26.04.2020 5 minut čtení

Nezapomínáte na své rodiče? Zvlášť v této době byste pro ně měli dělat tyto 4 věci

Že jsme omezili osobní kontakt, neznamená, že pro druhé nemůžeme nic udělat, protože právě v této době je důležité se o své blízké starat. Často i taková maličkost, jako zavolání, udělá hodně radosti a pomůže zvládnout nelehké chvíle.

Situace se tváří tak, že nejhorší máme v České republice za sebou. Lidé se přestali zaměřovat na čísla nově nakažených, zemřelých a možná i vyléčených a spíše se starají o to, jak dostat život zpět do normálu. I v této době ale nesmíme zapomínat na to nejdůležitější - na naše nejbližší.

Statisticky vzato jsou nejohroženější skupinou staří a nemocní lidé. I když si to někteří lidé nechtějí připustit, tak přesně do této kategorie patří naši rodiče, případně prarodiče. Například v USA je 8 z 10 úmrtí spojených s koronavirem u lidí ve věku nad 65 let. A je pochopitelné, že největší smrtnost je u letitých i v jiných zemích, včetně té naší.

I když se situace v tuzemsku vyvíjí dobře, stále je nemoc COVID-19 pro staré lidi velmi riziková. Z toho důvodu by každý pro své rodiče či prarodiče měl dělat tyto věci:

1) Pomozte jim s nákupy

Vyhrazený čas pro nákupy starších lidí je sice dobré opatření, ale nejlepším opatřením by pochopitelně bylo, kdyby tito lidé do obchodu vůbec nemuseli. Nákupní šílenství je snad už definitivně minulostí, ale to neznamená, že je bezpečné obcházet všechny obchody kvůli akcím, které zrovna platí. A co si budeme povídat, zrovna tohle mají starší lidé obvykle ve zvyku.

Pokud je to ve vašich možnostech, zajistěte svým rodičům nákupy. Případně pokud jsou technicky alespoň trochu zdatní, můžete jim pomoci s online nákupy. A mimochodem, pomáhat jim s nákupy nemusíte jen v době pandemie. Možná by vaši ochotu rádi využili i za normálních okolností, jen o tom nevíte.

2) Buďte pravidelně v kontaktu

Virus se stále šíří primárně osobním kontaktem, takže by stále ještě bylo zbytečným rizikem navštěvovat své rodiče osobně. K přenosu viru nejčastěji dochází na malé vzdálenosti a přesně k takovému kontaktu při návštěvě rodičů dochází. Nic z toho ale neznamená, že se musíte vzdát kontaktu se svými blízkými.

Využijte Skype, Zoom, FaceTime či jiné služby, díky kterým se zdarma můžete vidět a mluvit spolu. Zůstat v pravidelném kontaktu je rozhodně žádoucí a díky těmto technologiím je to velmi snadné. Po telefonu jednoduše vysvětlíte, co mají rodiče udělat a už za pár vteřin se můžete vidět a slyšet.

I u tohoto bodu platí, že by neměl být výsadou pandemického stavu. Udržujte pravidelný kontakt s rodiči i za běžné situace. Pokud je to možné, tak osobně, pokud to možné není, tak alespoň prostřednictvím techniky.

Přečtěte si také: 8 knih, které nám napříč různými obory mohou pomoci překonat období koronavirové pandemie

3) Varujte je před podvodníky

Krizová situace nahrává všem podvodníkům, kteří se snaží obohatit na úkor druhých. Promluvte si o tom s rodiči a varujte je před těmito praktikami. Ujistěte se, že vaši rodiče nenakupují z pochybných e-shopů, které tvrdí, že mají zboží skladem, i když to není pravda, nebo nabízejí nějaké zaručeně účinné léky či podobné produkty.

A stejně, jako dva předchozí body, by i varování před podvodníky nemělo být závislé na pandemii, ale o podobných rizicích byste s nimi měli pravidelně mluvit. Zvlášť dnes je to důležité, ale pokud vám to rodiče umožní, měli byste se o tom bavit pravidelně.

4) Udržte je zaneprázdněné

Nečinnost a omezení běžných aktivit může vést k poklesu fyzického i psychického zdraví. Platí to u všech lidí a zvláště u těch starších je to nebezpečné. Navíc jsou více ohrožení rozvojem deprese ze sociální izolace a problémům se spánkem.

Je snadné, aby se vaši rodiče cítili znudění nebo osamělí. Na vás pak je jim připomenout, co všechno mohou dělat, aby stimulovali svou mysl a využili čas. Navrhněte jim, že mohou číst knihy, hrát společenské hry (pokud mají s kým), skládat puzzle nebo chodit na procházky - pokud udrží odstup od druhých.

A především se ujistěte, že celou situaci berou dostatečně vážně. Není potřeba je strašit, ale nouzový stav a všechna další opatření tu nejsou pro nic za nic.

Přečtete si také: Splátky si může odložit skoro každý, ale na žádost o půlroční odklad už je jen pár dnů. Jaké hrozí sankce?

Máte zájem komentovat, lajkovat nebo přidat svůj vlastní článek? Registrujte se na Warengo teď hned!

#osobnirozvoj #koronavirus #covid19 #pandemie #rodice #prarodice #pomoc #kontakt #nakup #psychika #zdraví #vztah

Hodnocení: +8
Pro přidání komentáře se přihlaste nebo zaregistrujte.