Chcete pořádnou investiční show? Sledujte nás na Instagramu!
03.05.2020 3 minuty čtení

Až u čtvrté větší investice mi to došlo

Když investujeme vždy je to buď, anebo. Díky tomu, co jsem u svých investic časem zjistil, jsem rozhodně podpořil jejich zhodnocení.  

Až u čtvrté větší investice mi to došlo.

Jelikož každá koruna, euro, dolar, libru, kterou mám, pochází pouze z mého vlastního úsilí, tak nejenže si dvakrát rozmyslím, do čeho ji investuji, ale také jsem zatím vcelku mladý, tím pádem těch peněz na investování zatím nebylo tolik, jsou to řádově stovky tisíc a ty větší investice jednotky milionů korun. A tohle je můj úhel pohledu a zkušenost:

Je důležité si uvědomit, že sedět jedním zadkem na dvou židlích je podle mě maximum k tomu, aby firma rostla zdravým tempem. Když si odepřete mnoho věcí, dá se to zvládnout. A u všech ostatních firem (investic) už rozvoj (zhodnocení) musíte přenechat týmu. 

A právě tohle mi došlo až u mé 4 větší investice: Daleko víc se soustřeď na lidi. 

Vy nikdy neinvestujete do projektu ani produktu samotného. Investujete ty prostředky jen a pouze do lidí . Do lidí kteří ten projekt řídí, vyvíjí a vedou ho určitým směrem. Na nich to celé stojí, ale i padá. 

Můžete mít sebelepší produkt, ale je to k ničemu, když ten, kdo ho má prodat, není dostatečně motivovaný, vstřícný, se zdravým rozumem, trošku bláznivý, ohleduplný, ochotným obětovat svůj volný čas a mnohem víc pro rozvoj vaší investice. Tito lidé to nikdy nebudou dělat za mzdu, minimálně musí mít podíl na zisku a nejlépe, když to mají jako jedinou možnost příjmů. 

Nikdy to není do produktu, vždy je to do lidí. To je moje uvědomění. 

Teď si možná říkáte: vždyť to je jasné. Ale sáhněte si na srdce, kdo si lidi dostatečně neprověřil, kdo viděl vidinu velkého zhodnocení, ale nevšímal si toho, kdo mu k ní má pomoci, nebo jestli je to vůbec reálné a jeho informace jsou relevantní. Kdo měl skvělý business plán, ale neměl nikoho na jeho realizaci. 

Proto dnes všechny Angel investory a fondy investující do startupu zajímá především Founder.

Toto všechno platí vždy, když nejste schopni se na projektu podílet minimálně 4 hodiny denně a ovlivnit tak jeho chod do určité míry vlastní silou.

Je to jeden poznatek z mnoha, které mám, ale patří k těm zcela zásadním.

Soustřeďte se více na Váš tým!

James Riess

#investovani #startup #produkt #lide #tym #angelinvestor

Hodnocení: +16
Pro přidání komentáře se přihlašte nebo zaregistrujte.
Řadit podle: oblíbenosti nejnovější
Doporučené příspěvky
12 minut
5 minut
5 minut
2 minuty
3 minuty
2 minuty
5 minut
4 minuty
6 minut
5 minut
6 minut
2 minuty