21.04.2020 4 minuty čtení

Nebuďte zbrkle online, ale správně online...

Máte posledních 14 dní podobný pocit z prostředí českého internetu jako my? Všude totiž slyšíme, že kdo není online, nebo nekřičí: „Už jsme taky online!”, jakoby ani nebyl.

Podlehnout takovému pseudotrendu nám přijde jako povzbuzovat na autobusovém nádraží ty, kteří trpělivě čekají 20 minut na svůj spoj, ať okamžitě hlava nehlava nastoupí do prvního autobusu, který uvidí, protože další už možná nepojede. Tato „dobře myšlená“ rada ovšem spolehlivě dopraví cestujícího do Drážďan, a ne za babičkou do Brna, kam původně směřoval. S jistotou lze říci jen to, že bude překvapen.

Ano, trh je pocitově nejistý, nikdo vlastně neví, co přesně bude a hodně lidí má strach z budoucnosti. Podnikatelé přemýšlí, jak co nejrychleji reagovat, aby situaci ustáli, za což jim patří velký obdiv a palec nahoru. Je totiž jasné, že nejhorší možnou akcí je žádná akce. Ale pozor, je třeba se pořádně rozhlédnout kudy se vydat, protože ne každý, kdo kopne do míče, posune tým vpřed. Přihrávka protihráči, nebo nedej bože „vlastňák“ totiž hodně zabolí u srdce a stojí spoustu energie navíc takové průšvihy eliminovat. 

My v OnlineSales.cz máme pochopitelně radost z masívního přesunu obchodu do online prostředí, ale na druhé straně si jako experti uvědomujeme rizika jeho zmatečného a nesprávného používání. „Vždyť je to tak snadné a okamžitě to řeší můj problém“, myslí si spousta lidí. Co jim na podobně naivní věci říkáme? „Klid, zhluboka se nadechněte a počítejte pěkně do deseti, jedna,...dvě,...tři,... dýchejte, nebuďte zbrklí, nedělejte to, co dělají ostatní jen proto, že to dělají ostatní. Zastavte se, přemýšlejte...

Představte si, že vaše online řešení se sice zrodilo ze dne na den, ale bohužel se zcela rozpustilo v záplavě tisíců online komunikačních nástrojů, webů, mikrostránek, kampaní, podcastů a videí, které vznikají jak na běžícím pásu. Uplyne pár měsíců a bude jich víc a víc. Nutně si pak položíte nepříjemnou otázku: „Čím jsem já, moje firma nebo můj produkt vlastně unikátní?“ Ničím, což tak bude bohužel vnímat i váš zákazník, který vás bude brát jen jako housku na krámě. Jeho výběr potom bude čistě náhodný a jistě se shodneme, že to nejsou příliš solidní základy pro budování jakéhokoliv byznysu. Snad kromě loterií.

Na čem tedy stavět? Jsme přesvědčeni, že musíte důvěrně znát svého zákazníka, včetně jeho emocí. Dále musíte vědět, jakou přidanou hodnotu mu přinášíte. Potom je jedno, co se děje kolem, protože klientův vzorec chování zůstává neměnný. Co se na druhé straně podle nás hodně změní, je způsob navazování kontaktu a budování důvěry zákazníka. Místo stisku rukou a osobních setkání bude potřeba získávat sympatie čím dál více jinak.

Přestože se roky pohybujeme v online prostředí, milujeme osobní přístup a fyzická setkání se zákazníkem u jednoho stolu. S velkým zájmem si vyslechneme jeho podnikatelský příběh a potřeby, které aktuálně on nebo jeho zákazník má. Právě přitom si uvědomujeme fakt, že způsob budování důvěry bude v budoucnosti vypadat úplně jinak. Když totiž nebudeme přemýšlet pouze nad tím, kde je zákazník teď, ale jak se bude budovat vztah s ním za 3 až 6 měsíců, za rok nebo za 5 let, shodneme se, že se to bude odehrávat více a více v online prostoru. Zákazník už nebude pouze hledat kontakt na prodejnu nebo recepci, ale budou ho zajímat případové studie lidí, kteří řešili to samé co on. Bude potřebovat poznat konkrétní osoby, které stojí za projektem ještě dříve, než se s nimi bude chtít setkat. Nepůjde po produktech v sekci „nabízíme“, ale po užitcích v sekci „získáváte“. Jednoduše bude zákazníkem, který očekává, že mu rozumíme a že známe jeho nároky. Díky online doručeným emocím jsme mu vlastně blíž než kdykoliv jindy a než kdokoliv jiný, přestože jsme od něj fyzicky dál než v minulosti....   

Takže jak jsme řekli v úvodu, nebuďme zbrklí, nadechněme se, zastavme se a přemýšlejme, co se v online prostoru dlouhodobě vyplatí. Chcete-li, tak klidně společně…

#podnikani #digitalizace #online #unikatnost #byznys #uskali

Hodnocení: +10
Pro přidání komentáře se přihlaste nebo zaregistrujte.