Každý, kdo alespoň trochu vidí do marketingu, ví, že pro firmu je ze všeho nejdůležitější mediální obraz, komunikace firemní filosofie uživatelské komunitě a propagace produktu. PR týmy se spojují s nejvhodnějšími influencery, kteří šíří povědomí o značce mezi širokou veřejnost, reklamní agentury hledají vhodné slogany a nápaditou grafiku...
Celé odvětví obchodního trhu buduje brand a následně udržuje jeho dobré jméno. Tenhle přístup však přímo kontrastuje s velmi známým rčením: „Negativní reklama je taky reklama.“ Pakliže se vám totiž podaří popudit část populace, jedno je jisté – bude se o vás mluvit, bude se o vás psát a budete vidět a slyšet, všude.
Bageterie Boulevard o tom ví své. Za posledních pár desítek hodin se stala suverénně nejdiskutovanějším řetězcem restaurací na českém internetu.
Její web opakovaně padal pod náporem tisíců návštěvníků a facebookový profil, který obvykle sklízí jednotky až desítky komentářů a reakcí na příspěvek ve středu publikoval něco, co dosud nasbíralo 7.7 reakcí, 5.5 komentářů a 349 sdílení. A nic na tom nemění ani fakt, že většina reakcí nebyla zrovna pozitivních.
Firma přitom nepotřebovala agresivní reklamní kampaň, šokující tiskovou zprávu ani šéfa, který vysílá do světa neuvážené tweety, stačilo jim ohlášení nového produktu. Samo o sobě to zní dost nesmyslně, ale těm z vás, kdo dosud do kauzy nepronikli, rád poskytnu krátký souhrn.
MasterPech
Vše začalo zcela nevině, přední česká bageterie v rámci marketingové kampaně uzavřela dohodu s televizní gastronomické soutěží MasterChef. V té soupeří amatérští kuchaři z celé republiky, v díle, který byl odvysílán ve středu večer dostali zadání zajímavého úkolu. Autor nejchutnější bagety se následující měsíc stane tváří Bageterie Boulevard a jeho kulinářský výkon bude zařazen do sortimentu restaurace.
Vzhledem k obrovské sledovanosti soutěže nemohlo nikoho napadnout, že by nápad mohl mít negativní dohru. Jednu věc ale marketingové oddělení nepromyslelo: „Co když soutěž vyhraje někdo, koho většina sledujících nesnáší?“
Stranou spekulací, nakolik je negace vůči Pavlíně Lubojatzky oprávněná, nelze odhlédnout od masivního zájmu společnosti, kterou celá akce vzbudila. Neudržitelnou smršť, jakou ohlášení vítězky vyvolalo na profilu bageterie vyjadřuje asi nejlépe reakce od samotné správce stránky.
Ačkoliv je drtivá většina komentářů po celém internetu ryze negativních, kampaň podle předpokladů údajně zafungovala skvěle. Podnikatel a majitel Bageterie Boulevard Petr Cichoň se v rozhovoru pro Forbes zmínil, že si promo akci nemůže vynachválit.
„Prodej vítězné bagety zatím běží skvěle. Jednou z našich zásad je, že šéfkuchař má vždycky pravdu, to jest, o jeho verdiktu se nediskutuje.“
Pro síť bageterií je probíhající kampaň zásadní, během posledních týdnů jim kvůli pandemii a s ní spojené karanténě výrazně poklesl prodej na všech pobočkách.
Tenká hranice mezi „hejtem“ a kyberšikanou
Po nekonečné sérii vtipů, memů, parodických videí a komentářů všeho druhu na adresu Pavlíny a její bagety, vyvstala z celé kauzy zásadní otázka. Kde se v lidech bere potřeba se za každou cenu vůči něčemu vyhranit a uvědomují si vůbec, že se dopouští kyberšikany a často i přejí smrt někomu, kdo se fakticky nedopustil ničeho zlého?
Část veřejně známých osobností proto vyjadřuje Pavlíně svou podporu, předně proto, že si uvědomují sílu virtuální negace
„Hele já chápu, že ta Pavlína není asi miss sympoška, ale uvědomujou si všichni co jí přejou smrt, že je to JENOM soutěž o vaření a ona nikoho nezabila, nepodvedla ani neutopila koťátka. Tohle už mi přijde fakt za hranou normálu. Kyberšikana jako hrom,“ napsala například moderátorka Nikola Čechová.
A co vy? Nalákala vás promo akce na návštěvu bageterie nebo si radši necháte zajít chuť?
Máte zájem komentovat, lajkovat nebo přidat svůj vlastní článek? Registrujte se na Warengo teď hned!
#reklama #marketing #kampan #bageterie #bageterieboulevard #MasterChef #Pavlina #PetrCichon #media #Facebook #socianisite #kybersikana #hate