04.05.2020 10 minut čtení

Studie: Respirátor na veřejnosti je absolutní nesmysl a ani s rouškami bychom to neměli přehánět

Roušky, roušky, roušky. Všichni musíme všude nosit roušky. Anebo ideálně rovnou respirátor, pokud možno pokoutně sehnaný přes známé, zatímco jich byl všude včetně nemocnic nedostatek. Kdy (a KDE) má podle vědy opravdu smysl něčím si ústa zakrýt?

Zatímco svět v panice před koronavirem uzavřel své tváře za různorodé pokrývky a domnělé ochrany před nákazou nemocí COVID-19, vědci se kvapem začali zabývat otázkami, které si doposud lidstvo nikdy pokládat nemuselo:

  • Opravdu potřebuji na cestu do obchodu, při které potkám na chodníku letmo max. 5 lidí, roušku, nebo respirátor, jinak hrozí, že se nakazím?
  • Opravdu musím mít roušku na procházku/běh/jízdu na kole městským parkem?
  • Pokud chci mít jistotu, že mi žádné vážnější riziko nehrozí, opravdu musím mít vždy jedině respirátor FFP3?
  • Je rouška v hustěji zalidněných prostorách, jako je obchod nebo MHD, kvůli absenci odstupů k ničemu?

Tyto a řadu podobných dotazů není přitom možné brát na lehkou váhu, protože neřešíme, komu chutná jaká marmeláda a zda ananas na pizzu patří, nebo ne. Řešíme lidské zdraví, a tak není divu, že po relevantních a vědecky ověřených informacích je obrovská poptávka.

Od začátku pandemie už také proběhlo několik ostrých veřejných potyček jak mezi epidemiology, tak mezi různými zdravotními institucemi, které se dohadovaly nad účinností/neúčinností povinného nošení roušek.

- Už na konci února epidemiolog Rastislav Maďar prohlásil, že roušky by měli nosit jen nakažení lidé a pro ostatní existuje jako ochrana před nákazou jediná spolehlivá věc - kvalitní respirátor.

- WHO už od března rovněž povinné nošení roušek u nenakažených nedoporučuje. Podle jejího názoru takové opatření nemá žádný užitek a reálně v boji proti pandemii ničemu nepomůže.

- Jak ukazují i vcelku snadno podomácku proveditelné stěry, tzv. hadrové roušky z tkanin, zvlášť pokud jsou nošeny opakovaně (což nepochybně vzhledem k jejich nedostatku hromada lidí dělá), se velmi rychle stávají ideálním prostředím pro spoustu kamarádů a vzdálených příbuzných koronaviru.

Pokud poctivě roušku celý den venku nosíte i vy, její obsah by mohl být nápadně podobný obsahu spodní Petriho misky. Zdroj: FB

- No jo, jenže na druhé straně je tady stát, který povinné nošení roušek nařídil a pohrozil za jejich nenošení tak vysokými pokutami, že se z lidí bez roušek přes noc na veřejnosti staly - zejména v očích panikařících jedinců - černé ovce, které nás asi chtějí všechny zabít.

No nic, dost povídání o tom, co bylo, pojďme se podívat na to, co je. Na první dobrou se to zdá z aktuálních nařízení vlády jasné - všichni (až na tyhle výjimky k popukání) bychom na veřejnosti neustále měli nosit roušky. Že nám je stát jaksi zároveň zapomněl dodat - ideálně ty jednorázové, které z dobrého důvodu nosí i všichni zdravotní pracovníci - to už je mimo mísu, to se neřeší. Lidi si našili sami, tak co.

Jak se ale k úzkostnému chránění horních cest dýchacích a nošení roušek vždy a všude staví vědecká práce, doporučení samotné EU nebo třeba manuál našeho Ministerstva školství, mládeže a tělovýchovy?

1) 

Nejdříve tato letos provedená studie, která se u zdravotních pracovníků (tedy nikoliv u běžného obyvatelstva, ale u lidí, jež se potřebují proti infekčním virovým onemocněním dennodenně chránit) pokoušela zjistit, jestli je proti virové infekci během rutinních lékařských/ošetřovacích činností ochrání respirátor (N95) víc než rouška. Výsledek? Neochranní. Respirátor má dle autorů studie smysl pouze u procedur, u nichž hrozí tvorba aerosolu (ventilátory, stomatologie atp.). Ve všech ostatních případech se vědcům nepodařilo najít dostatečně přesvědčivé důkazy o tom, že respirátor zdravotníkům skutečně proti infekci zaručí vyšší ochranu než rouška (v tomto případě jednorázová).

Vysvětlení pro laika: Dokonce i zdravotnímu personálu, jež přichází denně do kontaktu s různými lidmi, kteří jej mohou infikovat mimo jiné různými viry včetně SARS-CoV-2, stačí za standardních podmínek k dostatečné ochranně obyčejná rouška (kdo už někdy prožil aspoň jednu chřipkovou epidemii, ví, že s jejím příchodem se rovněž lékaři nezačnou hromadně vybavovat respirátory). Pro zbytek společnosti to znamená jediné - vyrazit se projít do parku s respirátorem je z pohledu rizika nákazy asi jako snažit se chránit před deštěm tím, že si pod domem vykopete kilometr hluboký sklep. Ano - kopali jste ho zbytečně, ono i do toho domu nad zemi neprší. Co se týče roušek, je ideální, aby byly v obchodech/MHD hned vedle dezinfekcí a rukavic k dispozici zdarma ty jednorázové (stát by to snad po těch masivních nákupech v Číně konečně mohl zajistit) s tím, že při odchodu z obchodu/vystupování z MHD roušku lidé vyhodí a nebudou si ji dávat do kapsy, tašky a rozhodně si ji nebudou nosit domů.

Aspoň ti výrobci respirátorů mají žně...

2) 

V druhém případě se podíváme, co si o používání konkrétně roušek myslí Evropské centrum pro prevenci a kontrolu nemocí (ECDC). To vydalo několikastránkový dokument, který se věnuje používání roušek na veřejnosti a upřesňuje, kdy dává/nedává smysl nosit roušku, pokud člověk není nakažený. I zde se dočtete, že co se týče používání ne-zdravotních (neboli podomácku ušitých) roušek, jde primárně o prevenci šíření viru na druhé, pokud jste sami infekční (a především, máte-li asymptomatický průběh). O povinném nošení roušek pro zdravé lidí však nepadá ani slovo, pouze se dočtete, že nošení roušek MŮŽE být zváženo, a to zejména v těchto případech:

  • Při návštěvě rušných, uzavřených prostor, jako jsou potraviny, nákupní střediska atp.
  • Při používání MHD
  • Na některých konkrétních pracovištích a při konkrétních profesích, jež zahrnují blízký fyzický kontakt s větším počtem lidí (týká se např. policistů, pokladních - pokud nejsou od zákazníků odděleny skleněnou/plastovou přepážkou)

Vysvětlení pro laika: Používání roušek zdravými lidmi na veřejnosti by mělo být považováno pouze za doplněk a v žádném případě nejde o náhradu za prokázaně efektivní preventivní opatření, jako je fyzický odstup od druhých, nechrchlání/nekašlání bez zakrytých úst na druhé, pečlivá hygiena rukou a vyhýbání se tomu, abyste se venku dotýkali svého obličeje, nosu, očí či úst. Abych to lépe přiblížil realitě těch, kteří aktuálně primárně chodí ven pouze do obchodu - pokud pokladní v obchodech sedí za těmi štíty z plexiskla a nikdo se tam za nimi přes ně nenaklání, nebo se k nim nepřibližuje zezadu, žádnou roušku by vlastně i dle EU nosit nemusely. Tato doporučení přirozeně rovněž mají vědecký základ a nejsou vycucaná z prstu.

Kolik členů vlády si už zkusilo zaběhat v roušce? A jak by asi vypadal stěr z takové roušky, do které budete hodinu intenzivně dýchat?

3)

Na závěr jsem se ještě podíval do souboru hygienických pokynů pro základní školy, které vydalo Ministerstvo školství, mládeže a tělovýchovy. V těch se uvádí, cituji: "Každý žák bude mít s sebou na den minimálně 2 roušky a sáček na uložení roušky." Přitom žáci roušky nosí pouze ve společných prostorách školy, při vyučování je mít nemusí. Přesto je po nich požadováno, aby na jeden den pohybu po školních chodbách měli minimálně 2 roušky. A o tom, jak bezpečné tyto "vynošené" roušky jsou, svědčí skutečnost, že by je následně měli odkládat do vlastních sáčků.

Vysvětlení pro laika: Pokud se v roušce nějakou dobu pohybujete a dýcháte do ní, nejedná se již následně (jak je patrné i z obrázku výše) o zdravotně zcela nezávadnou věc jak pro vás, tak pro vaše okolí. I pokyny pro žáky ZŠ, kteří by měli patřit mezi jednu z nejméně ohrožených skupin, hovoří jasně o tom, že použitou roušku je nejlepší dát do sáčku. Rozhodně není vhodné se použité roušky příliš dotýkat, a pokud to jen trochu jde, je nejvhodnější nosit papírové roušky na jedno použití, ty následně vložit do sáčku a vyhodit. Nosit použité roušky jen tak v taškách/batozích/kabelkách, nebo se s nimi vracet domů, vážně není košér a z vědeckého pohledu to ani nemá moc společného s prevencí proti virům/bakteriím. Koronavirus možná nechytnete, ale zase si v roušce vypěstujete zoo plnou jiných organismů.

Ideální pomůcka do obchodu/MHD/jiného uzavřeného prostoru s hromadou lidí, která bez problémů splní svůj účel. Před odchodem domů opatrně sundat, ideálně dát do sáčku a vyhodit, žádná věda

--------------------

Co z toho všeho plyne? Nutit lidi, aby vždy a všude nosili roušky, je očividně nesmysl, který se při jejich nedostatku dokonce může stát zdraví nebezpečným, jelikož vůbec nepochybuji o tom, že jsou tací, kterým jedna a ta samá rouška slouží dva, tři nebo i více dní.

To už je ale z pohledu hygieny na úrovni toho, když v autobuse jako čuně na všechny okolo sebe chrchláte bacily (než vyrazit ven v takové opakovaně používané roušce, je reálně méně zdraví bezpečnější vyrazit zcela bez roušky). Ale na druhou stranu, mnoho občanů do této situace dostal samotný stát, který chce sice nenošení roušek na jednu stranu tvrdě pokutovat, ale na druhé straně od něj za více než měsíc a půl nouzového stavu běžný občan neviděl ani jednu jedinou roušku, byť se ve zprávách zas a znovu prezentuje, jací jsou ve vládě borci, že s Čínou dojednali letecký most.

Jak to aktuálně řeším já? Jdu-li do obchodu/MHD, roušku nasadím. Potkávám-li venku na chodníku lidi, roušku nasadím - ne kvůli sobě nebo koronaviru, ale spíš tak trochu z loajality/preventivně, kdybych náhodou potkal fanatika, který se na mě oboří, že ho chci zabít, byť o sebe sotva zavadíme zrakem a on pravděpodobně v mé blízkosti napůl zavírá oči a přestává dýchat, aby náhodou nic nechytil. Pokud ale jdu venku po ulici a široko daleko nikoho nevidím, rouška jde dolů. Sorry jako.

Máte zájem komentovat, lajkovat nebo přidat svůj vlastní článek? Registrujte se na Warengo teď hned!

#akuality #koronavirus #pandemie #rousky #respiratory #ochrana #veda #nouzovystav #zdravi #hygiena

Hodnocení: +17
Pro přidání komentáře se přihlaste nebo zaregistrujte.