Jak jsme již uváděli dříve, vyšší moc by má být užívána pouze v nejzávažnějších a nejnepředvídatelnějších případech a její užití má i sociálně-ekonomický dopad. Jedná se totiž o ultimátní nástroj, který má být užit v situaci, kdy již není žádná jiná cesta. Zdali se za vyšší moc bude dát považovat i pandemie COVID-19, je v tuto chvíli otázkou a bude se to posuzovat pro každou situaci samostatně.
Princip prevence a minimalizace škody
Institut vyšší moci nelze vykládat extenzivně a jednostranně, ale při zohlednění základních právních pravidel fungování společnosti. Jedním z nich je i princip prevence a minimalizace škody. Dle ustanovení § 2900 NOZ „vyžadují-li to okolnosti případu nebo zvyklosti soukromého života, je každý povinen počínat si při svém konání tak, aby nedošlo k nedůvodné újmě na svobodě, životě, zdraví nebo na vlastnictví jiného“.
Prevenční povinnost působí tak, že s jejím porušením je spojován negativní následek v podobě vzniku povinnosti k náhradě vzniklé újmy. Tedy k odstoupení od smlouvy z důvodu vyšší moci by nemělo dojít v případě, kdy:
- lze účelu smlouvy dosáhnout i jinak, například pře-vyjednáním podmínek smlouvy, a
- odstoupením od smlouvy by druhé straně vznikla škoda.
V opačném případě by pak odstupující strana mohla být vyzvána k náhradě škody, která druhé straně odstoupením vznikla.
V daných případech pak budou vždy porovnávány různé zájmy dotčených osob a nejrůznější aspekty konkrétního případu. Samotným účelem ustanovení o minimalizaci škody není zabránění vzniku újmy jako takové, nýbrž spíše o zajištění, aby lidé v soukromém styku jednali v souladu s určitým standardem jednání. Klade se tak důraz na rozumnost jednání, a to bez ohledu na jeho následek. Zcela zásadní tak z tohoto pohledu jsou:
- okolnosti konkrétního případu,
- zvyklosti soukromého života, a dále například
- analýza přínosů, které z určitého jednání pro danou stranu plynou.
Pokračování článku ZDE
Využijte bezplatné konzutlace našich právních expertů
#podnikani #koronavirus #vyssimoc #smlouva #smluvnipovinnosti #pravo #ujma