2 minuty čtení

Q&A: 3. Liší se odpovědnost státu za škodu podle krizového zákona a podle zákona o ochraně zdraví?

Miniseriál na téma: “Co dělat, když Vás postihnou krizová opatření státu” s advokátkou Jitkou Hořinovou.

Liší se odpovědnost státu za škodu podle krizového zákona a podle zákona o ochraně veřejného zdraví? Radí advokátka Jitka Hořinová:

,,Ano, liší. Odpovědnost za škodu v případě opatření vydávaných na základě krizového zákona je konstruovaná jako odpovědnost takzvaně objektivní. Je upravena v § 36 krizového zákona, kde v odstavci prvním je definováno nebo jasně dáno, že stát se takové odpovědnosti zprostí, pokud prokáže, že si poškozený tu škodu způsobil sám. Tato odpovědnost je tedy i v situaci, nebo náhrada škody je možná tudíž i v situaci, kdy opatření krizové bylo zcela v souladu se zákonem, zcela žádoucí a maximálně na místě. Na druhou stranu oproti tomu zákon o ochraně veřejného zdraví obsahuje v § 97 odst. 1 jasně stanovenou věc, která spočívá v tom, že náklady spojené s opatřeními vydávanými na základě zákona o ochraně veřejného zdraví si povinná osoba tedy osoba, které byla mimořádným opatřením uložena povinnost, nese sama, tudíž tam odpovědnost není.”

Další rady a informace v sekci “Korona-právo” na legalTV  ? zde

#jitkahorinova #advokatka #podnikatel #firma #krizovaopatreni #koronavirus #vlada #zakon #pravo #ustavnizakon #nouzovystav 

Hodnocení: +10
Pro přidání komentáře se přihlaste nebo zaregistrujte.