V návaznosti na aktuální situaci, kdy mnoho států přijalo opatření k omezení pohybu osob a zavedlo přísná karanténní opatření, vydala OECD stanovisko k dopadu těchto opatření do oblasti mezinárodního zdanění. Kompletní stanovisko v anglickém jazyce je dostupné zde. Níže shrnujeme základní body.
Stanovisko OECD se vyjadřuje k oblastem jako je vznik stálých provozoven z titulu tzv. home office, skutečné místo vedení podniků, dopady na daňovou rezidenci jednotlivců nebo stát zdanění náhrad z mezd osob, které bydlí v jednom státě a pracují ve druhém (tzv. pendleři).
Stanovisko zejména zdůrazňuje, že aktuální situace je situací přechodnou a zjevně způsobenou vnějšími vlivy bez možností být ovlivněna jednotlivými daňovými subjekty. V této souvislosti zmiňuje, že jakékoliv rozhodování vyplývající z aplikace mezinárodních smluv o zamezení dvojího zdanění by mělo vycházet ze situace, jaký je obvyklý stav věcí, tj. bez vlivu stávající koronavirové pandemie.
Zvláštní pozornost by však měla být věnována časovému testu u stavenišť či u stavebně-montážních prací, kdy i v případě přerušení prací v důsledku koronavirové pandemie se toto období počítá do časového testu ovlivňujícího vznik stálé provozovny.
#poradimevkrizi #pravemzkrize #koronavirus #pandemie #omezeni #dane #mezinarodnizdaneni #oecd #podnikani