5 minut čtení

Navzdory pandemii: 5 trendů roku 2020, na které by se měly soustředit startupy i malé firmy

Ačkoli celý svět stále řeší pandemii COVID-19 a s ní nadcházející recesi, nelze přehlížet, že současná situace s sebou nese spoustu příležitostí. Teď je ten správný čas využít příležitosti a získat konkurenční výhodu, na co se letos soustředit?

Bez ohledu na to, že rok 2020 nám zatím nedal moc prostoru k seberealizaci a nejvítanější schopností bude adaptace, improvizace a skromnost, je nutné se soustředit i na budoucnost. 

Pokud chcete uspět, musíte udávat kurz a držet správný směr. Musíte mít přehled, kterým směrem se rozhlížet. Jedině pokud se vyznáte v trendech a možnostech dnešní doby, budete je schopni využít ve svůj prospěch a získáte náskok před konkurencí.

Na co by se tedy měli v současnosti soustředit drobní podnikatelé a majitelé malých firem?

1. Zdraví a psychická pohoda vašich zaměstnanců musí být prioritou

Více než kdy jindy, právě v těchto dnech si lidé uvědomují hodnotu svého zdraví. Firmy, které nejsou schopny dopřát svým zaměstnancům bezpečné pracovní prostředí nebo home office, jsou výhledově určeny k zániku.

Je zcela zjevné, že po zkušenostech ze současné bezpečnostní krize budou nemocenské programy, sportovní plány a zdravotnické zázemí každé firmy daleko podstatnější téma. Můžeme očekávat globální přesun kancelářských zaměstnání do home office a pro zbytek společnosti se asi razantně promění podmínky, za jakých budeme pracovat.

2. Umělá inteligence bude i nadále měnit svět

Umělá inteligence nepozorovaně, ale zásadně ovlivňuje společnost už dnes. Strojové učení, interaktivní uživatelské prostředí, komplexní bezpečnostní systémy. Perfektní příklad umělé inteligence si nosí každý z nás v kapse (hey Siri...) 

Uvědomělý a vizionářský lídr musí sledovat aktuální dění na poli těchto neúnavných pomocníků a osobních sluhů, kteří nevyžadují volno, plat ani zaměstnanecké benefity. Chytré programy, které naplánují spoustu nudných úloh za vás, si můžete zajistit už dnes.

3. Mobilní marketing

Další zcela očividný trend, který si mnoho lidí uvědomilo v plné síle až během pandemie. Lidé jsou extrémně závislí na svých mobilech... a díky bohu za ně. Umíte si snad představit měsíční karanténu bez interaktivní krabičky s přístupem k vysokorychlostnímu internetu?

Analýzy odhadují, že v roce 2021 bude na světě více než 3.8 miliardy mobilních telefonů, to je jeden mobil pro každého druhého člověka na světě, což není zrovna málo.

Právě na to by se měli zaměřit vývojáři, marketingoví experti i designéři. Počítače jsou až druhotný přístupový bod, vše musí být cíleno na smartphony. Ty nabízí i spoustu užitečných funkcí, například geo-targeting, který vám pomůže cílit jen na potenciální zákazníky ve vašem okruhu.

Zaměření na sociální sítě a bezvýhradná orientace v neustále se měnících trendech je naprostou samozřejmostí každé firmy, která chce oslovit mladou komunitu. Sežeňte si toho jednoho člověka, který komunikuje zásadně skrz memes a dejte mu do rukou vaši digitální image.

4. Výměna generačních stráží

Generace Z, tedy lidé narození mezi lety 1995 a 2012, již početně překonala generaci mileniálů. Mladí, internetem odchovaní lidé vstupují na pracovní trh a zároveň utváří trh konzumní. Firmy, které se snaží oslovovat potenciální zákaznickou komunitu, se musí naučit s nimi komunikovat, cílit na jejich jedinečný styl a zájmy.

Nastupující generace je multikulturní, od preferovaných značek očekává zodpovědnost, ekologický směr a udržitelnost. Nebojí se změn, je srostlá s moderními technologiemi a chce dělat věci jinak. Mileniálové jsou často stereotypizováni pro svou zhýčkanost a zranitelnost – naproti tomu generace Z vstupuje na scénu v době nejrozsáhlejší krize moderní historie

5. Peníze jsou pasé

Není to zrovna nový a přelomový koncept, ale s každým dalším rokem proběhne o něco méně fyzických finančních transakcí. S každým dalším rokem vydají banky více kreditních a debetních karet, mezi kterými se přesouvá stále větší objem peněz – a to bezkontaktně.

Platby mobily, hodinkami, náramky – jsou snazší než mávnutí hůlkou. V době, kdy svět omezuje fyzický kontakt a vyhýbá se kontaminovaným předmětům, lze očekávat, že obliba bezhotovostních plateb ještě vzroste.

Hudební festivaly přechází na celé systémy vlastní měny, svět zahltily kryptoměny a bankovky už jednoduše vyšly z módy. V kombinaci s e-commerce, kurýrními službami, drop boxy bez obsluhy, car sharing systémy operujícími jen přes internet a geolokaci – jsou bezhotovostní finanční operace naprostou nutností. 

Pokud provozujete eshop, ujistěte se, že nabízíte dostatečné množství elektronických plateb. Visa/MasterCard již nestačí, potřebujete Google Pay, Apple Pay, Square, kryptoměny, některé služby přijímají i platby skrze telefonního operátora.

Svět se mění a mění se rychle, je na každém, zda naskočí do rozjetého vlaku nebo zůstane stát na místě. Buďte si ale jistí tím, že i současná nepříjemná situace je výzvou – kterou nedokáže přijmout každý a tím spíše z ní mohou profitovat jen ti opravdu schopní.

Máte zájem komentovat, lajkovat nebo přidat svůj vlastní článek? Registrujte se na Warengo teď hned!

#trendy #startupy #marketing #generaceZ #milenialove #pandemie #cashless #mobil #smartphone #internet #memes #rady #tipy #budoucnost 

Hodnocení: +9
Pro přidání komentáře se přihlaste nebo zaregistrujte.