5 minut čtení

5 nejčastějších chyb v domácím vzdělávání dětí. Děláte je i vy?

Domácí výuka je pro naprostou většinu rodičů něčím novým. Hlavní slovo by stále měl mít učitel, ale důležitou roli hrají samotní rodiče a jejich přístup. Ti ale nemají tolik zkušeností jako učitelé, a tak často zbytečně dochází k těmto chybám.

Někteří rodiče k domácímu vzdělávání přistupují se strachem. Jiní s nadšením a vzrušením. Další to vnímají jako příležitost investovat do svých dětí a ještě jiní to berou jako nutné zlo. Bez ohledu na to, jak to vnímáte vy konkrétně, každý se chce vyhnout základním chybám, které se při domácí výuce často opakují.

Chyby jsou přirozené a zvláště když jsme vystaveni něčemu úplně novému, jsou zcela normální. Učitelé mnohdy mají dlouholeté zkušenosti a navíc na to mají vzdělání. Jako rodiče možná nemáte ani jedno z toho, ale když budete znát nejčastější chyby, které se opakují, můžete se jim cíleně vyhnout a dál si s dětmi užívat příjemné chvíle.

Že jste v učení nezkušení, neznamená, že se vás musí týkat každá z níže uvedených chyb. Mnoho věcí člověk intuitivně vytuší, ale když si nedáte pozor, snadno k některé sklouznete.

1) Moc plánů

Bylo by chybou chápat karanténu tak, že je konečně možné děti naplno zapřáhnout. Naplánovat jim každou hodinu dne by bylo kontraproduktivní. Zapomeňte tedy na denní harmonogram a rozpis všech činností. Výuku si samozřejmě dobře naplánujte, ale v dalších aktivitách nechce dětem volnou ruku. Využijte, že nechodí na kroužky a další volnočasové aktivity a buďte více jako rodina spolu.

2) Málo plánů

Mít příliš mnoho plánů, které nejdou stihnout a nutí člověka být ve stresu, je chybou. Podobnou chybou by ale bylo mít příliš málo plánů. Oba tyto body jsou, co se týče výuky, velmi individuální vzhledem k tomu, jak aktivně k domácí výuce přistupuje škola vašeho potomka. A vzhledem k tomu, že školy často dávají učitelům volné pole působnosti, je situace individuální prakticky v každé rodině. Měli byste se ale snažit zachovat nějaký poměr výuky, domácích prací a zábavy. V části výuky je pak potřeba, aby bylo dosahováno určitých výsledků. O to by se měl postarat učitel, ale někdy tato odpovědnost padne na rodiče. Ti pak musejí rozumné množství času věnovat jednotlivým předmětům a vyhodnotit, co je důležité a co ne.

3) Nereálná očekávání

Jedna věc jsou plány a další věc jsou očekávání. Mnoho rodičů se dostává do deprese, když jejich tříleté děti neumějí písmena nebo když pětileté dítě nezvládá jednoduchou matematiku. Je nutné se na situaci dívat s odstupem. Pokud nemáte dítě v domácí výuce celoročně, pak za krátkou dobu nic nezměníte a uvedené příklady jsou absurdní, protože se netýkají školního věku. Pravdou ale je, že snažit se do dítěte nalít všechny vědomosti během krátké doby způsobí více škody než užitku. Můžete využít flexibilitu, kterou domácí výuka nabízí a postupovat optimálním tempem, které může být rychlejší, než jaký je postup ve škole. Vaše dítě je ušetřeno rozptylování od spolužáků, takže postup skutečně může být rychlejší, ale dbejte na to, že je látka skutečně důkladně pochopena.

4) Chaos v pomůckách

Jednou z největších chyb při domácím vzdělávání je špatná organizace. Je velmi frustrující, když neustále nemůžete najít něco, co potřebujete. Může jít o maličkosti, jako chybějící tužka, ztracená či založená učebnice nebo sešit, zahrabané nůžky nebo cokoli jiného. Kvůli tomu všemu se snadno školní den protáhne o několik minut nebo i hodin. Vybízejte děti, aby si ve školních potřebách udržovaly pořádek. Pomozte jim navrhnout optimální uspořádání jejich věcí na pracovním stole a dohlížejte na to, že v těchto věcech budou mít pořádek. Čas strávený hledáním pomůcek je ten nejhůře ztracený, protože to zdržuje vás i vaše dítě.

5) Přeskakování přestávek

Dělají to skoro všichni, protože to vypadá jako úžasná věc pro úplně každého. Řeknete dětem, že pokud to všechno zvládnout před obědem, budou mít celé odpoledne volné. A díky tomu budete mít více času i vy. Pravidelné přestávky potřebujete vy i vaše díky a to bez ohledu na to, zda s tím souhlasíte nebo ne. Během dopolední výuky si dopřejte minimálně jednu přestávku. Uvolněnější delší den je z hlediska výuky lepší, než zběsilý krátký den.

Máte zájem komentovat, lajkovat nebo přidat svůj vlastní článek? Registrujte se na Warengo teď hned!

#osobnirozvoj #deti #vyuka #karantena #skola #vzdelavani #doma #chyby #pauza #prestavka #plan

Hodnocení: +14
Pro přidání komentáře se přihlaste nebo zaregistrujte.