23.04.2020 4 minuty čtení

Elon Musk nám chce ukrást noční oblohu, varují astronomové. Projekt Starlink čítá již 420 satelitů

V posledních pár dnech prolétly sociálními sítěmi fotografie Elonova „hvězdného vláčku.“ Satelity Starlink mají dopřát vysokorychlostní internet celému světu, nesou s sebou ale jeden zásadní problém – překáží ve výhledu.

Noční obloha je poslední dobou nebývale klidná, s tisíci letadly pokorně čekajících na svou další příležitost k letu a s nebývale suchým jarem zíráme každou noc do prázdné černoty plné nehybných zářivých teček. 

Nějaký pohyb v ní přesto spatřit lze, statické zářivé špendlíky se občas dají do pohybu, jakmile horizontem prolétá „hvězda“ bez charakteristického poblikávání, nepozorujeme tisíce světelných let vzdálené plynné obry, ani pár kilometrů vzdálená letadla, ale předměty na samé hranici našeho světa a nekonečného vesmíru – satelity.

Mezi stovkami různě velkých vesmírných stanic, včetně obrovské mezinárodní stanice ISS teď po desítkách přibývá malých nenápadných satelitů, v podivných formacích. Pozorovatele noční oblohy překvapil zvláštní „vláček světel,“ který zatopil všem nadšencům nevysvětlitelných záhad a UFO.

„Vláček“ satelitů Starlink lze pozorovat i u nás.

K jejich nelibosti lze tyto objekty identifikovat poměrně snadno – jedná se o další z rozsáhlých projektů nikoho jiného než miliardáře a vizionáře Elona Muska

Včera večer dopravila americká společnost SpaceX na oběžnou dráhu dalších 60 satelitů ze série Starlink, jejímž cílem je ambiciózní projekt globální sítě internetového pokrytí. 

Futuristický koncept počítá s prozatímním počtem 12 000 satelitů (do budoucna by se měla síť rozšířit až na 42 000.) Musk sice není jediným, kdo chce ověsit oběžnou dráhu svými přerostlými internetovými převaděči, rozhodně je ale jediný, kdo jich v současné době již na oblohu vyslal 420. 

Poháněné solární energií cirkulují ve výšce kolem 500 kilometrů nad zemským povrchem.

SpaceX při tom využívá rakety Falcon 9 která se stala prvním vesmírným plavidlem v historii, jehož nosný systém (tzv. 1. stupeň rakety) dokázal opětovně přistát na autonomní plovoucí plošině do moře. 

Elon Musk očekává, že pilotní verze vesmírného internetu bude ve Spojených státech a Kanadě spuštěna již letos. Cílem programu je postupně umožnit přístup k vysokorychlostnímu internetu, který má konkurovat nové generaci mobilních sítí 5G, celému světu. 

Astronomové a fotografové ale nejsou z megalomanského konceptu příliš nadšení, tím spíš, že Musk není jediným, kdo se o něco podobného snaží. Jeho přímým konkurentem je společnost OneWeb, která již své první satelity vyslala. Podobného projektu se chce zúčastnit i Boeing nebo Amazon.

Jedním z lidí, kterým jsou satelity trnem v objektivu, je Zdenek Bardon, fotografický ambasador Evropské jižní observatoře (ESO.)

„Vláček neboli satelity Starlink společnosti SpaceX pomalu a jistě likvidují nebe. Dnes večer jsem jich viděl alespoň padesát v těsném závěsu za sebou. Až jich bude 12 tisíc, tak můžeme fotografování oblohy zabalit. Odjet do Chile nám nepomůže,“ napsal Bardon.

Noční obloha se může zdát jako nekonečné plátno poseté miliony teček, ve skutečnosti je ze zemského povrchu pouhým okem viditelných zhruba 9 000 hvězd. Zatímco v současnosti krouží po oběžné dráze 2218 družic, projekty „vesmírného internetu“ by toto číslo mohly snadno zvýšit až na 50 000.

Astronomové varují, že to již nepředstavuje problém jen pro beznadějné romantiky a fotografy, ale i pro odborníky, kterým satelity budou doslova bránit ve výhledu do vesmíru. Snadno bychom tak mohli například přehlédnout potenciální hrozbu blížícího se asteroidu. 

Největší problém tkví v tom, že na situaci nelze aplikovat žádné platné zákony

„V současnosti není k dispozici mezinárodní právo, které by takové projekty regulovalo. Satelity startují pouze na základě svolení Amerického federálního telekomunikačního úřadu,” řekl Pavel Suchan z Astronomického ústavu Akademie věd.

Budou naše děti a vnoučata zvyklí na tisíce „hvězd“ prolétávající skrze noční oblohu? Možná jsme poslední generace, která si užívá temnoty plné odkazů do hluboké minulosti

Možná jsme poslední, kdo před chaotickou a uspěchanou civilizací mohli uniknout do přírody a sledovat jen praskající plameny ohně a statickou čerň nad našimi hlavami

A možná jsme poslední, kdo uprostřed polí a lesů lovili „alespoň jednu čárku signálu.“

Máte zájem komentovat, lajkovat nebo přidat svůj vlastní článek? Registrujte se na Warengo teď hned!

#Musk #ElonMusk #SpaceX #Stalink #vesmir #satelity #internet #astronomie #technologie #Falcon9 #veda #Bardon

Hodnocení: +9
Pro přidání komentáře se přihlaste nebo zaregistrujte.