17.04.2020 6 minut čtení

Bývalý generál a člen amerického námořnictva radí, jak být v době pandemie COVID-19 skvělým leaderem

Tito dva leadeři vnímají COVID-19 jen jako drobnou překážku. Mají za sebou totiž mnohem – mnohem horší situace, které museli zvládnout s chladnou hlavou. Pojďte se podívat, co by poradili všem leaderům, kteří si v období pandemie nevědí rady.

Generál Stan McChrystal sloužil v armádě 34 let. Velel jednotkám v Afghánistánu, byl členem zvláštních složek, pracoval dokonce i v Pentagonu. Chris Fussell zase strávil 15 let jako důstojník u amerického námořnictva. V článku pro CNN Business se podělili o svůj názor na to, co by měl v této nelehké době dělat skvělý leader.

Pandemii připodobňují k válečným zkušenostem z Iráku

Pandemie nového typu koronaviru je zrádná především ve třech aspektech: je úplně nová, je těžké ji rozpoznat a je nepředvídatelná. Pro vlády a velké firmy není tedy rozhodování o tom, jaké kroky podstoupit, vůbec snadné. 

McChrystalovi a Fussellovi prý COVID-19 připomíná první měsíce, které strávili v boji proti Al-káidě v Iráku. Bylo pro ně těžké udržet krok s novým vývojem situace, museli se přeučit standardní pravidla řízení lidí a osvojit si úplně jiný přístup.

„S tím, jak boje začínaly být více a více násilné, jsme byli nuceni adaptovat svůj leadership a management na něco úplně jiného.“

Dodávají, že svou strategii museli přizpůsobit faktu, že byl jejich tým rozptýlen mezi 27 zemí. Často se jednalo o jednotlivce nebo velmi malé týmy. Bylo pro ně důležitější rozmístit lidi tak, aby byly co nejblíže problému, než aby byli blízko jeden druhého. Zároveň to ale museli udělat tak, aby neztratili sílu, která obvykle vychází z důvěry, komunikace a fyzické blízkosti.

Vyřešení problému, které spočívá rozbití nějaké sítě (což se dá vztáhnout i a koronavirus), podle dvojice bývalých vojáků tkví ve vytvoření vlastní silné sítě

„Jakákoliv organizace, která závisí výhradně na konvenční byrokracii a pomalém sdílení informací, bude pozadu a nakonec selže,“ píší v článku McChrystal a Fussell.

Tohle jsou rady, podle kterých by se měl řídit každý leader, který chce, aby jeho firma, tým nebo projekt přežily pandemii.

Komunikujte a neztratíte synergii

Koordinace lidí, kteří spolu nejsou fyzicky v kontaktu, je oříšek. Většina firemní komunikace se totiž obvykle neodehrává ve Slacku, messengeru, e-mailu nebo po telefonu. Jde o ty krátké interakce na chodbách nebo na obědové pauze. To jsou podle autorů článku skryté elementy mezilidské komunikace, které vytvoří ve firmě synergii, důvěru a jistotu.

„O tyto interakce během práci na dálku přijdete, to znamená, že leadeři musí začít se svou organizací komunikovat více a častěji. Jeden e-mail nestačí.“

Je nezbytné pravidelně zaměstnance ujišťovat, že se váš byznys dokáže na novou realitu adaptovat a naučit je nové procesy a vzorce chování, díky kterým nebude práce na dálku tak náročná. Začněte hned teď lidem ukazovat nové způsoby, kterými spolu  v současných podmínkách mohou komunikovat, sdílet informace a společně dělat rozhodnutí.

Nastavte realistické cíle

Nebudeme předstírat, že se s nástupem home-office nic nemění. Jistěže mění. Jednotliví zaměstnanci i společnost jako taková začínají být méně efektivní. 

„Vaše role jakožto leadera je být ohledně toho, co je v následujících týdnech či měsících dosažitelné, naprosto upřímný. Pokud je to nutné, přehodnoťte cíle a časové osy, ale komunikujte s lidmi realistické ambice.“

Nejlepší věc, kterou podle McChrystala a Fussella můžete udělat, je motivovat lidi, aby se soustředili na realistický plán, kterému jasně porozumí. Naopak ignorování interní komunikace je to nejhorší možné chování, kterému byste se měli rozhodně vyhnout.

Buďte trpěliví, je to nejistá doba

Velká část zaměstnanců, především z řad těch mladších, ještě podobný zvrat v kariéře nezažila. Někteří z nich mají v rodině lidi, kteří jsou koronavirem zasaženi anebo se o své blízké strachují. Všechny tyto aspekty mohou vést ke změnám chování, zvýšené potřebě volna a ujišťování od leadera.

Buďte trpěliví. Začněte s nimi komunikovat hned. Psychická pohoda zaměstnanců je částečně i vaše zodpovědnost. Buďte tu pro ně. Pokud potřebujete nápovědu, přečtěte si článek:

5 způsobů, jak můžete jako leader morálně podpořit zaměstnance v období pandemie.

Určete zaměstnance, který povede meetingy

Ujistěte se, že jsou členové týmu spokojení se softwarem, který používáte na online meetingy. Vedení online porad není nic snadného. Proto vám pomůže, když si k sobě někoho vezmete na pomoc. Vyberte člověka, kterého pověříte kontrolou hladkého průběhu meetingu.

Bude mít v ruce agendu, kterou musíte během meetingu projít a zajistí, že se u žádného bodu zbytečně nezaseknete. Podle autorů článku by to ale neměl být vedoucí pracovník, neb ten by se měl soustředit především na poslouchání a kladení otázek. Ale pozor, nevyberte ani žádného nováčka bez zkušeností.

„Když naše pracovní skupina pořádala každý den online meetingy, abychom dokázali vést globální firmu, museli jsme být disciplinovaní a na kameře působit dobře. 

Tvářit se aktivně, ptát se na uzavřené otázky, znát jméno člověka, který mluví a komunikovat lidsky. Tyto zdánlivě základní vzorce chování leadera budou mít na tón online meetingů společnosti obrovský dopad. “

Stejně jako při jakékoliv z těch nejtěžších situací v historii lidstva budou dobří leadři ti, kteří zůstanou klidní a začnou problémy řešit. „Akčnost bude to, co nás posune,“ dodávají bývalí vojáci závěrem.

Co si o jejich radách myslíte vy? Máte pocit, že jejich techniky svém krizovém leadershipu používáte?

Máte zájem komentovat, lajkovat nebo přidat svůj vlastní článek? Registrujte se na Warengo teď hned!

#pandemie #covid19 #leadervkrizi  #vkriziporadime #zdravi #leader #leadership #krizoverizeni #navyseals #vojaci #rady #tipy #inspirace #uspech

Hodnocení: +14
Pro přidání komentáře se přihlaste nebo zaregistrujte.