Momentálně je nouzový stav vyhlášen až do 30. 4. 2020. Tzv. “liberační balíčky” vlády již projednával parlament a mnohé opatření se proti původním návrhům změnili.
Dosavadní opatření pro OSVČ a podniky se dají rozdělit do několika základních bodů:
- Půjčky, záruky a příspěvky na úroky
- Splátky úvěrů
- Odložené nájemné
- Náhrady mezd
- Kompenzace pro OSVČ
- Daňové úlevy, termíny a pokuty
- Sociální a zdravotní pojištění
- Dotace
- Ošetřovné
- Ostatní
Soubor vládních opatření na podporu podnikatelů se neustále mění a doplňuje. Aktuální souhrn opatření, které vláda připravila je následující.
1. PŮJČKY, ZÁRUKY A PŘÍSPĚVKY NA ÚROKY
Vláda v rámci podpory provozního financování postupně uvolňuje peníze. Českomoravská záruční a rozvojová banka v rámci programu COVID poskytuje záruky za úvěry komerčních bank a přispívá na úhradu úroků. Program COVID I. a COVID II. jsou již vyčerpány. Momentálně ČMZRB vyhodnocuje žádosti.
V přípravě jsou programy COVID PRAHA a COVID III. – pražské varianty tohoto vládního programu. Konkrétní parametry těchto programů ještě nejsou známy, ale budou oznámeny v nejbližších dnech. Menší z programů, COVID PRAHA konkrétně pondělí 20. 4. s možností čerpání od úterý 21. 4. 2020. Detailní informace ohledně úvěrů budou zveřejněny na stránkách ČMZRB.
Je potřeba se průběžně informovat u své komerční banky. ČMZRB zřídila i infolinku, kde zjistíte detaily o programech COVID. Volat můžete v pracovních dnech od 8:00 do 18:00 na 246 017 397.
2. SPLÁTKY ÚVĚRŮ
Parlament schválil moratorium na splátky (jistiny i úroku) úvěrů a hypoték. Až dojde k podpisu prezidentem, budou stejná pravidla platit pro všechny subjekty. Odklad není automatický, je potřeba si o něj zažádat.
- Pro všechny klienty – živnostníky, fyzické i právnické osoby.
Na příspěvek mohou dosáhnout lidé, kteří mají podnikání jako hlavní i vedlejší činnost s výjimkou těch, kteří jsou zaměstnanci a podnikání je jejich vedlejší činnost.
Pro všechny, kteří zaznamenali negativní ekonomický dopad koronavirové epidemie. Tuto skutečnost klient uvede v žádosti o odklad splátek. - Pouze pro vybrané typy úvěrů sjednaných před 26. březnem 2020.
Odložit splácení je možné u spotřebitelských úvěrů bankovních i nebankovních společností, splátkových úvěrů, úvěrů na bydlení (hypotéky a úvěry od stavebních spořitelen) a u podnikatelských úvěrů.
Naopak, nelze uplatnit u kreditních karet, kontokorentních úvěrů, revolvingových úvěrů, operativních leasingů, nebo úvěrů v souvislosti s obchody na kapitálovém trhu. Taktéž není možné ani u úvěrů, kde měl dlužník již před 26. 3. zpoždění se splátkou o více než 30 dnů. - Na 3 nebo 6 měsíců.
Odklad bude možný na čtvrt nebo půl roku. Klient se může rozhodnout v žádosti sám. Toto rozhodnutí by mělo být umožněno po individuální dohodě s bankou změnit, a to i u již individuálně zjednaných odkladů. - Čestné prohlášení místo složitého dokladování.
Banky nutně nebudou okamžitě zkoumat situaci a důvodnost žádostí. V případě potvrzení, že čestné prohlášení žadatele se nezakládá na pravdě, může to být chápáno jako porušení úvěrového vztahu a klasifikováno jako úvěrový podvod. - Bez negativního zápisu v úvěrových registrech a bezplatně.
Banky musí umožnit odložit tyto splátky zdarma. Zároveň tyto doklady nemají dopad na budoucí úvěrové žádosti a nebudou žadatelům komplikovat situaci v budoucnu. - Úročení v průběhu odkladu může být zachováno, rovněž i výše splátky po odkladu.
V tom, jak se bude přistupovat k úročení po dobu odkladu záleží na úvěrovém subjektu a konkrétním úvěru. Vláda zde ale garantuje určité zastropování. U těchto specifik je potřeba se informovat konkrétně u bankovního domu (nebo nebankovního subjektu). Obdobně je to i s výši splátky po době odkladu, která může být zachována nebo navýšena o odloženou část. Záleží zde na konkrétní situaci.
3. ODLOŽENÉ NÁJEMNÉ
Vláda rovněž schválila i moratorium na úhradu nájemného.
- Ne pro každého.
Odklad je umožněn pouze těm subjektům, které doloží, že byly zasaženy vládními opatřeními proti pandemii, které jim neumožňovaly nebo podstatně ztěžovaly provozování podnikatelské činnosti. - Nájemné je možné odložit na 3 měsíce (do 30. 6. 2020).
Pokud se tedy podnikatel dostane do prodlení s placením nájemného nebo služeb v období od 12. 03. do 30. 06. 2020, tak pronajímatel nemá právo vypovědět nájem z důvodu tohoto prodlení. Termín 30. 6. 2020 je prozatím otevřený a je možné, že dojde k jeho prodloužení. - Odložené nájemné musí být zaplaceno do 2 let.
Zákaz výpovědi z tohoto důvodu bude trvat až do 31. 03. 2022. To je zároveň doba, do které je nájemce povinen tento nedoplatek doplatit. - Ochrana pronajímatele má také své místo.
V případě, že je nájem jeho jedinou obživou má možnost vypovědět takovýto nájem po skončení krize bez dodržení ochranné lhůty.
4. NÁHRADY MEZD (KURZARBEIT)
Momentální stanovisko vlády je, že kompenzaci ušlého zisku není možno uplatnit. Náhrady se týkají pouze mezd a platů zaměstnanců (Kurzarbeit z programu Antivirus) na podporu zaměstnanosti.
Stát bude kompenzovat v případě překážek vzniklých jak na straně zaměstnance, tak i na straně zaměstnavatele. Překážky v realizaci podnikatelské činnosti bude potřeba dokázat. Kompenzace bude probíhat v pěti režimech, pokud zaměstnanci nemohli vykonávat povolání z titulu:
- Nařízení karantény zaměstnanců.
– Náhrada mzdy nebo platu bude zaměstnancům vyplácena ve výši min. 60 % průměrného vyměřovacího základu. Náhrada je vyplácena 14 dní. Zaměstnavateli bude poskytnut příspěvek 100 % vyplacené náhrady mzdy. - Nemožnost přidělovat práci zaměstnancům z důvodu mimořádných krizových opatření vlády (např. uzavření provozovny).
- Náhrada mzdy nebo platu vyplácena zaměstnanci ve výši 100 %.
- Zaměstnavateli bude poskytnut příspěvek ve výši 80 % vyplacené mzdy, maximálně 24 800 Kč měsíčně na jednoho zaměstnance.
- Nemožnost přidělovat práci zaměstnancům z důvodu nařízení karantény či péči o dítě u významné části zaměstnanců (více než 30%).
- Náhrada mzdy nebo platu vyplácena zaměstnanci ve výši 100 %.
- Zaměstnavateli bude poskytnut příspěvek ve výši 80 % vyplacené náhrady mzdy, maximálně 24 800 Kč měsíčně na jednoho zaměstnance.
- Omezení dostupnosti vstupů (surovin, výrobků, služeb) nezbytných k činnosti zaměstnavatele v důsledku karanténních opatření (či obecně výpadků výroby) u dodavatele, včetně zahraničí.
- Náhrada mzdy nebo platu vyplácena zaměstnanci ve výši 80 %.
- Zaměstnavateli bude poskytnut příspěvek ve výši 50 % vyplacené náhrady mzdy, maximálně 12 400 Kč měsíčně na jednoho zaměstnance.
- Omezení poptávky po službách, výrobcích a jiných produktech zaměstnavatele v důsledku karanténních opatření v místě odbytu zaměstnavatele (ČR i zahraničí).
- Náhrada mzdy nebo platu bude vyplácena zaměstnanci nejméně ve výši 60 %.
- Zaměstnavateli bude poskytnut příspěvek ve výši 50 % vyplacené náhrady mzdy, maximálně 9 300 Kč měsíčně na jednoho zaměstnance.
Žádosti je možné podávat od 6. 4. 2020. Pro nárok na kompenzace však bude třeba splnit několik podmínek:
- Zaměstnavatel striktně dodržuje zákoník práce.
- Zaměstnanec nesmí být ve výpovědní lhůtě a nesmí mu být dána výpověď.
- Zaměstnanci musí být v pracovním poměru a musí se účastnit nemocenského a důchodového pojištění.
- Zaměstnavatel musí vyplatit mzdu a odvést odvody.
Výše kompenzací zaměstnavatelům je odvozena od průměrné superhrubé mzdy včetně povinných odvodů (48 400 Kč,- Kč). Náhrady mezd budou tedy zaměstnavatelům kompenzovány ve výši superhrubé mzdy, tj.včetně odvodů sociálního a zdravotního pojištění. Jedná se o výhodnější možnost pro zaměstnavatele, než kdyby došlo ke kompenzacím pouze ve výši hrubé mzdy.
Zaměstnavatel může požádat o refundaci vyplacených náhrad mezd po skončení vykazovaného období, tj. po skončení kalendářního měsíce, za který bude o příspěvek žádat. Za měsíc březen tedy bude zaměstnavatel podávat žádost na počátku měsíce dubna. Žádosti se podávají přes úřad práce. Po uzávěrce docházek a mezd je potřebné řádně vyplatit náhrady mezd včetně odvodů. Následně zaměstnavatel předloží prostřednictvím aplikace úřadu práce vyúčtování vyplacených náhrad spolu se seznamem zaměstnanců a jejich rodných čísel. Následně bude docházet ke kontrole prohlášených skutečností. Manuál pro zaměstnavatele je možno najít online.
Aktuální informace a konkrétní způsob podávání žádosti přehledně připravilo Ministerstvo práce a sociálních věcí na svých stránkách věnovaných programu antivirus.
Kompletní přehled vládní pomocí pondikatelům v boji proti koroně je možné najít na našem blogu.
V případě dotazů se na nás neváhejte obrátit, rádi vám pomůžeme.
Váš Dype
#poradimevkrizi #pravemzkrize #podnikani #koronavirus #vlada #podpora #pomoc #pujcky #uvery #splatky #nahrady #kurzarbeit