06.05.2020 5 minut čtení

Nejvhodnější čas na nákup nemovitosti byl uprostřed epidemie

Slibem nezarmoutíš. I jedno neopatrné vyjádření však může paralyzovat celý segment trhu. Přesně to se povedlo Aleně Schillerové, když prohlásila, že vláda uvažuje o zrušení daně z nabytí nemovitosti a poté se na měsíc odmlčela. Teď už je však jasno.

Realitní trh minimálně měsíc stagnoval a netrpělivě očekával další vládní kroky, poté, kdy ministryně financí Alena Shillerová oznámila, že hodlá navrhnout projednání zrušení daně z nabytí nemovitosti.

„Je to daň, která mi nikdy nedávala smysl,“ uvedla ministryně už 29. března, problém ale představoval skeptický přístup koaliční ČSSD, té se nelíbil případný výpadek ve státním rozpočtu ve výši až 13 miliard korun

30. dubna vláda na tiskové konferenci po jednání konečně oznámila, že se na zrušení daně dohodla. Změny nastanou i u odpočtů a daně z prodeje. Cílem je rozhýbat realitní sektor zasažený pandemií koronaviru

Daň z nabytí nemovitých věcí činila 4 % z kupní ceny a hradit ji byl povinen kupující. Běžně statisícová platební povinnost se teď stane minulostí, pokud ovšem návrh projde přes poslaneckou sněmovnu a Senát. 

Jakého období se zrušení daně týká?

Pokud projde návrh celým legislativním procesem, zrušení bude platné zpětně ke všem nákupům provedeným od prosince 2019, stagnace trhu tak nebyla vyloženě nutná. Kupujícím, kteří již daň za uvedené období zaplatili, vznikne nárok na žádost o vrácení daňového přeplatku. 

Společně se zrušením daně pak dojde i ke zrušení daňových odpočtů. Což je zpráva o něco méně příjemnější, ale logická. Lidé si tak nebudou moci z daní odečíst zaplacené úroky z hypotéky nebo úvěru.

Na druhou stranu poplatníci, kteří spadali do doby, kdy byla daň z nabytí nemovitosti povinná, si úroky budou moci uplatňovat nadále i v případě, že byli od daně z nabytí osvobozeni. Toto privilegium padne s koncem roku 2021, od prvního ledna 2022 budou odpočty úroků z hypotéky zrušeny úplně. 

Boj se spekulanty

Naopak daň z prodeje nemovitosti musel zaplatit prodávající, pokud nesplnil podmínky pro osvobození. Tedy pokud nemovitost prodal do pěti let od nabytí. „Testovací“ lhůta by se měla v novém návrhu zákona prodloužit na deset let, původní variantou bylo dokonce let patnáct.

Stát se tím snaží zamezit spekulantům a zaměřit se více na občany a mladé rodiny, kteří si chtějí pořídit vlastní bydlení. Prodloužení časového testu bude v případě schválení návrhu platit až pro nemovitosti nabyté po 1. lednu 2021.

Ministryne Schillerová nám to posvětila.

Oživení ekonomiky

Zájem vlády je jasný, v současné situaci bude potřeba všech nástrojů, které podpoří oběh a pohyb na trhu. Během pandemie realitní trhy zamrzly, lidé nechodili na prohlídky bytů a báli se zásadních investic, slib odpuštění daně k nákupům příliš nepřispěl. Na protipólu u majitelů nemovitostí byl pohyb čilý.

Podobně jako při finanční krizi v roce 2008, zahraniční investoři opouštějí loď. Nejsilněji lze tento trend pozorovat v Praze, kde zejí prázdnotou tisíce bytů jinak pronajímaných přes Airbnb. Majitelé investičních bytů nebo bytů využívaných ke krátkodobým pronájmům mají teď obavy z poklesu cen na realitním trhu. A nechávají za sebou nabídky na luxusních adresách. 

Majitelé bytů využívaných k Airbnb jsou teď v obzvláště nepříjemné situaci, někteří se snaží byty pronajímat hluboko pod cenou na středně-dlouhou dobu, jiní prodávají a opouští trh. V případě krátkodobých pronájmů se totiž problém nevztahuje jen na samotné období karantény. Extrémně snížená poptávka setrvá minimálně do doby, než se zotaví turistický ruch – což může trvat i roky.

Čekají nás levné byty v centru měst?

Tuto variantu experti zatím spíše neočekávají, ve většině větších měst byla poptávka po bytech posledních pár let nebývale silná. Praha již několik let bojuje doslova s bytovou krizí. Pandemie tak trh částečně ochromila a poptávka zeslábla, prodej tak může trvat delší dobu, ale ceny zatím zůstávají na stejných hodnotách. 

„Poptávka po bytech je pořád silná. Zvažovali jsme, že odložíme některé připravené projekty, ale zatím to není třeba,“ říká Dušan Kunovský, majitel developerské firmy Central Group.

Otázkou zůstává, jak se do realitního trhu promítne případná ekonomická recese, která teď hrozí celému světu, zde si už nikdo soudy netroufne. Podle odborníků je však dnešní trh na recesi připraven lépe, než v roce 2008.

Největším paralýzu pro realitní trh tedy představovalo prohlášení Aleny Shillerové. Nákupů chtiví lidé se však s koncem dubna dočkali a realitní trh se může pomalu dostávat zpět do pohybu. 

Máte zájem komentovat, lajkovat nebo přidat svůj vlastní článek? Registrujte se na Warengo teď hned!

#reality #nemovitosti #realitnitrh #byznys #finance #ekonomika #recese #vlada #pandemie #koronavirus #Schillerova #bydleni #dane #danznemovitosti

Hodnocení: +12
Pro přidání komentáře se přihlaste nebo zaregistrujte.