01.05.2020 2 minuty čtení

Prvomájové covid-novinky

Vláda si pro nás tento týden přichystala opět pár novinek, které se dotýkají nás všech.

Nouzový stav byl prodloužen do 17.5.2020.

Ošetřovné pro rodiče, kteří zůstali doma kvůli uzavření škol a školek v souvislosti s koronavirovou krizí, vzroste ze 60 na 80%. Platit by mělo zpětně. Není ještě podepsáno prezidentem.

Lidé pracující na dohodu budou mít v době mimořádných opatření také nárok na ošetřovné. Podmínkou je účast na nemocenském pojištění v měsíci, ve kterém vznikla potřeba péče nebo v únoru 2020. Dodody musí být neukončené. Nárok budou mít zpětně od vyhlášení nouzového stavu (za březen 60% předchozích pojištěných příjmů, za duben 80%). Jde tedy o ty „dohodáře“, kterým se ze mzdy sráželo zdravotní a sociální pojištění.  Není ještě podepsáno prezidentem.

Senát schválil prodloužení výplaty jednorázového příspěvku 500 korun denně určeného OSVČ i po konci dubna. Senát chce zvednout příspěvek OSVČ, který je nyní 500,- Kč/den. Pro květen by měl být nově 700,- Kč/den a v červnu 900,- Kč/den. Zvýšení je zatím pouze ve formě návrhu.

Vláda schválila návrh na zrušení daně z nabytí nemovitosti. Zároveň plánuje zrušit daňové odpočty u hypoték, ty zůstanou zachovány do roku 2021. To prakticky znamená, že pokud budete kupovat nemovitost, nebudete muset platit 4% daň, která znamenala reálné navýšení kupní ceny (hypotéky). Zároveň ale ztrácíte možnost uplatnit si úroky z hypoték ve svých daňových přiznáních.

Velké hudební festivaly se letos konat nebudou

Od 11. května se budou moci konat společenské, kulturní a sportovní akce s účastí do 100 osob, avšak za přísných hygienických podmínek. Toto opatření dopadá zejména na kina, divadla, koncerty, cirkusy a spadají sem i svatby.

Včera měla vláda projednávat i balíček opatření pro nejmenší s.r.o., ty by měly nárok na podobný kompenzační bonus jako OSVČ. Bohužel však bylo toto téma odloženo. Tak snad na ně také někdy dojde!

Přeji Vám všem krásný 1. Máj a spoustu lásky!

#business #covid #vladninarizeni #restrikceauvolnovani #prvnimajlaskycas

Hodnocení: +14
Pro přidání komentáře se přihlaste nebo zaregistrujte.