byznys #podnikani #pracovniprilezitosti