5 minut čtení

Mladší bratr Elona Muska chce za 3 měsíce začít měnit způsob, jakým lidé pěstují jídlo

Rostlinná strava je teď trendy. A z tohoto trendu může vertikální farmaření mít nemalý prospěch. Podívejte se, jak to celé funguje a proč je to podle mladšího bratra Elona Muska budoucnost zemědělství.

Foto zdroj: CNN Business

Vertikální farma je způsob pěstování plodin v interiérech. Funguje tak, že jsou plodiny v plně kontrolovaných vnitřních podmínkách naskládány vedle a pod sebe, často úplně bez zeminy. Jde bez debaty o jeden z nejrychleji se rozvíjejících segmentů zemědělství.

 V roce 2010 existovala pouze jedna jediná vertikální farma v Japonsku, dnes jich již existují stovky, někdy jsou dokonce plně automatizované a využívají umělé inteligence. 

Tento model je populární především ve velkých, urbanizovaných městech, která mají velkou spotřebu potravin. Vzhledem k tomu, že se každým rokem snižuje množství dostupných polí, je pravděpodobné, že trend poroste.

Co s tím má co dělat bratr Elona Muska?

Mladší bratr Elona Muska, Kimbal Musk, který získal v roce 2017 ocenění „Global Social Enterpreneur“, založil společnost Square Roots, která se vertikálním farmařením zabývá.

Firma vznikla v Brooklynu v roce 2016 a její mise je přinášet na talíře obyvatel měst po celém světě čerstvé a lokální potraviny a při tom podporovat v účasti na městském farmaření mladé generace.

„Když jsem já byl dítě, jediný způsob, jak jsem mohl rodinu přimět, aby si spolu sedla a trávila spolu čas, bylo uvaření jídla,“ napsal Kimbal Musk serveru CNN e-mailem.

Jeho vášní bylo odjakživa jídlo

„Zapletení se s internetem, především koncem devadesátých let, bylo opravdu vzrušující a žádnou z těch zkušeností bych nevyměnil, ale mou vášní bylo odjakživa jídlo

Když jsme Elon a já prodali svou první internetovou firmu Zip2, věděl jsem, že se chci realizovat v oblasti jídla a stát se šéfkuchařem.“ 

Načež se Kimbal odstěhoval do New Yorku a přihlásil se do International Culinary Center, aby se v oblasti jídla a přípravy pokrmů na profesionální úrovni vzdělal.

Kimbal Musk chce postavit super-farmu

Ta by měla disponovat dvaceti pěti přepravními kontejnery s kontrolovanou teplotou, chladírenskými sklady, infrastrukturou biologické bezpečnosti a vším dalším, co je pro úspěšný běh vertikální farmy zapotřebí. Chce ji otevřít už za méně než tři měsíce.

Od svého založení se společnosti Square Roots podařilo vypěstovat přes 120 různých plodin od zeleniny až po jahody. Firma není první svého druhu. Podobné start-upy už v Silicon Valley byly. Příkladem může být například Bezosovo Plenty založené v roce 2013, které začíná na trhu dominovat.

Ani Česko není pozadu. Funguje u nás například pěstírna Herba Fabrica, která praktikuje digitální farmaření přímo v pražském alternativním multifunkčním prostoru Vnitroblock.

Kimbal Musk; foto: Wikimedia Commons

„Ochránci životního prostředí, městští farmáři, architekti, agronomové a odborníci na veřejné zdraví se všichni přidávají k mini-revoluci a spojují se, aby přišli na způsob, jak zachránit budoucnost nedostatku potravin a ultra-urbanizace,“ říká Kheir Al-Kodmany, profesor udržitelného městského designu na University of Illinois v Chicagu.

Rostliny se dají pěstovat na bázi vody nebo vzduchu, nepotřebují zeminu. Půda totiž není pro pěstování rostlin nezbytná, hydroponický roztok nebo aerosol dodají rostlině živiny stejně účinně. Nezbytná je fotosyntéza, která vyžaduje fotosynteticky aktivní záření a toho se jim v kontrolovaných podmínkách dostává.

Vertikální farmaření je zajímavý segment pro podnikatele a investory

Klimatická změna pravděpodobně připraví o práci miliony tradičních farmářů, ale vertikální farmáře nijak neovlivní, což je dalším argumentem pro tento nestandardní způsob podnikání.

„Lidé chtějí lokální jídlo, protože ztratili víru v potravinářský průmysl, který dodává věci bohaté na kalorie a chudé na živiny z tisíce mílí vzdálených míst a s pramalou transparentností o tom, kdo jídlo pěstoval a jak,“ říká Pegges, CEO Muskovy firmy Square Roots.

V populaci zároveň dochází k obrovskému přírůstku a urbanizaci. Peggs říká, že klimatická změna ohrozí existující zdroje jídla a průmysl bude muset rychle přijít s novými způsoby, jak ho vypěstovat.

Ohledně financování vertikálního farmaření je Peggs optimistický. „Tento segment nyní získává hodně peněz a kapitálu. Kvalita jídla, které se dá v těchto vnitřních systémech produkovat, je minimálně na stejné úrovni s nejlepším, organicky pěstovaným jídlem, které si můžete koupit.“

Podle některých odborníků si města budou jednou schopna pěstovat vše, co budou potřebovat na svém vlastním území. Je tu ještě jedna výhoda. Když totiž selže venkovní pole, jeho majitel musí čekat celý rok, než bude moci začít znovu. V interiérových farmách může znovu začít klidně příští týden.

To zní jako zajímavý předmět podnikání s poměrně malým rizikem oproti standardnímu zemědělství, že?

#musk #kimbalmusk #zemedelstvi #farma #farmareni #trendy #novinky #uspech #budoucnost #vertikalnifarma 

Hodnocení: +13
Pro přidání komentáře se přihlaste nebo zaregistrujte.