Stavební spoření lze využít buď na ukládání a spoření vlastních finančních prostředků, nebo si lze vzít půjčku na bydlení. Dle mého názoru je ve většině případů lepší si vzít hypotéku od banky, než úvěr od stavební spořitelny, proto bych se chtěl spíše věnovat první možnosti spoření.
Nejprve bych chtěl vyvrátit mýty o tom, že peníze, které si člověk ukládá na své stavební spoření, musí v budoucnu využít na bydlení. S tímto tvrzením jsem se již mnohokrát setkal u svých klientů, je to však nesmysl, peníze klient může vybrat a využít na cokoliv. Při výběru neudává důvod ani účel výběru. Výnosy zde nejsou tak velké, jsou však garantované a je možné k tomu dostat i státní podporu.
Státní podpora se připočítává jednou ročně a je to vždy 10% z naspořené částky klienta v kalendářním roce, maximální státní podpora na jedno rodné číslo je 2.000 Kč. Pokud tedy za rok vložím 20.000 Kč dostanu od státu 2.000 Kč. Pokud vložím 10.000 Kč, dostanu 1.000 Kč. Pokud vložím 40.000 Kč, dostanu 2.000 Kč a další rok znovu 2.000 Kč. Ideální měsíční úložka je tedy 1.700 Kč, při které budu mít maximální státní podporu. Abychom mohli vybrat peníze i se státní podporou, musí smlouva běžet minimálně 6 let. Při dřívějším ukončení se veškerá státní podpora vrací a klient dostává pouze svůj vklad a úroky.
To je všude stejné. Rozdíly jsou však ve výši úroků a ročních poplatcích za vedení účtu. Tyto rozdíly můžou za 6 let dělat i tisíce korun. Pojďme se tedy podívat, jak se nám budou úročit peníze u jednotlivých spořitelen a jak velké poplatky budeme mít.
Stavební spořitelna Česká spořitelna „Buřinka“ – roční výnos 1%, poplatky za vedení účtu 325 Kč ročně
Raiffeisen stavební spořitelna „RSTS“ – roční výnos 1,3 % pro mladé do 26 let, jinak 1,2 %, poplatky za vedení účtu 360 Kč ročně
ČMSS „Liška“ – roční výnos 1 % (Liška je však vychytralá jak se říká a už mnohokrát jsem viděl, že 0,5 % je standardní výnos a 0,5 % s bonusem, který se připíše až na konci a proto není výnos tak velký), poplatky za vedení účtu 360 Kč ročně
Modra pyramida – roční výnos podobně jak u Lišky 0,5 % + bonusový 0,5 % za dodržení určitých podmínek, poplatky za vedení účtu 300 Kč ročně
Wüstenrot (Koupila aktuálně Moneta Money Bank) – roční výnos 1,2 %, poplatky za vedení 324 Kč ročně
Ze své zkušenosti se mi nejlépe spolupracuje a komunikuje s RSTS a Buřinkou, je to však jen moje zkušenost a z pohledu výnosnosti nejlépe vychází aktuálně RSTS, popřípadě Wüstenrot.
V neposlední řadě nesmíme zapomenout, že při založení stavebního spoření je ještě poplatek 1 % z cílové částky. Takřka neustále, ale některá spořitelna má nějakou akci na snížení toho poplatku nebo úplného odpuštění. Pokud Vás bude zajímat, které spořitelny aktuálně mají tyto akce, neváhejte mě kontaktovat.
Přeji Vám krásný den,
--
Ing. Adam Placr
adam.placr@gmail.com
+ 420 736 230 472
#sporeni #stavebnisporeni #uver #investice #podnikani #stavebka #finance #poradenstvi #adamplacr