5 minut čtení

Psychologové potvrzují: Neberte svým dětem telefony, neubližují jim, ubližuje jim sociální izolace

Pokud vás děsí množství času, který děti stráví na svých telefonech. Zkuste si na chvíli představit, že je vůbec nemají a po celou dobu karantény vám visí na krku a bombardují vás nesmyslnými otázkami. A teď v duchu poděkujte technologické revoluci.

Děti a mobily – vděčné téma všech obezřetných rodičů – Maminky sledující své ratolesti přirostlé k obrazovkám telefonu neměly pro moderní technologie nikdy příliš pochopení. Měli by rodiče limitovat dobu, po kterou jejich potomci hypnotizují pixely svých smartphonů

Diskuze, odborné názory i studie se historicky rozcházejí. Zatímco některé studie tvrdí, že obrazovky jsou prokazatelně neškodné. Jiné naopak poskytují opěrný bod prudérní generaci, která by všechny školou povinné nejradějii nahnala do lesa a odstřihla je od technologií. 

Tohle květnaté téma teď dosáhlo nového rozměru, během nucené karantény totiž dětem víceméně nezbyla jiná možnost, než přesunout svou existenci do světa bitů (a vyhrožovat jim domácím vězením nemělo přílišný význam.)

Generace posedlá Instagramem, TikTokem a Youtubem se konečně dočkala – škola online, kamarádi online, kina online, kultura online... Offline potřebovaly akorát jíst a spát. A rodiče zvolili větší míru benevolence, v opačném případě jim totiž hrozilo, že svým dětem budou muset vymyslet program!

Pro ty, kteří měli ze současné situace výčitky svědomí, přichází osvobozující informace. Britský deník Guardian publikoval článek psycholožky z Univerzity Cambridge Amy Orben. Který jasně říká: „Nezakazujte svým dětem mobily, v současné situaci je udržují při smyslech.“

Většina rodičů úpěnlivě měří dobu, po kterou děti používají mobily, podstatná přitom není kvantita, ale kvalita času, který stráví online. Orben proto doporučuje, aby rodiče místo nekonečných bojů o kouzelné krabičky radši sledovali, jakým způsobem děti svůj virtuální čas tráví. 

Internet není droga

Orben ve svém článku nastiňuje, že karanténa ovlivňuje děti různě podle jejich věku. Teenageři se přirozeně distancují od svých rodičů a tráví většinu času s vrstevníky, sociální izolace s rodinou je pro ně doslova utrpením. 

Menší děti můžeme jednodušeji zmanipulovat ve společně strávený čas, jelikož na své rodiče ještě nezanevřely, ale ani i ty během pandemie povětšinou neměly nic lepšího na práci než sledování mobilů a tabletů.

Obavy rodičů jsou přirozené, ale nejsou podpořeny vědeckými poznatky.

„Obrazovky nejsou drogy, které dětem rozloží mozek a svedou je na dráhu zločinu. Většina poznatků naopak neshledala čas strávený před displeji nijak škodlivý.“

Mileniálové vyrostli v dobách, kdy počítač představoval prostor pro hraní her nebo surfování skrze čtyři existující webové stránky (plus minus,) snadno tak propadnou představě, že děti na svých kapesních počítačích jen ztrácí čas. (Protože my takhle ztráceli celé dny, až týdny v kuse.)

Ve skutečnosti mnozí přehlíží vývoj, jaký virtuální svět a samy počítače od té doby podstoupily. Videokonference s přáteli, komunikace skrze sociální sítě a dokonce i onlinové hry typu Fortnite, pomáhají dětem být součástí své komunity a interagovat s vrstevníky. 

Výzkumy z MIT dokonce prokazují, že využívání digitálních nástrojů – jako třeba tvorba Instagram stories nebo TikTok videí podporuje kreativitu a rozvíjí analytické myšlení. Komu se to nezdá, nechť se od svých potomků nechá o komplexitě některých funkcí poučit, možná bude překvapen.

 

Jednoduše řečeno, sledování svých dětí, které celé dny sedí v transu oslepeny displeji ve vysokém rozlišení může být útrpné a znepokojující, ale spíše než neustálý boj o jejich pozornost vám neuškodí, když si s nimi zkusíte promluvit o tom, co vlastně dělají. 

Možná vás odpálkují s tím, že „to boomeři nepochopí,“ ale dost možná objevíte společné téma, které vám pomůže si uvědomit, jak je naše generace virtuálně zaostalá a pochopíte, že děti nedrží v rukou děsivou zbraň, ale nástroj, který jim pomáhá rozšiřovat kognitivní schopnosti, analytické myšlení a kreativitu na úrovně, o kterých se nám odrostlým nad Doomem a Mariem může jen zdát.

A pokud spadáte do generace, která rozumí komplexnímu jazyku memes a snažili jste se někdy jejich podstatu vysvětlit svým rodičům, pak si asi umíte představit frustraci, jakou cítí dítě, které je svými rodiči nepochopeno a nepodpořeno v nadějné kariéře Youtubera

A pokud naopak patříte mezi ty, kteří memes nechápou a mají obavy o mentální zdraví lidí, kteří propadají hysterickému smíchu nad nicneříkajícími obrázky s anglickými popisky – představte si, že vysvětlujete satirické protirežimní kreslené vtipy někomu, kdo se narodil v devadesátých letech. 

Máte zájem komentovat, lajkovat nebo přidat svůj vlastní článek? Registrujte se na Warengo teď hned!

#psychologie #sociologie #vychova #rodicovstvi #technologie #internet #mobily #TikTok #YouTube #Okboomer #Fortnite #screentime #karantena #pandemie 

Hodnocení: +10
Pro přidání komentáře se přihlaste nebo zaregistrujte.