30.04.2020 4 minuty čtení

Glosa: Kurzarbeit, "25", anti-covid a jiné triky

Když odhlédneme od právních aspektů mimořádných opatření, je jasné, že zásah musel přijít rychle, aby se zabránilo černým scénářům. Stejně rychle a hlavně efektivně měla ale následovat finanční pomoc postiženým podnikům.

Represe a lidská tvář

Stát musel zasáhnout a stát je také jediný, kdo v takové situaci může pomoc. Pomoc ale musí být stejně rychlá a cílená jako uplatněná omezení, jinak pozbývá smysl.

Stát má všechny represivní nástroje, které v takové situaci mohou ukázat svoji "lidskou tvář" - někde jsem zachytil nápad na využití informací z kontrolního hlášení DPH, reportů EET v případě obchodů a restaurací a dalších online nástrojů, které dávají státu v reálném čase informace o hospodářském výkonu podniku.

Každý sektor pracuje s nějakou stálou marží, která se v čase příliš nemění, takže z DPH nebo přiznaného obratu přes EET dokážeme celkem snadno spočítat jaké jsou průměrné provozní náklady, a to dokonce podle aktuální sezóny.

Když odečteme nějaký koeficient předpokládaných úlev poskytnutých dodavateli, dostaneme se jednoduše k minimální úrovni nákladů, které každý business generuje každý měsíc - vzhledem k tomu, že u malých a středních podniků není možné spoléhat na nějaké velké provozní rezervy, je nutné dorovnat většinu takto vzniklé provozní ztráty.

Vyrovnání takové ztráty bez předkládaného zisku pak není jen pomocí podnikateli, aby přežil, ale i pomocí celému ekosystému včetně domácí spotřebitelské poptávky, která tvoří velkou část HDP.

Velké podniky mohou sahat do rezerv, mají větší vyjednávací schopnost vůči bankám, dodavatelům, ne tak živnostníci, malé a střední podniky.

Už na začátku krize bylo více méně jasné, že ekonomický výpadek je otázkou několika měsíců - pokud by politici malé firmy jako živnou půdu ekonomiky nechaly v této době padnout ve větším počtu, mělo by to výrazně hlubší a dlouhodobější dopady.

Kdo rychle dává, 2x dává

Jak by tedy měla vypadat správně nastavená pomoc? Měla by být zejména rychlá - dny rozhodují. Měla by ve své celkové hodnotě pokrývat minimální provozní náklady, a to aplikací různých nástrojů mířící na různé typy nákladů - kurzarbeit pro zachování pracovních míst (nákupní síla spotřebitelů) - OK, ale včera bylo pozdě, provozní náklady - "25"? Bezúročná půjčka? Nemyslím si, protože ani zdaleka nepokrývá bazální provozní náklady. Půjčka zůstává půjčkou i bez úroků - jak jsem schopen ji splácet, pokud budu mít nižší výnosy, které navíc budou nabíhat jen velmi pomalu. Prostě mi to nevychází! Stejně jako řadě podniků!

Spoléhat se na stát? To sotva

Pomoc pro živnostníky, malé a střední podniky je jednoduše pomalá a nedostatečná, a to včetně administrativní náročnosti, nejasností či rizik z ní vyplývajících. Na stát se jednoduše nedá spoléhat - ještě, že se lidi dokáží semknout a být kreativní - je super vidět spontánní akce, které míří na ty nejpostiženější segmenty - za všechny jmenujme: https://zachranpivo.cz, https://www.zachranhospodu.cz/,  ale i řada akcí na podporu hotelů, penzionů, kultury atd. Pomoci tak musíme sami sobě, navzájem. Když vláda nedokázala zajistit roušky, ušili jsme si je, když nedokáže pomoct podnikatelům, pomůžeme jim my jako spotřebitelé - i to málo, co nám zbývá, můžeme utratit rozumně a hlavně nesmíme přestat utrácet. Proto si užijme dovolenou v Česku a mezi domácím vařením si objednejme jídlo z nějaké blízké oblíbené restaurace. Když budeme držet pohromadě a vzájemně se podporovat, přežijeme a vyjdeme z toho silnější.

#covid19 #koronavirus #pandemie #vlada #byznys #podnikatel #podnikani #kurzarbeit #petadvacitka #eet #pomoc #osvc #zivnost #zivnostnici #zachranpivo #zachranhospodu #dovolenadoma #malefirmy

Hodnocení: +11
Pro přidání komentáře se přihlaste nebo zaregistrujte.
Doporučené příspěvky
5 minut
6 minut
4 minuty
6 minut
4 minuty
8 minut
5 minut
4 minuty
5 minut
8 minut
3 minuty
6 minut
Doporučené příspěvky
5 minut
6 minut
4 minuty
6 minut
4 minuty
8 minut
5 minut
4 minuty
5 minut
8 minut
3 minuty
6 minut