Týdenní vývoj na finančních trzích
Jak se chovají jednotlivá aktiva v krizi?
Diversifikace patří k základům investiční strategie. Dlouhodobý investor, vědom si svého postavení na finančním trhu, nesází nikdy na jednu kartu a vždy, vzhledem ke svým cílům a požadavkům, volí mix z jednotlivých tříd aktiv (dluhopisy, akcie, komodity, peněžní trh, nemovitosti aj.). Pravidlem bývá, že investoři v nejistých dobách přecházejí z rizikových aktiv do těch bezpečnějších a logicky tím mění i aktuální cenu na trhu, která je tvořena poptávkou a nabídkou.
Mezi bezpečná aktiva patří například americké státní dluhopisy s dlouhou dobou splatnosti a pravidelnou výplatou kupónu. Index na tato aktiva posílil od Nového roku o více než 18 %. Od začátku dubna je však v lehce sestupném trendu. Ten je způsoben právě opačným směrem grafu, kde světové i americké akcie za poslední 3 týdny výrazně posílily.
Zdá se, že trh se vrací k normálu. Akciové trhy zpravidla ve svých propadech zahrnují i budoucí informace o vývoji ekonomiky. Bude tedy zajímavé sledovat, zda jsme se již odrazili ode dna, nebo po reálných reportech otevřených podniků a makroekonomických datech jednotlivých států nezačnou akciové trhy znovu oslabovat. Tedy, zda akciové trhy počítaly s takovými zprávami, které najdeme v konkrétních reportech, zejména po 2. kvartále letošního roku.
I nadále zde vzniká potenciál pro investory vstoupit s částí kapitálu do akcií. Ty jsou v současné době stále podhodnocené a na rozdíl od alternativních investic u nich můžeme stanovit férovou cenu.
Pro bližší informace se na nás neváhejte obrátit.
Úvěry a hypotéky
Úrokové sazby od 1,79 %
V minulém e-mailu jsme vás informovali o tom, že některé banky atakovaly 2% hranici úrokových sazeb hypotečních úvěrů.
UniCredit bank, která dramaticky omezila úvěry pro nové klienty a o které jsme informovali v minulé zprávě, přichází s nabídkou úrokové sazby na 5 let již od 1,79 % včetně banko pojištění.
Je důležité připomenout, že její restriktivní opatření zůstávají v platnosti a nabídku mohou využít klienti pouze do 60 % LTV (i přes doporučení ČNB, že nové hypoteční úvěry mohou být poskytnuty až do úrovně 90 %).
Při nákupu tak klient musí disponovat 40 % vlastních prostředků, případně další nemovitostí k zástavě. U rekonstrukcí je důležité zachovat 60% poměr částky rekonstrukce vůči budoucí ceně nemovitosti.
I některé další banky lehce snížili své úrokové sazby, většina však vyčkává na další vývoj aktuální situace.
Krize změní trh s hypotékami a úvěry i role poradců a bank!
Podpis žádosti úvěru, posouzení bonity, zpracování a čerpání financí. To jsou nejčastější situace, kdy se klient musel vydat za poradcem či přímo do banky.
Je jasné, že současné krize mění nejen trh s úvěry a hypotékami, ale s finančními službami jako celkem.
Role poradce bude ještě mnohem více spočívat ve znalosti klienta, jeho portfolia, potřeb a konkrétních požadavků. Dobrý poradce dokáže upozornit na podmínky bank, vybrat "tu pravou" a provést klienta celým procesem - od kontaktu s advokáty, notáři, katastrem nemovitostí a realitní společností, po implementaci úvěru do cash flow klienta a jeho finančního plánu. To je jeho současná i budoucí přidaná hodnota.
Nově se objevují potvrzení žádostí o hypotéku formou SMS a e-mailových podpisů. Čerpání je možné vyřídit on-line a do budoucna se předpokládá i on-line podpis úvěrových smluv. Banky, jako peněžní ústavy, přecházejí na jiný styl oslovování klientů, kteří na osobní schůzky nechtějí, nebo přestávají chodit.
Investice
3 odjištěné granáty v portfoliích nezkušených investorů
Až odliv ukáže, kdo plaval nahý. Tak zní legendární citát Warrena Buffetta, který se hodí v dnešní nejisté situaci na trzích opět připomenout. ejména v kontextu celé řady rizikových produktů, do kterých retailoví investoři vložili peníze v domnění, že jde o bezpečnou investici se zajímavým výnosem.
Jak (ne)snadná je strategie "kup a drž"
Po prudkém propadu cen akcií o 30 % a více během pár týdnů nebude divu, když se začnou rojit hanlivé komentáře na adresu investiční strategie "kup a drž". Jistě se na ní dá najít spousta chyb, žádná ale není tak zásadní jako ta, kterou dělají ti, kdo její název nečtou pozorně až do konce.
Pojištění
Ministerstvo financí plánuje alternativu k životnímu pojištění
Návrh zákona přichází se zavedením účtu dlouhodobých investic a alternativního účastnického fondu. Jsou v něm obsažena také opatření, která zvyšují ochranu investorů a posilují nástroje namířené proti podvodným dluhopisům.
Turbulence na finančních trzích
Býci a medvědi. Jak si historicky stojí tyto dvě skupiny investorů na trzích? Jaké jsou možné scénáře vývoje kurzu české koruny a jak vypadá tržní Budha?
Aktuální opatření státu
Přímá podpora 25.000 pro OSVČ vč. formuláře žádosti!
Ministerstvo financí a Finanční správa představují program přímé podpory pro OSVČ ekonomicky zasažené šířením koronaviru. Zákon byl ve čtvrtek 9. dubna 2020 schválen Parlamentem, nabyl účinnosti a Finanční správa proto zahájila přijímání žádostí. Pětadvacítka bude administrována Finanční správou a jejím cílem je, aby žadatelé získali finanční prostředky již v průběhu měsíce dubna.
Kompenzační bonus pro OSVČ - nejčastější otázky a odpovědi
Kritéria pro nárok na kompenzační bonus a způsob jejich prokazování byl zvolen maximálně benevolentně tak, aby jej splnila drtivá většina OSVČ. Ministerstvo financí počítá s tím, že by nárok mohlo uplatnit až 700 000 OSVČ, což předpokládá rozpočtový dopad ve výši až 17,5 mld. Kč.
Aktuální blog
Role zlata při správě osobních financí
Zlato pokračuje ve svém růstu a k dnešnímu dni již překonalo hranici 1.700 $ za trojskou unci (13.4.2020). V návaznosti na tuto situaci se poslední dobou významně zvýšila aktivita obchodníků s touto komoditou.
Přejeme Vám pevné zdraví a krásný den
Vaši Finančníci