5 minut čtení

Masu odzvonilo. Alternativní rostlinné burgery dobývají vlivem pandemie globální trhy. A nemůžou za to vegani

Dobrá zpráva pro klima a vegany. Zatímco maso zdražuje a svět čelí výpadkům dodávek, některé firmy si své „maso“ jednoduše vypěstují a na současné situaci tak profitují. A nemusíte kvůli tomu jezdit až do USA, jedna taková firma sídlí i u nás.

Přerušené dodávky zásob, omezení pracovního trhu a zavřené hranice způsobily na mnoha místech světa nedostatek hovězího a vepřového masa. Pro milovníky steaků nikterak pozitivní zpráva, naopak výrobci „alternativního masa“ z toho profitují. 

Kalifornský start-up Beyond Meat se těší kontinuálnímu růstu. Akcie společnosti se od 18.3, kdy se vlivem propadu burzy dostaly pod 50 dolarů za kus, zdvojnásobily. V tuto chvíli se obchodují za 100 dolarů a stále stoupají

Podobnému zájmu se těší i konkurenční Impossible Foods, která doposud nevstoupila na burzu. Obě firmy jsou z Kalifornie, obě vede zakladatel a CEO jménem Brown, pro Beyond Meat je to Ethan Brown a pro Impossible Foods Patrick.O Brown a ač to zní nepravděpodobně, jde jen o shodu jmen

Revitalizace masného průmyslu

Nepravděpodobně proto, že obě firmy si jsou velice podobné, obě naskočily do nově rostoucího trendu alternativního produktu k masu. Kompletně veganský produkt má obdobnou strukturu, barvu, i chuť jako hovězí maso, přesto je kompletně celý z rostlinných surovin.

Beyond Meat je na trhu již 11 let, do povědomí světa se však dostává až posledních pár měsíců, v době pandemie využila obrovské příležitosti a ve spolupráci se Starbucks vstoupila na čínský trh. Více než 4 tisíce poboček čínského Starbucks nově nabízí Beyond Meat veganské menu.

Sám zakladatel a generální ředitel společnosti je rapidně navýšenou poptávkou překvapen. Firma ohlásila velmi silný první kvartál se 141 % ziskem, který: 

„Překonal naše očekávání, ačkoli máme v současné době stejně jako všichni ostatní kvůli pandemii stížené podmínky, maloobchody a obchodní partneři z celých Spojených států poptávají stále větší objem produktu,“ říká Ethan Brown. 

Ani v konkurenčním Impossible Foods nemají nouzi o byznys. Jejich nejsilnějším produktem je Impossible Burger, který se prodává ve více než tisícovce obchodů po celých Spojených státech. Maloobchodní prodej v březnu dosáhl rekordních hodnot a firma očekává, že duben jej minimálně překoná. 

Finanční ředitel společnosti David Lee přichází s překvapivou informací, jejich koncept totiž neoslovuje primárně vegany

„Po dobu pandemie jsme neměli žádný výpadek v dodávkách ani v poptávce. 95 % našich zákazníků jsou běžní konzumenti masa a zatímco masný průmysl bojuje s epidemií, my nemusíme chovat zvířata, transportovat je, dostat je na jatka, zprocesovat maso a z něj následně vyrábět prodejný produkt. Naše výroba jednoduše vynechá živý článek zvířete, potřebujeme pouze rostliny. Celý proces je tak daleko efektivnější a ekologičtější,“ říká Lee

S produkty Impossible Foods jste se mohli setkat i u nás. Impossible WHOPPER v nabídce Burger King je testovací fází kooperace nadnárodního řetězce fast food a kalifornského inovativního startupu.

Poznáte rozdíl?

První jmenovaná společnost Beyond Meat je na českém trhu jako doma. Její produkty nakoupíte přes Košík.cz, Rohlík.cz i dalších online obchodech, nabízí je i stále větší počet restaurací: například v Praze je to mimo jiné český řetězec rychlého občerstvení Burrito Locco

O spolupráci se celosvětově hlásí další restaurace, fast foody nebo obchodní řetězce. Není divu, inovativní společnost podporují takoví patroni jako Bill Gates nebo Leonardo Di Caprio, přičemž oba jsou známí pro svou výraznou environmentální činnost. 

 

Masný průmysl mezitím nemá příliš optimistické vyhlídky, současné výpadky v produkci ohrožují celosvětové dodávky masa i jeho nízké ceny

„Celý segment potravinového trhu se rozpadá, spousta farem bojuje o přežití, což způsobuje ztráty dodávek masa v řádech tun.“ 

Říká předseda společnosti Tyson Foods John Tyson: „Prozatím jsme museli omezit provoz a snížit produkci na všech frontách.“

Řetězec velkobchodů Costco už sáhnul i k regulaci prodeje masa na osobu a restaurace Wendy's Co prozatímně úplně vyřadila burgery ze své nabídky

K omezení přistoupil i největší producent vepřového masa na světě Smithfield Foods Inc. Jen ve Spojených státech se propadla produkce vepřového přibližně o 25 %, zbylou poptávku tak vykrývá například Impossible Foods. 

Zdá se, že trend levného masa mizí, vášniví konzumenti steaků a masných výrobků si tak budou muset připlatit... nebo se porozhlédnout, zda trh nenabízí alternativu, která je ekologičtější, udržitelnější a se stoupající poptávkou bude brzy i cenově dostupnější. 

Ani český trh se nedrží zpátky. MANA, rychle rostoucí start-up, který vešel do povědomí jako producent práškové alternativy k plnohodnotnému jídlu, přišel s koncem roku 2019 s novým produktem, který si s americkou výrobou ničím nezadá. Pražská Heaven Labs vyvinula MANA burger, který slibuje nutričně kompletní alternativu k masu.  

 

Vegetariánství potažmo veganství tak už dávno není jen o „zelenině a tofu“ a jak je vidno, alternativní verze k masným výrobkům oslovují daleko širší uživatelskou základnu než jen samotné odpůrce masného průmyslu.

Zbývá už jen porazit společenské stigma a nedůvěru konzumního trhu, k čemuž postačí málo. Velká část rostlinných produktů je natolik autentická, že ani zapřísáhlý „masožravec“ bez předchozího upozornění nepozná, že ve skutečnosti nejí maso. 

Schválně to zkuste, možná budete překvapeni.

Máte zájem komentovat, lajkovat nebo přidat svůj vlastní článek? Registrujte se na Warengo teď hned!

#Vegan #vegetarian #maso #rostlinnemaso #BeyondMeat #ImpossibleFoods #ImpossibleWHOPPER #MANA #MANAburger #ekologie #environmentalismus #LeonardoDiCaprio #BillGates #byznys #ekonomika #pandemie #COVID19

Hodnocení: +15
Pro přidání komentáře se přihlaste nebo zaregistrujte.