14.04.2020 5 minut čtení

5 způsobů, jak můžete jako leader morálně podpořit zaměstnance v období pandemie

Práce se teď přizpůsobuje novým standardům a psychické zdraví zaměstnanců by mělo pro leadera být jednou z hlavních priorit. Zjistěte, jakým způsobem můžete své zaměstnance v tomto nelehkém období podpořit. Není to nic těžkého.

Jestli se vaše společnost dokáže nové realitě přizpůsobit, záleží především na její flexibilitě, odolnosti a schopnosti týmové práce mezi zaměstnanci. 

A přesně tyto tři vlastnosti od svých podřízených teď budete potřebovat víc, než kdy dřív. Zaměstnavatelé, kteří se o psychické zdraví svých zaměstnanců nestarají, jsou čím dál tím častěji haněni na sociálních sítích a něco takového by vám mohlo výrazně poškodit reputaci.

Co by tedy měli dobří leadeři teď pro své zaměstnance udělat?

Leadeři by v ideálním případě měli dělat to, o co by měli usilovat vždy: být svým podřízeným vzorem, mít pozitivní přístup, sdělovat své pocity, podporovat zaměstnance v tom samém a ptát se, jestli jim mohou nějak pomoci.

Ale taky si jako leader musíte uvědomit, že nenesete za psychické zdraví svých zaměstnanců výhradní zodpovědnost. Je to zodpovědnost, kterou sdílí zaměstnavatelé, manažeři i zaměstnanci. Nesnažte se udělat všechno, ale udělejte své maximum.

Tady je 5 konkrétních rad pro leadery v krizi:

1) Otevřeně se všemi komunikujte

Pravidelná a otevřená komunikace je při leadershipu základ. Když je teď celý svět v nejistotě, nadřízený by měl být pro zaměstnance kotvou. Je uklidňující slyšet hlas sebevědomého leadera, který všechny zaměstnance ujistí o tom, že ví, co dělá. Jak mluvíte, je téměř stejně důležité, jako co říkáte. 

Leadeři musí zajistit, aby komunikace směrem k zaměstnancům ale i mezi nimi byla stručná, jednoznačná, transparentní a včasná a aby odpověděla na všechny tyto otázky:

  • Co se mění?
  • Proč?
  • Co to pro mě znamená?

Nezapomeňte ve své komunikaci zahrnout logické odůvodnění, ale i empatický přístup a vždy vytvořte prostor pro dialog

2) Přizpůsobte svůj styl leadershipu

Pokud jste standardně rozhodným a autoritativním leaderem, krize je chvíle, kdy se to zúročí. Ale nemusí to nutně platit pro duševní zdraví a psychickou pohodu zaměstnanců. Dobří leadeři musí být schopní posoudit tón, který se hodí pro danou situaci.

Vyvrcholení nákazy nás teprve čeká a je pravděpodobné, že přímo či nepřímo některé z vašich zaměstnanců zasáhne. Ideální pandemický leadership přistupuje ke každému podřízenému individuálně a citlivě a podporuje spolupráci zaměstnanců, aby společně dokázali řešit komplexní problémy.

Naopak pokud jste běžně benevolentní leader, který na svém pracovišti prosazuje demokracii, možná je teď načase vzít řízení oddělení nebo týmu více do svých rukou. Hlasování na dálku totiž nefunguje tak skvěle jako brainstorming v kanceláři. Ukažte lidem, že jim dokážete být oporou a že se na vás s jakýmkoliv problémem mohou obrátit.

3) Buďte po ruce a uvolněte pravidla

Nemůžete prostě vzít obvyklé fungování kanceláře a zasadit ho jako kostku lega do domácí izolace jednotlivých zaměstnanců. To  z principu nemůže fungovat. Musíte vzít v potaz to, že mnoho zaměstnanců má doma děti, musí se starat a bát o své rodiče v důchodu anebo trpí psychickými problémy a obavami z budoucnosti. 

Podle vědců v průměru trvá 21 dní, než si dokážeme osvojit nový návyk. Proto byste měli být trpěliví a poskytnout zaměstnancům potřebnou podporu. Je totiž pravděpodobné, že z náhlé práce z home office nejsou o nic víc nadšení než vy a že s ní nemálo bojují.

Leadeři se musí ujistit, že jsou pro své zaměstnance v dostatečné míře k zastižení, protože po nich rozhodně bude sháňka. Měli by také uvolnit pravidla, která se týkají například začátku a konce pracovní doby. Jak už jsem zmínila, balancování práce, domácnosti a péče o děti není nic snadného

4) Poskytněte svým lidem potřebné zdroje

Když se se svými zaměstnanci denně vidíte, není těžké odhalit, že u nich není něco v pořádku a podpořit je. Ale když je vidíte hodinu týdně přes Skype na online meetingu, nemáte šanci zjistit, jestli jsou psychicky v pořádku. 

Proto byste jim měli vysvětlit, že pokud nebudou práci zvládat nebo se v jejich osobních životech bude dít cokoliv, o čem budou chtít, abyste věděli, mohou vás kontaktovat. Pošlete jim odkazy na stránky, které se zabývají psychickým zdravím v době karantény, řekněte jim, že pokud si potřebují s někým promluvit o své psychice, mohou zavolat na linku 1212 a zvolit volbu 5. Ujistěte se zkrátka, že mají po ruce potřebné zdroje.

5) Běžte z cesty, když je to třeba

Jedna z důležitých vlastností výjimečně dobrých leaderů je vědět, kdy jít z cesty a udělat místo pro někoho, kdo danou práci odvede lépe než oni sami. Pokud dokážete přiznat, že na určitý problém nestačíte, nejenže tím chráníte své vlastní psychické zdraví, ale zároveň získáte u ostatních respekt a dáte najevo, že si nemyslíte, že máte patent na pravdu.

Máte zájem komentovat, lajkovat nebo přidat svůj vlastní článek? Registrujte se na Warengo teď hned!

#pandemie #covid19 #leadervkrizi  #vkriziporadime #zdravi #psychika #leader #leadership #krizoverizeni #dusevnizdravi #psychickapohoda

Hodnocení: +14
Pro přidání komentáře se přihlaste nebo zaregistrujte.