04.05.2020 5 minut čtení

3 top investiční poradci prozrazují, do čeho se vyplatí investovat v koronavirové krizi

S&P 500 index za první kvartál spadl o 20 % a většina ekonomik je kvůli koronaviru v podstatě v hibernaci. Pokud chcete využít nešťastné situace ve svůj prospěch a trochu na pandemii vydělat, přečtěte si aktuální investiční rady těchto 3 odborníků.

Krize je období, kdy se vyplatí každé finanční rozhodnutí dobře promyslet. Vždyť i Buffett zůstává na čekané a tu a tam prodává. Zkušený investor ví, že strach a panika na finančních trzích může pro lidi, kteří zachovají chladnou hlavu, znamenat příležitost. 

Rady investorů se liší od hry na jistotu v podobě nákupu zlata či akcií farmaceutických společností po agresivnější a riskantnější strategie jako nákup akcií leteckých společností. Z článku Suzanne Wooley na Bloombergu jsem pro vás vybrala tři rady investičních poradců, které mi přijdou nejzajímavější.

Russ Koesterich radí, abyste se pojistili zlatem

Podle Koestericha (na fotce) není vzhledem k dani, kterou si COVID-19 už na lidech a ekonomice vybral, překvapivé, že v prvním kvartále vykázalo zisky jen pět hlavních tříd aktiv. Kromě klasických stálic jako je americká státní pokladna a německé dluhopisy k nim patří rovněž dvě měny – japonský jen a americký dolar – a taky zlato.

„Zatímco můžeme jen doufat, že druhý kvartál bude méně bolestivý než ten první, investoři musí hledat cesty, jak pojistit svá  investiční portfolia i když se začínají vracet k akciím.

Ačkoliv žádná pojistka nefunguje za všech okolností, se současnou kombinací rekordních stimulů centrální banky, rychlého a bezprecedentního poklesu v ekonomických aktivitách a negativní reálné úrokové sazby by se investoři měli snažit zvýšit investice do zlata.“

Koesterich vysvětluje, že je dobře, že po počáteční vysoké zahraniční poptávce po dolaru klesl dolar zpět na svou standardní hodnotu. Účinnost zlata jako pojistky totiž závisí částečně na kurzu. Zlato je podle Koesterucha nejúčinnější, když hodnota dolaru neroste nebo dokonce klesá.

„Zlato si vede nejlépe, když se investoři bojí malého růstu. Historicky se cena zlata nejvíce zvedla když šly ekonomické předpoklady jako například výrobní průzkumy prudce dolů. To je přesně situace, ve které se nacházíme dnes.

Sarah Ketterer by investovala do „aero-mageddonu“

Kromě roztomilé slovní hříčky zkušená výkonná ředitelka a manažerka fondů v Causeway Capital Management nabízí poměrně zajímavou alternativu investování.

Všichni dobře víme, že aby se podařilo zastavit šíření koronaviru, je většina komerčních letů zrušena. Ketterer uvádí několik statistik:

  • Cestovní omezení byla přijata v zemích, které představují více než 98 % celosvětových příjmů z cestování
  • IATA (asociace leteckého průmyslu) předpovídá, že letos bude četnost osobní dopravy snížena o 38 %,
  • nejhorší dosavadní pokles byl v roce 2009, a to o 3,5 %.

„Tento aero-mageddon se zhoršuje s každým dalším týdnem izolace. Navzdory současnému stavu by to pro investory v budoucnosti mohlo vypadat dobře,“ vysvětluje.

Mezi hlavní důvody této její teze patří podpora, kterou většina aerolinek dostává od vlád a víra v to, že se letecká doprava zanedlouho obnoví. Podle Ketterer bychom měli očekávat, že zdravotnický průlom, který ukončí sociální distancování, přijde do dvou let.

Až aerolinky nebudou omezeny, začnou podle ní modernizovat a sofistikovaněji analyzovat data. Ty aerolinky, které mají slabé rozvahy a nedokáží obstát v konkurenci, zmizí. Ketterer mluví pouze o dvou společnostech, které vyrábí většinu letadel na krátké i dlouhé vzdálenosti a čtyřech firmách vyrábějících letecké motory, které dominují globálnímu trhu.

„Několik dobře vedených aeroilnek pravděpodobně převezme kapacitu od svých slabších rivalů.“

Abyste tedy udělali dobrou investici, stačí jen odhadnout, které to budou. Ale troufnete si na to, když si na to netroufá ani Warren Buffett?

Podle Terri Spath byste se měli podívat na korporátní dluhopisy 

Spath opakuje, že nás COVID-19 zastihl nepřipravené a silně ovlivnil naše osobní i finanční situace. 

„Optimismus, který začátek nové dekády definoval, se převrátil v úzkost, popření a strach. Města, státy a americká vláda vydaly jasné zdravotní směrnice a FED a Trumpova vláda začaly konat, aby uklidnily finanční trhy a ekonomiku.“

Spath říká, že takováto doba přímo vyzývá k tomu, abychom si peníze strkali do matrace, ale čtenáře od toho zrazuje. Panika podle ní není strategie, stejně jako víra. Podnikové dluhopisy s vysokým výnosem jsou podle ní cestou. Samozřejmě, dluhopisy s vysokým výnosem jsou rizikovější, ale přesto je Spath nezavrhuje.

„Záleží na riziku a zajímavý fakt je, že během posledních období paniky, kdy podnikové dluhopisy s vysokým výnosem nabízely podobná čísla, se tato třída aktiv [dluhopisy] zotavila rychleji a během následujících měsíců překonala americké akcie a náskok si držela až tři roky,“ dodává.

Co si o tipech od těchto třech investičních poradců myslíte? Dali byste na ně?

Máte zájem komentovat, lajkovat nebo přidat svůj vlastní článek? Registrujte se na Warengo teď hned!

#pandemie #koronavirus #krize2020 #covid19 #investice #expert #akcie #dluhopisy #zlato #investovani #byznys 

Hodnocení: +16
Pro přidání komentáře se přihlaste nebo zaregistrujte.