Airbnb v krizi, majitelé bytů na rozcestí
Podnikatelé v oblasti krátkodobých nájmů zažívají velmi těžké časy. Tento segment byl krizí kolem koronaviru citelně zasažen a bude se obnovovat jen velmi pomalu. Alfou i omegou ubytování typu Airbnb jsou totiž turisté. Hranice jsou přitom zavřené a prognóza je nejistá. Zcela volně cestovat se asi nebude dát ještě dlouho, v závislosti na vývoji situace v jednotlivých zemích.
O velkém úpadku Airbnb svědčí i fakt, že nejvyšší manažeři této americké firmy snižují své platy na polovinu, firma pozastavila veškeré marketingové aktivity i nábor nových lidí. Zkrátka šetří, kde můžou, aby krizi přežili.
V Praze, která byla doposud výkladní skříní krátkodobých nájmů, se byty a domy nabízené pro tyto účely vyprázdnily téměř ze sta procent.
Majitelé tak mají prázdné byty, které nevydělávají. Pokud na ně mají zřízenu hypotéku, je situace ještě o to palčivější. Momentálně sice mohou využít odkladu splátek, ale dlouhodobě to situaci příliš neřeší. Pronajímatelé tedy stojí na rozcestí a musí přemýšlet nad dalšími možnostmi, jak s volnými byty naložit.
Byt či nebyt…Pronajmi, prodej nebo počkej?
Množství nevyužitých bytů je obrovské, vždyť jen za loňský rok strávilo v Praze podle Euromonitoru alespoň jednu noc minimálně 9 milionu turistů, což je více než v Barceloně či Amsterodamu.
Před krizí nebyl problém v perimetru sta metrů najít i přes 50 nabídek ubytování Airbnb. Nyní je nabídek podstatně méně a navíc zůstávají víceméně nevyužité.
Většině pronajímatelů se nabízí de facto dvě pragmatické varianty – nabídnout tyto byty k dlouhodobějšímu pronájmu nebo je prodat. Rozhodovat se ale zřejmě budou také podle svých finančních možností či závazků:
- Ti, kteří mají na bytech hypotéky a jsou na příjmech z nájmů závislí, případně nemají dostatek dalších finančních prostředků, se budou rozhodovat mezi prodejem a dlouhodobým pronájmem.
- Druhá skupina movitějších investorů si teoreticky může dovolit nechat byty třeba i delší dobu ladem. Výhodou je, že po obnovení trhu s krátkodobým bydlením budou tyto byty obsazené jako první. Nechat je volné si logicky bude moct dovolit málokdo a většina bývalých Airbnb bytů bude obsazená dlouhodobými nájemníky, konkurence tedy bude minimální.
Lepší vrabec v hrsti, než holub na střeše
Především v centrální části Prahy jsou teď byty uvolněné po Airbnb nabízeny za překvapivě nízké ceny.
„U dlouhodobých nájmů vždy platí, že lpět na přehnaně vysoké ceně se nevyplácí, protože každý měsíc, kdy je byt neosazený, znamená ztrátu. Většina nových klientů by ráda držela dosavadní cenovou hladinu (jako přes Airbnb), to ale ve většině případů není možné, což si většina z nich uvědomuje“, říká oblastní manažer M&M Reality pro Prahu Jan Martina.
Nabídka volných bytů bude v následujících měsících poměrně rozsáhlá. Především v Praze to zvýší konkurenci a bude tlačit ceny nájmů dolů.
Každopádně výdělky půjdou také dolů a investoři se musí smířit s faktem, že ceny, za které chtěli byty nabízet přes Airbnb, už nejsou a ještě asi dlouho nebudou možné. Pokud majitel např. zrekonstruoval byt v centru Prahy pro krátkodobé bydlení a počítal s návratností 45 000 měsíčně, nyní bude reálná cena pronájmu podle expertů až o třetinu nižší.
Pro majitele bude také díky množství volných bytů těžší tyto byty obsadit a najít spolehlivé nájemníky.
Co nabízí správcovské firmy, vyplatí se?
Majitelé se ale mohou obrátit na profesionální firmy, které s celým procesem dokážou výrazně pomoct. Za určitou provizi jsou schopni sehnat jak nájemníky, tak se o byt po celou dobu nájmu starat, včetně právního servisu.
Největší výhodou těchto správcovských firem je garance pravidelné platby nájmu. Majitel se tak nemusí starat o to, zda nájemník je či není spolehlivý, zda zaplatí či nezaplatí. Odpadají mu taky starosti s opravami či správou bytu.
Celý systém totiž funguje na principu, že majitel pronajme byt správcovské firmě a ta ho dále podnajímá nájemníkům. Firma se s majitelem domluví na provizi, dejme tomu 10 % z ceny nájmu. Pokud je tedy nájem 20 000 měsíčně, majitel dostane pravidelně svých 18 000 korun.
Jediný háček může být právě v oné pravidelnosti. Co když trh roste a ceny nájmů se zvedají? To je jedna z věcí, na které by se majitel měl zaměřit, pokud byt dává těmto firmám do správy.
Seriózní firmy (např. startupová firma Tvůj Správce) nabízí takzvanou maximalizaci zisku. Tedy pokud trh s nemovitostmi roste, zvedá se férově a v poměru ke zvyšování ceny nájmu také příjem majitele. Některé firmy totiž výši zisku pro majitele bytu zafixují při podpisu ve smlouvě a o zvýšení nájmu se nerozdělí.
#investovani #byty #koronavirus #airbnb #krize #pronajem #hypoteka