10.04.2020 5 minut čtení

Pohled na krizovou situaci dnes a zítra

Během posledního měsíce jsme svědky překotných událostí na světové scéně. Pandemie nemoci Covid-19 dorazila do Evropy. Otřásly se finanční trhy. Otázkou zůstává, co přijde dál.

Během posledního měsíce jsme svědky překotných událostí na světové scéně. Pandemie nemoci Covid-19 dorazila do Evropy. Otřásly se finanční trhy. Vlády přistoupily k přísným karanténním opatřením a zároveň se spolu s centrálními bankami pokoušejí stabilizovat trhy pomocí bezprecedentních finančních stimulů. V polovině měsíce došlo k prudkému propadu cen zejména ropy a akcií. Testováno bylo i zlato, padalo stříbro. Tento propad byl předvojem černého pondělí. Dne, který byl uveden hlubokým propadem ceny ropy, po nedohodnutí se Saudské Arábie s Ruskem o omezení těžby. Tento den se zapsal do seznamu největších propadů indexu akcií největších amerických firem S&P 500. Vážnost situace si uvědomila většina centrálních bank světa a snažila se je řešit různým způsobem (FED, ECB, ČNB).

Kryptoměny nepotvrdily očekávanou roli bezpečného přístavu, korelovaly s akciemi, byť padaly pomaleji než některé tituly. Spolu s oživením akciových trhů se pak relativně rychle zotavilo i krypto. Toto chování, které jsme u kryptoměn nepozorovali u předchozích menších krizí či nejistot, lze vysvětlit třemi způsoby.

Za prvé došlo k pádu ceny bitcoinu už několik dní před koronavirovým otřesem. Propad souvisel s výprodeji coinů získaných v rámci podvodného schématu PlusToken. To panikařícím investorům moc jistoty nepřidalo.

Za druhé se s vysokou pravděpodobností skokově odlily peníze z kryptoměnových fondů a firem. To nemuselo být vůbec podmíněno rozhodnutím postaveném na fundamentu kryptoměn, ale prostě pravidly fondů či nutností firem, kterým současná situace působí výrazné ztráty, které musí být hrazeny z jiných zdrojů než podnikání. Toto jsme zmiňovali ve zprávě, která byla publikována v bezprostřední reakci na propad.

Za třetí jsou kryptoměny alternativou fiat měn. Jsou pojištěním proti inflaci, proti nedůvěře ve státní měnu. Současná krize je ale ZATÍM krizí v reálné ekonomice, nejde o krizi finanční, jako byla ta předchozí.

Už v minulém roce jsme opakovaně upozorňovali na skutečnost, že přehřátá ekonomika směřuje ke krizi. Nedostatek robotů, vývojářů a pracovníků obecně znamená nedostatečnou nabídku. Kvůli karanténě, zavření mnoha obchodů, omezení logistiky, pozastavení výroby apod. pak přišel prudký nabídkový šok, kdy ještě výrazně poklesla. To je částečně tlumeno poklesem ceny ropy jako zásadního vstupu, ale pouze částečně. Například nezaměstnanost v USA se zvýšila neporovnatelně více než kdykoli dříve.

Státy se přitom rozhodly, že se pokusí udržet trhy nad vodou. Český premiér navrhl nalít do ekonomiky bilion korun. Schodek rozpočtu může dosáhnout 600 miliard, koruna by oslabila, akcie přitom mohou dále klesat. USA uvolnily dokonce 1,5 bilionu dolarů. Centrální banky navrhují neomezené kvantitativní uvolňování a snižují úrokové sazby. Do toho investoři stáhnuli úspory z aktiv do likvidních peněz. Kvůli nízké nabídce ale za peníze nebude co kupovat. Reálná krize, která teoreticky s odezněním virové nákazy skončí, se tak může snadno přetavit do finanční krize. Netvrdíme, že opatření nejsou nutná. Dost možná jsou. Otázkou zůstává, co přijde dál.

 

Do budoucnosti nikdo nevidí, tyto tři scénáře nám ale připadají nejpravděpodobnější:

Scénář Recese:

Poté, co skončí panika a opatření ohledně COVID-19, nastane táhlá recese na cca 5 let, která zasáhne patrně většinu odvětví od průmyslu až po stavebnictví. Podstatná část lidí přijde o práci a sníží se jim kupní síla. Nově emitované peníze se nepodaří dostat do reálné ekonomiky. Budou tedy nafukovat ceny aktiv jako jsou nemovitosti, kovy nebo kryptoměny.
Potenciál pro investory: oslabené businessy napříč odvětvími, od gastro, fashion, start-upy, výrobní firmy až po technologické firmy, investice do aktiv (nemovitosti, zlato, tradičnější kryptoměny)

 

Scénář Záchrana:

Za několik týdnů pomine panika a zvolní se přijatá opatření. Centrální banky a vlády mezitím uvolní peníze do rychlé obnovy ekonomiky a růst bude časem pokračovat. Dokáží to za cenu inflace způsobené pumpováním nových peněz do ekonomiky při nedostatečné nabídce produktů a služeb. Některé státy navíc pozastavily splácení úvěrů – tím se zastavil kanál, který peníze z ekonomiky naopak odčerpává.
Potenciál pro investory: FinTech, Start-upy, Technologické firmy, „Green“ společnosti a Bitcoin jako ochrana proti inflaci

 

Scénář  Nový svět:

Restrikce a panika okolo COVID-19 bude s novými mutacemi pokračovat ve vlnách, na několik měsíců až let. Expanzivní měnová opatření nepřinesou pozitivní efekty a pouze otřesou důvěrou ve fiat měny. Hranice se dlouho neotevřou a lidé přestanou věřit v systém. Budou přecházet na digitální měny a používat dálkové a online služby. Trh se postupně změní do nové podoby. Zemře část starší populace, čímž se uvolní byty a jejich cena půjde dolů.
Potenciál pro investory: Blockchain a Bitcoin, FinTech, Start-upy, Technologické firmy, Alkohol

#investovani #koronavirus #covid19 #krize #budoucnost #kaminvestovat #kryptomeny #privateequity

Hodnocení: +15
Pro přidání komentáře se přihlaste nebo zaregistrujte.