Již celé dekády nás hollywoodští tvůrci děsí hrozbou umělé inteligence, která nabude vědomí přirozeně se rozhodne, že lidstvo není hodno života na naší planetě. Zdá se, že minimálně té první části scénáře se nebezpečně blížíme.
Nejnovější zprávy odkazují na to, že programátoři a vědci z Googlu rozjeli ohromnou high-tech divizi, ve které testují pokročilou fázi strojového učení. Nové algoritmy vychází z konceptu, ve kterém se program bude sám vyvíjet na základě jednoduché matematiky.
Projekt Google AutoML tím v podstatě deleguje vývoj a aktualizace softwaru na samotné stroje – a učí je evoluci. Z procesu by tak byl vypuštěn lidský článek a počítače se budou samy učit a rozvíjet/adaptovat. Což je proces, který byl dosud dostupný pouze a výhradně živým organismům.
Podle serveru ScienceMag funkce softwaru nazvaného AutoML-Zero silně připomíná proces přírodní evoluce, jelikož zdrojový kód programu se vylepšuje s každou další generací na základě interakce s člověkem.
Strojové učení stojí na principu, ve kterém počítač hledá funkční vzorce v obrovském množství dat a následně proces automatizuje na základě předchozích zkušeností. Podle autorů projektu ale strojové učení naráží na zásadní problém – zkreslení reality. Právě tomu se má jejich nový projekt vyhnout.
„Lidmi designované komponenty a programy jsou nastaveny prismatem člověka, naše algoritmy paradoxně strádají na faktu, že je píše člověk a tím brzdí potenciál a inovační schopnosti samotného počítače. Inovace je zároveň limitována nedostatečným množstvím možností: Jednoduše řečeno – Počítač nemůže objevit něco, co nemůže hledat.“
Analýza, která byla publikovaná minulý měsíc, nese název: „Adaptabilní strojové učení z nuly“ a její autorství je připsáno týmu vědců z Googlu.
Na počátku bylo číslo a to číslo bylo u člověka, to číslo bylo 1
„Skvělá věc na celém konceptu je to, že je mu umožněno se svobodně rozhodovat bez předdefinovaných parametrů, na rozdíl od vědců může 24/7 pracovat na vývoji nových algoritmů,“ vysvětluje Ray Walsch, počítačový expert a výzkumník z ProPrivacy.
Program funguje tak, že nejprve vytvoří sto potenciálních algoritmů použitím jednoduché matematiky a ty následně testuje jednoduchými úlohami. Nejefektivnější algoritmy následně dál „vyvíjí“ náhodnou změnou kódu.
Výsledek v podobě nejúspěšnějších a nejefektivnějších algoritmů pak program použije jako součást svého zdrojového kódu a starší a méně efektivní kód jím nahradí, okamžitě potom cyklus zopakuje. Kód se tak kontinuálně vylepšuje a rozšiřuje a tím dává počítači větší kognitivní schopnosti.
Haran Jackson, technický ředitel ve společnosti Techspert, který má doktorát z počítačových věd, vysvětluje, že nástroje, které AutoML využívá, jsou obvykle užívány k: „identifikaci a extraktu“ nejužitečnějších funkcí z datasetu – a tento inovativní přístup je vítaným krokem vpřed.
„Strojové učení je skvělým konceptem, ale je limitováno na hledání nejlepšího ze známých a dostupných algoritmů. Vývojářská komunita si je vědoma, že zásadní pokrok v programování přijde až s invencí nových algoritmů, které jsme my jako lidstvo dosud nebyly schopni vymyslet.
Což je přesně důvod, proč je tento výzkum tak vzrušující, prezentuje metodu, která může automatizovaně konstruovat a testovat zcela nové algoritmy, které nenapsal člověk, ale sám počítač.“
Jackson dále podotýká, že postup, jaký projekt zvolil, se zjevně zakládá na Darwinově teorii a výzkumníci byli schopni mezi exaktní a jasně definované algoritmy vložit proces náhody a s ní vztažené mutace.
„Zmutované algoritmy, které prokáží svou efektivitu, jsou ponechány „naživu,“ zatímco neúspěšné a zastaralé algoritmy jsou nahrazeny a zničeny,“ popisuje Jackson podobnost konceptu s přírodní evolucí.
„Projekt byl několikrát resetován, dokud se v programu nezačaly objevovat vysoce efektivní a výkonné algoritmy. Jedním z nejvíce fascinujících aspektů studie je to, že program znovuobjevil některé algoritmy neuronové sítě, které již známe a používáme.
Je vzrušující sledovat, jak rychle vyhodnocuje počítač algoritmy, které jsme dosud ani nestihli vypracovat. Dopad tohoto výzkumu na náš každodenní život může být obrovský,“ okomentoval výzkum sám Google.
Jeden z členů týmu vývojářské divize Googlu, který spolupracoval na studii, potvrzuje, že výzkum je solidním odrazovým můstkem k dalšímu vývoji, ale zároveň stojí teprve na samém začátku.
„Program, který začíná z nuly, bez dodaných dat a využívá pouze základní operační rovnice, má před sebou hodně práce, než se dostane na úroveň, v jaké momentálně operují lidé, se znalostí neuronových sítí, gradientu, multiplikativních interakcí. Výsledky výzkumu jsou ovšem slibné.“
Walsh dodává, že vývojáři z AutoML věří ve schopnost programu překonat a vyvinout algoritmy, které by člověka nikdy nenapadly.
„Podle vývojářského týmu, AutoML má právě díky absenci lidské interakce potenciál produkovat algoritmy, které jsou oproštěny od lidského zkreslení. Teoreticky by to mohlo vést k algoritmům, které budou daleko efektivnější a funkčnější.“
Výzkum tedy minimálně naznačuje směr, jakým se umělá inteligence udává. Další článek, který byl dosud dostupný jen organickým materiálům jsme již počítače naučili. Mezi námi a jimi už tak zbývá jen poslední, zato obrovská bariéra vlastního vědomí.
Dočkáme se snad prvního počítače, který si uvědomí sebe sama i lidskou malost a pošetilost? V našem vlastním zájmu doufám, že se toho nedožiji. Některé věci si nedokážeme přiznat ani my sami... umíte se představit, že bychom se z nich museli zodpovídat bezchybné a čistě racionální entitě?
Máte zájem komentovat, lajkovat nebo přidat svůj vlastní článek? Registrujte se na Warengo teď hned!
#vyzkum #veda #umelainteligence #AI #pocitac #studie #mozek #algoritmy #evoluce #Darwin #mutace #vyvoj #programovani #Google #AutoML #Asimov #robot #Capek