27.03.2020 3 minuty čtení

Vývoj úrokových sazeb

Zdravím všechny, četl jsem spoustu článků a zpráv o vývoji hypoték, úrokové sazbě, odkladu splátek a přišlo mi, že některé informace jsou zkreslené nebo mylné. Proto jsem se rozhodl zde napsat svůj názor na aktuální vývoj.

Nejprve mě přišly zavádějící informace o tom, že díky snižování sazeb ČNB se dostaneme s úrokem u hypotéky okolo 1%. Ano vývoj úrokových sazeb u hypoték souvisí také s vývojem Repo sazby ČNB, ale nemá to přímý vliv na tvorbu úrokové sazby. Banky se aktuálně budou potýkat s odkládáním splátek, zhoršenou platební morálkou u některých domácností a vyššího rizika při poskytování nových úvěrů. Nedokážu přesně říct, kam se sazby posunout, ale dle mého názoru, to rozhodně nebude na historickém minimu, dokládá to i vývoj sazeb v odobí krize 2007-2009 (viz. obrázek) a také to, že žádná z mnou oslovených bank aktuálně o velkém snižování sazeb neuvažuje.

Druhou informací, kterou je dobré si ověřit u jednotlivých finančních institucí je, jak u nich funguje odklad splátek. Jsou banky, které Vám odpustí celou splátku (tzn. úrok i jistinu) a úvěr během odkladu nebude nijak úročen, což je podle mě férové a zde to dává smysl. Potom jsou instituce, které Vám odloží splátku jistiny, ale úrok budete platit dále nebo Vám úrok připočtou do dlužné částky, což má za důsledek, že ve výsledku zaplatíte ještě více, jelikož si nesnižujete dlužnou částku, ale pouze bance platíte úrok, z mého pohledu nekorektní jednání. A nebo jsou finanční instituce, které se doporučeními ČNB neřídí a žádné odklady splátek neposkytují. Proto doporučuji si nejprve ověřit, jaký vliv bude mít odložení právě vašich splátek.

Poslední malá vsuvka z oblasti investic. Ano akciové trhy spadly velmi rychle všude ve světě, ano je dobré kdo má volné prostředky nakupovat. Nikdo však přesně neví, jestli už to půjde jen nahoru nebo to bude ještě padat. Proto já osobně své volné prostředky nezainvestuju jednorázově, ale budu pravidelně nakupovat během celého roku. Rozložím tak riziko, kdyby to ještě delší dobu padalo i za cenu, že ten zisk následně bude o trochu menší.

Je to můj osobní pohled na věc, který výchází ze studií a hlavně praxe a informací od jednotlivých finančních institucí.

Přeji Vám hlavně pevné zdraví, společně to zvládneme!

--

Ing. Adam Placr

www.adamplacr.cz

adam.placr@gmail.com

+ 420 736 230 472

#covid19 #hypoteka #uver #investice #podnikani #hypoteky #bydleni #adamplacr

Hodnocení: +12
Pro přidání komentáře se přihlaste nebo zaregistrujte.