24.04.2020 2 minuty čtení

Nečekané urychlení rozvolňování vládních restrikcích

Vážení přátelé z Warenga, včerejší den byl ve znamení překvapivých rozhodnutí, jak jistě víte. Některá mají zásadní dopad i na Vaše podnikání, a proto ta nejdůležitější shrnu.

1. Městský soud v Praze s účinností od 27.4.2020 zrušil 4 opatření ministerstva zdravotnictví, která v souvislosti s pandemií koronaviru omezila volný pohyb, maloobchod a služby, pro jejich nezákonnost.

V praxi to však neznamená jejich zrušení, vláda jen musí postupovat v souladu s krizovým zákonem, tím pádem platí i §36 krizového zákona týkající se nároku na náhradu škody.

 

2. Rozvolňování opatření se posune o dva týdny dříve. 

Od pondělka 27.4. se otevřou např. autoškoly, knihovny a provozovny do 2500 m2, letní zahrádky restaurací mohou otevřít již 11. května a restaurace a gastroprovozy jako takové 25. května, kdy by se měli znovuotevřít i provozovny ostatních služeb a nákupní centra.

V souvislosti s tímto uvolňováním navrhuje vláda o prodloužení nouzového stavu do 25.5.2020, návrh musí schválit Parlament ČR.

Od data znovuotevření se také odvíjí nárok OSVČ na případný druhý kompenzační bonus, ten je však zatím ve formě návrhu.


3. Ode dneška (24.4.) je zrušen volný pohyb osob, samozřejmě za specifických pravidel. Jsou rovněž otevřeny hranice.

Veškeré provozy budou muset dodržovat přísná hygienická pravidla a nařízení.

Jelikož se rozhodnutí vlády mění každým dnem, doporučuji situaci nadále sledovat. Pokud však nestíháte, budeme to dělat i za vás.

Přeji krásný pátek a jarní víkend!

Zdeňka

 

#koronavirus #covid19 #epidemie #vladninarizeni #uvolnovaniopatreni #podnikani

Hodnocení: +12
Pro přidání komentáře se přihlaste nebo zaregistrujte.