5 minut čtení

Nový nástroj od Apple ukazuje, jak pandemie zmrazila náš pohyb. Češi dle něj chodí ven o 70 % méně

Současná pandemie s sebou přinesla celou řadu zcela bezprecendentních novinek, které by ještě před 2-3 měsíci byly zcela nemyslitelné. Jednou z nich je i Apple dobrovolně odhalující, jak moc (resp. spíš méně) se dnes hýbeme.

Foto: Reuters

Společenský odstup se v posledních týdnech stal zbrusu novou, avšak všudypřítomnou součástí našeho života. Ve snaze zpomalit šíření nového nám politici i epidemiologové doporučují, abychom pokud možno zůstávali doma a vycházeli ven jen v nejnutnějších případech (například nakoupit jídlo).

O kolik méně ale doopravdy své domovy dnes opouštíme ve srovnání s obdobím před pandemií? Hrubý odhad nám rozhodně přinášejí fotografie obvykle životem pulzujících míst z celého světa, která dnes zejí prázdnotou. Technologický gigant Apple však nyní představil svůj nový nástroj Mobility Trends Reports, který pokles našeho pohybu vyjadřuje číselně.

Vzhledem k tomu, že Apple je znám svou intenzivní snahou zajistit svým uživatelům maximální soukromí a bezpečí, jde o poněkud nečekaný krok. Dnešní svět, kde naše každodenní chování z velké části diktuje COVID-19, je však nečekaných novinek plný.

Společnost tak nyní dala veřejnosti k dispozici svá data, která ukazují, jak se od 13. ledna do současnosti v důsledku šíření koronaviru změnil pohyb lidí na veřejnosti v konkrétních zemích či velkých metropolích, a to ve třech základních oblastech - pěší, řidiči a cestující veřejnou dopravou.

Už při příchodu do nástroje vás uvítá první graf, podle kterého se dnes lidé oproti lednu či únoru na veřejnosti v Německu pohybují o 39 % méně, v USA o 41 % méně, v Británii o 61 % méně a v Itálii o 78 % méně.

Samozřejmě jsem ihned ověřil, zda Apple neposkytuje informace například o Praze, ale bohužel jsou k dispozici jen data za celou Českou republiku. Ta ukazují, že Češi dnes ve srovnání s cca druhou polovinou ledna jezdí automobily o 32 % méně, vycházejí ven pěšky o celých 69 % méně a využívají veřejnou dopravu o 76 % méně:

Z mého osobního pozorování bych s těmito čísly souhlasil, chodníky se poměrně slušně vylidnily, MHD často vídám prakticky prázdné, nanejvýš s 1-2 cestujícími, ale že by na cestách přestaly nějak výrazně jezdit automobily, se říct nedá.

Zajímavé je, že v nabídce dat nenajdete ani jednu položku z Číny. Ani Wu-chan, ani Peking, ani Šanghaj, ani Čínu jako celek. Docela by mě zajímalo proč, protože jsem si téměř stoprocentně jistý, že tato data Apple sbírá i v Číně - jen je otázkou, jestli je kromě čínské vlády může sdílet i s veřejností.

Zkusil jsem se tedy podívat aspoň na Itálii a například graf z Říma mluví za vše:

 

I graf celé Itálie ukazuje, jak moc se zdejší život zastavil:

 

Zároveň je na všech těchto grafech hezky vidět, jak koronavirus lidem zatrhl častější vycházení ven v důsledku přicházejícího jara.

Podobně jako Itálie je na tom i aktuálně druhá nejhůře zasažená země na světě - Španělsko:

 

Naopak například v sousedním Německu není pokles pohybu lidí na veřejnosti zdaleka tak markantní:

 

Dále mě zajímalo, jak moc lidé svůj pohyb na veřejnosti omezili v zemích, jež jsou považovány za nejefektivnější potírače koronavirové epidemie, tedy Jižní Korea, Tchaj-wan či Japonsko:

 

V Evropě se jako země, která koronavirus příliš nehrotí, asi nejčastěji skloňuje Švédsko. Nicméně jeho graf ukazuje, že i zde společenský odstup má na populaci citelný efekt:

 

Sám Apple tvrdí, že nástroj vytvořil především proto, aby pomohl jednotlivým vládám a zdravotním úřadům sledovat pohyb v jednotlivých oblastech a umožnil jim svá data přidat k dalším číslům a získat tak lepší povědomí o tom, jak reálně společenský odstup v populaci probíhá.

Předpokládám (a doufám), že data budou postupně přibývat a postupně se objeví nové země i města, aby měla čísla pro vlády opravdu nějakou relevantní hodnotu a nešlo jen o aktuálních 63 zemí. Zároveň jsem hodně zvědav, jestli se někdy dočkáme dat z Číny. Zajímavé bude rovněž sledovat, jak si země, u nichž je pokles pohybu osob na veřejnosti minimální, poradí s koronavirem ekonomicky ve srovnání s takovou Itálií či Španělskem. Už nyní například Mezinárodní měnový fond očekává, že zatímco Evropa či Amerika letos zaznamená několikaprocentní ekonomický pokles, Čína by mohla růst o více než jedno procento.

Zároveň by mohlo jít o další průsečík, v němž by Apple mohl data ze svých Apple Maps dát dohromady s těmi od Google, s kterým nyní v rámci boje proti koronaviru rovněž zcela bezprecedentně prohloubil spolupráci. Google už ostatně podobnou zprávu o pohybu osob v jednotlivých zemích rovněž vydal.

Máte zájem komentovat, lajkovat nebo přidat svůj vlastní článek? Registrujte se na Warengo teď hned!

#aktuality #apple #koronavirus #socialniodstup #populace #pohyb #verejnost #pandemie #technologie #data #google

Hodnocení: +13
Pro přidání komentáře se přihlaste nebo zaregistrujte.