6 minut čtení

A opravdu tu strategii potřebujeme? Nebudou to jen vyhozené peníze?

Mají se potřeby obcí podřídit domněnkám úředníků – co asi mohou obce a města v následujících pěti letech potřebovat, nebo by se měl stavět plán dotací pro obce podle jejich skutečných potřeb?

Tak to fakt nevím

Jako strategicky smýšlející, nerozumím strategii – mít strategii jen proto, aby bylo možné čerpat dotace na díry.

Jak to tedy mám se strategiemi já…

Strategie jako strategický dokument veřejné správy je střednědobý až dlouhodobý dokument – rozumějte cca na 7 let dopředu (jasně liší se to podle potřeb), který je sestaven z konkrétních opatření směřujících k dosažení cílů ve městě nebo obci. To říká definice, kterou má ve svých strategických dokumentech Ministerstvo pro místní rozvoj.

Píší také, že strategie by měla být dost podrobná a měla by být složená se vzájemně propojených 3 částí. Analytické, strategické a implementační.

Jinými slovy ...

Řekněme se si, co máme za problém. Podložme jej konkrétními daty – nejlépe statisticky vyhodnotitelnými a v časových řadách a z ověřených zdrojů.

Například – jako obec vymíráme. Hele já vím, že je to drsné téma, ale pravdivé - ať se nám to líbí, nebo ne. Mladí lidé od nás utíkají a jezdí sem už jen lufťáci… Koukněme se kde, kdy a jak se stala „chyba“ a popišme jí. Ze všech úhlů pohledu.

Ok. Tak to bychom měli. A teď přichází na řadu naše VIZE a její plnění.

 Co konkrétně chceme, aby se u nás změnilo (pokud to tedy opravdu chceme) a jak to má u nás vypadat až k té změně dojde? Prodebatujme to – dohromady s občany. Ano i s opozicí a neustálými kritiky. Ne, že by vedení obce bylo nekompetentní, ale přeci jenom – stojí za to si vyslechnout názory ostatních – nebo je požádat o vyplnění dotazníku a pak je pozvat k účasti ne veřejných slyšeních.

I když s návratností dotazníků bych nebyla zase tak optimistická… Ale lze získat od lidí zpětnou vazbu i jinými způsoby. Pochopitelně mám na mysli legální a nenásilné ?.

Řekněme, že vize by mohla znít asi nějak takto:

Za 7 let jsme obcí, ve které spokojeně žijí mladé rodiny s dětmi, je zde bezpečno a máme zázemí jak pro spolkový, tak komunitní život. (Například...!)

Hezky jsme si to vymysleli, že? Ale jak toho docílíme? Tak to už vyžaduje trochu „fištróna“ (expresívně chytrost, důvtip, chytrý nápad). Ale každý v obci má jiný pohled na věc – to je, ale situace… A k tomu ty odpovědi z anonymních dotazníků… 

Klid – opět existují způsoby, metody a praktiky – jak lze dojít ke shodě. Tedy alespoň většinové ?.

A z té schody se zrodí priority a strategické cíle a k těm jednotlivým prioritám se přiřadí konkrétní projekty a k těm ještě rozpracované jednotlivé kroky, kterými těch cílů dosáhneme. Ano já vím – spousta slov – žádná jasná představa… Hned to napravím.

Tak tedy konkrétně z praxe. Jednou z priorit obce může být zajistit kvalitní bydlení. Strategické cíle pro tuto prioritu pak mohou být: zajistit pozemky pro výstavbu bydlení pro mladé rodiny, dalším například rekonstrukce bytovkových bytů, co jsou v majetku obce atd.

Finance ...

Pak si spočítáte, kolik by vás to mohlo asi tak stát… Podíváte se pravdě do očí. A zjistíte, že ta potřeba financí převyšuje Vaše obecní rozpočtové možnosti asi tak na sto let dopředu – a vy máte sedmiletý plán. A co teď?

Klid. Opět se to dá dobře vymyslet. Tedy pokud jste toto zjištění ve zdraví přežili a jste hrdými následníky Jana Lucemburského, který roku 1346 v bitvě u Kresčaku zvolal „Toho Bohdá nebude, aby český král z boje utíkal...“

Jednou z možností je intenzivní vyhledávání dotací – systematické. Musíte, jako ostříž hlídat (vy, nebo někdo jiný – to teď není důležité) všechny možnosti dotací a obzvláště ty, které Vám přinesou alespoň 85% úspory na investicích… Tedy – hlídat není úplně to přesné slovo – je důležité znát finanční plány jednotlivých programů v letech, abyste si mohli připravit Váš obecní rozpočet. I když – ministerstva ty své "strategie" docela často mění, ale to není tématem tohoto článku ?))...

No a pak si zvyknete podávat žádosti, ale podle Vašeho plánu a podle vašich možností a také si zvyknete vyvíjet tlak na ministerstva, aby se ony přizpůsobili potřebám obcí – nikoliv obce, aby se přizpůsobovali domněnkám úředníků – co asi mohou obce a města v následujících pěti letech potřebovat.

Zajímejte se o jejich plány a zapojujte se do všech debat – nedejte se!‘

A pak už si jen v září/říjnu každého roku sednete v zastupitelstvu a řeknete si co se Vám povedlo moc dobře a co méně dobře a jak to tedy bude v příštím roce, abyste plnili cíle té VAŠÍ strategie.

Ale ve chvíli, kdy Vám nějaký „dotačnívykuk“ alias poradce - pošle e-mailem informaci, že můžete dostat 85 % na díry v silnici a vy rychle "spíchnete" strategii podle návodu, kde upozorníte na to, že potřebujete opravit silnici bez dalších souvislostí (jako například pro to, aby mohli jezdit lidi v klidu do práce a vozit děti do školy – pokud je v té obci máte) – se přizpůsobujete strategiím někoho úplně jiného - nikoliv skutečným potřebám Vaší obce a Vašich lidí.

A to ani nemluvím o těch nepromyšlených investicích, protože každá dotace si žádá kofinancování. A z čeho zaplatíte topení ve školce, když jste všechno nalili do silnice, kterou jste pro udržení mladých v obci zase až tak moc nepotřebovali, ale zrovna na ní někdo vyhlásil dotace?

Proto buďte aktivní. To ale můžete být, pokud máte dobře postavenou strategii – víte co přesně chcete, co k tomu potřebujete a proč to děláte.

Přeji Vám jen samá dobrá rozhodnutí, a hlavně promyšlené strategie dalšího rozvoje – obzvlášť v dnešní době.

Ondřejka Harvalíková

Další texty k tématu: 9 článků

#novisolutions #strategie #municipalita #obce #města #investovani #strategie #finance

Hodnocení: +13
Pro přidání komentáře se přihlaste nebo zaregistrujte.