Chcete pořádnou investiční show? Sledujte nás na Instagramu!
08.05.2020 6 minut čtení

Glosa: Přežít pandemii koronaviru jako umělec je umění

Nemůžete se dočkat, až se budete zase moci vydat do divadla, na koncert nebo do galerie? Tak pozor, aby bylo kam se vydat. My potřebujeme umělce vždy, teď potřebují umělci nás.

Epidemie koronaviru poukázala na jednu smutnou věc. Naše konzumní společnost je zvyklá utrácet velké sumy za celou škálu zboží i služeb od nesmyslného množství fast fashion oblečení přes spotřební ekonomiku s krátkodobým užitím, až po pravidelné návštěvy barů, restaurací a hospod. 

Zvyšující se životní úroveň nás naučila rychlému životnímu stylu, kvantita předstihuje kvalitu a oblíbenost produktu určuje jeho prodej. Tenhle trend a kult moderní doby už zasáhl i do odvětví, které společnost provází odnepaměti a je její důležitou součástí.

Kultura 

Divadla, galerie, koncertní sály, biografy, výstavy, básnické večery, literární čtení – kategorií, druhů a verzí kultury je nespočet. Jedno mají ovšem společné. Po dobu karantény vyvolané pandemií ustaly, všechny, do jednoho.

Průmysl ochromily přerušené dodávky a omezený provoz, obchody se přesunuly do módu eshopů a restaurační zařízení hledala způsoby, jak podnikat v souladu s krizovým stavem. Oproti tomu kultura... Ta není esenciální, její ochromení z minuty na minutu nikoho nepostihlo, svět se točí dál, voda a elektrika funguje a máme co jíst

Málem bych zapomněl. Jistou skupinu lidí pozastavení společenského ruchu postihlo celkem zásadně – umělce. Ačkoli i kultura si hledala improvizační cestu k lidem, přesouvala se do online streamu, organizátoři vymýšleli autokoncerty a autokina, největším zádrhelem v hledání schůdné cesty se stali sami „konzumenti“ umění. 

Jsme totiž zvyklí vnímat umění jako něco automaticky přístupného, všudypřítomného. Umělci netvoří materiální hodnoty a nestojí na nich společnost, jejich existence je přitom pro chod společnosti stěžejní.

MallTv přinesl projekt #KulturaZije, který již odvysílal desítky online koncertů.

Jednoduchá otázka: Co přesně jste dělali po dobu karantény, kdy jste nemohli vycházet z domu, navštěvovat přátelé a bavit se v barech a klubech? Pracovali, uklízeli, jistě a potom? 

Koukali jste na filmy a seriály, poslouchali hudbu, četli knihy, sledovali záznamy a streamy koncertů – konzumovali jste umění. Které vám pomáhalo zůstat během krizové situace při smyslech

Jenže hudba je všude a je zdarma, filmy jsou v televizi a na internetu, zdarma – část společnosti považuje za osobní vítězství, že nekupují hudební alba a nechodí do kina, ale kulturní obsah zásadně pirátsky stáhnou z internetu.

Častým argumentem bývá, že světově proslulé popstars a hollywoodská produkce má zjevně příjmy dostatečné. Předpokládám, že lidé, kteří se za tyto argumenty skrývají, tedy podporují tuzemskou tvorbu a alternativní umělce. Nebo jsou jen alibističtí? 

Státní (ne)podpora   

Kultura je z velké části dotovaná příspěvkovými organizacemi, státními fondy a dotacemi. Dalo by se tedy očekávat, že v době, kdy je umělcům státem odepřena možnost pracovat, bude stát tím, kdo přispěje na záchranu kulturních organizací

A opravdu, ministerstvo kultury si ve vládě vyjednalo finanční pomoc: 1.07 miliardy korun. Na první pohled se to může zdát jako velká částka, do chvíle, než si uvědomíme, kolik organizací, podniků, a institucí kulturní sféru představuje. 

Není to přitom vyloženě chyba Lubomíra Zaorálka, jakožto ministra kultury. Vláda má totiž poněkud jiné priority a nezvládá financovat ani sektory, které jsou přímo vázány na ekonomiku, redundantní kulturní odvětví jde teď stranou.

Podle odhadů přitom kulturní sektor ztrácí něco přes 2 miliardy měsíčně. Na což se váže další a velmi závažný problém.

Pro většinu podnikatelů, firem a organizací, představuje pandemie momentální pozastavení činnosti. Po odeznění krizového stavu najedou na plnou výrobu, kapacitu, vytíženost a budou dohánět ušlé ztráty. I přesto nezanedbatelná část z nich krizi možná neustojí a zkrachuje.

Pro kulturní sféru je však rozsah škod z časového hlediska daleko rozsáhlejší. Většina divadel již ohlásila, že provoz obnoví až počátkem příští sezóny, tedy na podzim. Letní koncerty, hudební festivaly a velké kulturní akce letos kvůli nařízením vlády vůbec neproběhnou.

A umělci? Část z nich hledá cestu ke svým divákům a zkouší alternativní přístupy. Podstatné procento ale nemá jinou možnost, než si prozatím najít jinou práci a čekat, až se budou moci vrátit ke svému řemeslu

Médii například prolétl příkladný příběh mezinárodní umělkyně, která tráví pandemii za kasou. Simona Tydlitátová, přední houslistka z orchestru Collegium 1704 a zakládající členka souboru Musica Florea, zůstala ze dne na den bez zakázek a koncertů, vyhodnotila proto, že karanténu stráví v Lidlu, kde bude mít jistý alespoň nějaký příjem. 

Jednou z institucí, která využila pandemie jako možnosti poskytnout online prostor umělcům a osobnostem všeho druhu, je i pražská Paralelní Polis se svým projektem #CoronaNights.

Nenechme zahynout kulturu

Je sympatické, že lidé berou pomoc do vlastních rukou. Suplují finanční podporu státu a například projekt: Zachraň hospodu již mezi dárci získal přes 10 milionů korun na záchranu strádajících gastro-podniků.

Pokud ale nechceme následující roky trávit jen po hospodách, měli bychom se zaměřit na lokální divadla, biografy, hudebníky, malá knihkupectví a společnými silami ukázat, že i v dnešním konzumním světě nám stále záleží na lidech, kteří dělají nás život snesitelnějším. 

Ušetřené peníze za velké hudební festivaly můžeme přesměrovat do jiných částí kultury, namísto velkých multiplexů kin navštívit v nejbližší době místní soukromý biograf a dobrovolné vstupné na online streamech, které kolují internetem, by nemělo zůstat nevyslyšeno. 

Protože jinak nám tu zůstane jen Kryštof se svým TikTokem a Kabát revival.

A to už mi přijde kulturnější i jogurt.

Máte zájem komentovat, lajkovat nebo přidat svůj vlastní článek? Registrujte se na Warengo teď hned! 

#kulturazije #kultura #divadlo #umeni #biografy #koncerty #hudba #umelci #pandemie #karantena #koronavirus #COVID19 #nazor #glosa #ekonomika #Zaoralek #CoronaNights

Hodnocení: +14
Pro přidání komentáře se přihlaste nebo zaregistrujte.
Řadit podle: oblíbenosti nejnovější
  • Krásny článok ,, Pokud ale nechceme následující roky trávit jen po hospodách, měli bychom se zaměřit na lokální divadla, biografy, hudebníky, malá knihkupectví a společnými silami ukázat, že i v dnešním konzumním světě nám stále záleží na lidech, kteří dělají nás život snesitelnějším. " Souhlasím 100% :)

    1
Doporučené příspěvky
8 minut
9 minut
11 minut
4 minuty
6 minut
6 minut
6 minut
3 minuty
3 minuty
4 minuty
8 minut
5 minut