K některým konspiračním teoriím je potřeba řada faktorů, dezinformační kampaně, lobbující zakladatelé hnutí, společenský neklid a nejistota. Jiným konspiracím ale postačí jen špatné načasování.
Například když svět začne mluvit o přecházení na novou generaci bezdrátových sítí, které zdvihají určitou vlnu bezpečnostních otázek a jejich riziko je zatím velkou neznámou, a ve stejnou dobu se začne světem šířit smrtící vlna nového typu koronaviru.
Někomu to může přijít jako čirá náhoda, ale jiní mají jasno – pandemie je způsobená 5G sítěmi, jak jinak si vysvětlit, že epicentrem pandemie je Čína, která má zároveň největší pokrytí 5G na světě? Aha...?!
Lidská obezřetnost vůči neprobádaným technologiím není ničím novým a dosud neznámé elektromagnetické záření představuje společensky ožehavé téma. Některé studie navíc otevírají otázku neblahého vlivu ultra-krátkých a super krátkých vln na funkci lidského organismu, což situaci jistě nijak neprospívá.
Například v době, kdy se na pražském Žižkově stavěl nový vysílač, lidé sepisovali petice pro jeho odstranění v obavách ze zdravotních následků obří „mikrovlnky“ poblíž svých domovů. A při každém přechodu na novou generaci telekomunikačních sítí – 2G, 3G, 4G – se vyrojila řada „odborníků“ varujících před jejich eminentní hrozbou.
Tváří v tvář pandemii se po světě množí případy fyzických útoků na vysílače a převaděče signálu, situace již tedy přesahuje z teoretické roviny do fyzického a reálného problému. Jsou ale veškeré obavy z nové generace telekomunikační technologie liché nebo se jejich podstata zakládá na pravdě?
Elektroinženýr Petar Popovski, který se na technologii 5G sítí specializuje, tuto otázku nebere na lehkou váhu a podrobně vysvětluje veškerou problematiku kolem domnělé hrozby.
Na následující otázky a domněnky odpovídá přímo Petar:
1. Je vyloženě hloupé mít z 5G sítí obavy?
Samozřejmě, že ne. Máte absolutní právo vnímat jakoukoli novou technologii obezřetně. Představte si, jakým způsobem se lidstvo stavělo k elektřině, když mu byla představena poprvé – záhadná neviditelná energie proudící skrz gumové kabely, která vás může na místě zabít – děsivé.
V porovnání s ní je současná technologická inovace o poznání méně rozsáhlá, bezdrátový přenos signálu využíváme již celá desetiletí a 5G je jen další generací původního konceptu. Člověku přesto náleží právo být komplexně informován a dozvědět se všechny potřebné informace o technologii, která má změnit způsob, jakým nahlížíme na telekomunikaci.
2. 5G je všude kolem nás, je to jako radiace
Pokrytí 5G sítí je v současné době stále marginální, v porovnání s technologií 4G, WiFi nebo bluetooth využívá nejmodernějšího přenosu jen mizivé procento populace a potenciální vystavení jeho záření je tak velmi nereálné. Naproti tomu všechny ostatní rádiové technologie jsou už desítky let všude kolem nás.
3. Vždyť 5G vysílají i WiFi routery...
Tady dochází často k omylu, k přenosu internetu i dalších dat pomocí tzv. „bezlicenčního frekvenčního pásma“ neboli WiFi se kromě pásma 2.4 GHz, využívá i pásmo 5GHz (zkratka 5G,) které má lepší dosah a je tak využíváno hlavně modernějšími zařízeními.
S nově příchozí telekomunikační sítí nemá společného nic víc, než shodné označení.
4. Z čeho vychází konspirační propojení 5G a koronaviru?
Jako u většiny konspiračních teorií, původ této konkrétní teorie není zcela známý, patrně vychází z nešťastného načasování světové pandemické hrozby a zvýšeného zájmu o novou technologii.
Jakákoli spojitost s šířením nemoci COVID-19 je zhruba na stejné úrovni jako teorie o tom, že Země je ve skutečnosti plochá, to ovšem některým lidem nebrání ji propagovat, jako osvícenecké poznání.
5. Nesou s sebou výkonné vysílače 5G sítí nějaké riziko?
Tato otázka je překvapivě na místě, mikrovlnné záření je široce diskutované téma. S rozvíjející se lidskou společností a technologiemi, které nás obklopují, přibývá i všudypřítomné záření. Existují obavy, podle kterých by při vyšších dávkách mohlo mít elektromagnetické záření vliv na naše zdraví.
Na druhé straně, největším zdrojem záření v našem každodenním životě bude mobilní telefon, který si přikládáme přímo k hlavě a který je neustále napojen na ultra-krátké vlny, stejně tak moderní a oblíbené bluetooth sluchátka se pohybují v pásmu 2.4 GHz stejně jako WiFi, která prostupuje našimi domovy.
Vzdálenost je v tomhle případě extrémně důležitá, pracovníci údržby, kteří pracují v těsné blízkosti vysílačů, jsou částečně vystaveni nebezpečné úrovni záření, přesto nejsou nijak významně ohroženi.
Naproti tomu běžný člověk, byť v dohledové vzdálenosti vysílače, přijímá v porovnání s výkonným vysílačem stále několikanásobně vyšší úroveň záření prostřednictvím svého telefonu.
6. Jenže 5G pracuje na jiných frekvencích
Je pravdou, že veškeré dosud využívané technologie využívají pásma do 6GHz, zatímco nově budované sítě, které budou schopny využít 5G technologií by měly pracovat nad touto hranicí. Takzvaně extrémně krátké vlny pracující v rozmezí 30 - 300GHz zatím nejsou široce využívané a jejich potenciální riziko tak nelze empiricky vyloučit.
Vědecké studie přesto zkoumají jejich vliv na lidský organismus již několik let a nezdokumentovali žádné jasné negativní následky. Zařízení, které využívají 30GHz, jsou například policejní radary.
7. Proč vůbec zkracujeme vlny?
Rozvoj technologií a stále propracovanější přístroje nám umožňují přenos signálu na dříve nemyslitelných frekvencích. Jednoznačně hlavním atributem, který hovoří ve prospěch extrémně krátkých vln, je vyšší rychlost přenosu s využitím méně energie.
Méně energie znamená menší hladina záření kolem nás, paradoxně tak zrovna sedíte před zařízením, které vysílá a přijímá vyšší úroveň záření než zařízení schopné využívat 5G.
8. Kontroluje někdo bezpečnost 5G záření?
Experti, kteří designují a pracují s telekomunikačními systémy, obvykle nejsou odborníky na potenciální vliv záření na lidské zdraví, tudíž jím nejsem ani já.
Naproti tomu je mnoho expertů, kteří se přímo na tuto problematiku soustředí, hledají hladiny záření, které již prokazatelně ovlivňují lidské zdraví a následně spolupracují s elektroinženýry, kteří mají za úkol držet se hluboko pod nebezpečnou úrovní záření.
Je to podobné jako se silnicemi, určitá skupina odborníků má za úkol testovat potenciální nebezpečí spojené s rychlostí a následnou havárií vozidla. Podle toho následně nastaví maximální rychlost, kterou jiná skupina lidí převede v platnou legislativu a po lidech je poté žádáno, aby ji dodržovali.
V případě potenciálně nebezpečných technologií si samozřejmě nikdo nedovolí – „na to šlápnout.“
9. Jak si tedy vysvětlit, že některé vlády již technologii omezily nebo přímo zakázaly?
Jakmile vláda přikročí k nějakému omezení nebo zákazu, vždy musí vydat veřejné prohlášení, ve kterém své kroky obhajuje. V konkrétním případě 5G sítí se ukazuje, že nejčastějším problémem je neznalost technologie nebo dokonce politický tlak, jelikož největší společností, která se v instalaci 5G sítí angažuje, je Huawei, se kterou se váže hrozba čínské špionáže.
10. Samozřejmě, že zrovna vy budete technologii obhajovat, když s ní pracujete
Takový argument se sice nabízí, ale není pravdivý. Na rozšíření nové generace telekomunikační sítě nemám jiný zájem než osobní.
Konkrétně v době, kdy většina světa pracuje z domu a internetové připojení si prochází zatěžkávací zkouškou, je možnost využívání modernější technologie žádoucí pro nás všechny.
Připusťme, že podobná situace se bude opakovat, připočtěme si, že internetové pokrytí a provoz na sítí se neustále rozšiřuje a zrychluje. Technologie, které budou schopné ustát zvyšující se datový provoz, jsou nezbytně nutné.
Jakmile by se objevilo sebemenší podezření, že technologie doopravdy vykazuje nějaké negativní vedlejší následky, systém bude okamžitě zablokován a zajištěn k redesignu a úpravám, tak aby splňoval všechny bezpečnostní standardy.
V dnešní době lze těžko věřit tomu, že by vlády nezasáhly proti potenciálně škodlivým technologiím a desítky organizací by se je k tomu nesnažily vyzvat.
Jedna věc je zjevná, nikdo nemůže předvídat dlouhodobé následky technologie, která zatím nebyla široce dostupná. Všechny dostupné poznatky a zkušenosti s obdobnými technologiemi ale hovoří v její prospěch a neexistují žádné důkazy, které by indikovaly opak.
Pokud přesto stále cítíte obavy z 5G technologií, pak byste měli zvážit, zda vám ostatní typy záření, které nás v současnosti obklopuje, neubližují daleko víc než hypotetická technologie, která ještě ani nebyla uvedena do provozu.
Tím nenaznačuji, že bychom se měli začít bát mobilních telefonů a WiFi routerů, spíše upozorňuji na zjevný problém, že někteří lidé si stěžují na množství kalorií v hranolcích, zatímco je zapíjejí Coca-Colou.
___
Petar Popovski je profesor a elektroinženýr na Aalborg University v Dánsku, v roce 2016 byl jmenován členem Institute of Electrical and Electronics Engineers (IEEE.)
Máte zájem komentovat, lajkovat nebo přidat svůj vlastní článek? Registrujte se na Warengo teď hned!
#konspirace #pandemie #koronavirus #COVID19 #5G #technologie #Popovski #veda #vyzkum #zareni #radiace #telekomunikace #internet #hrozba #zdravi #teorie