Foto: Susan Walsh / AP file
Stejně jako u nás ještě donedávna mimo lékařskou komunitu jméno Roman Prymula téměř nikdo neznal, ve Spojených státech nikdo neznal jméno Anthony Fauci. I on je zdravotním poradcem, jen místo krizového štábu či ministerstva zdravotnictví radí přímo Bílému domu a podobně jako pan Prymula u nás, i Fauci se nyní prakticky každý den objevuje na televizních obrazovkách - mimo jiné proto, že má nyní v Bílém domě každodenní briefing o aktuální situaci.
Jeho současným názorem je, že je prakticky vyloučeno, aby se svět někdy mohl vrátit do stavu, který byl před výskytem nového koronaviru námi všemi považován za "normální", ještě než z čínského Wuhanu do světa vyrazila epidemie, která doposud zasáhla prakticky každý světový stát, nakazila přes 1,5 milionu osob a vyžádala si téměř 90,000 lidských životů.
Fauci nemá obavu z toho, že se některé věci nedokáží vrátit do starých kolejí. Postupně podle něj budeme schopni začít opět "fungovat jako společnost. Avšak pokud byste se chtěli dostat do situace před koronavirem, k tomu už nikdy nemusí dojít, protože jisté riziko už s námi do budoucna zůstane."
Vědci aktuálně pracují na několika léčebných terapiích a možných vakcínách, takže existuje nemalá šance, že se nám postupně podaří nemoc COVID-19 dostat zcela pod kontrolu a zabránit nekontrolovanému šíření, které by mělo potenciál znovu poslat celé státy do karantény.
Problém však dle Fauciho leží jinde - i když se nám podaří získat vakcínu a konkrétně tento virus už nás nebude muset nadále trápit, vědomí toho, že se podobná hrozba může opakovat znovu s jiným virem či bakterií, nám pravděpodobně zabrání vrátit se zpět do stavu, který jsme ještě před třemi měsíci považovali za normální a více méně neohrozitelný.
Zdravotní poradce Bílého domu a šéf Národního institutu pro alergie a infekční nemoci již dříve odhadl, že dokud nebudeme mít k dispozici efektivní vakcínu, bude se tento virus každý rok vracet podobně jako chřipka. Proto je podle něj klíčové, abychom měli k dispozici účinné léky a funkční vakcíny, které nám v případě návratu epidemie pomohou zvládnout epidemii lépe než dnes.
"Když říkáme 'vrátit se zpět do normálu', máme tím na mysli něco zcela odlišného od současné situace, protože nyní procházíme intenzivní snahou o zmírnění pandemie. Pokud ale 'zpět do normálu' znamená začít se chovat, jako kdyby tady žádný problém s koronavirem nikdy nebyl, nemyslím si, že k tomuto stavu dospějeme, dokud nebudeme mít k dispozici nástroje, jež nám umožní kompletně uchránit celou populaci," vakcínou.
Spojené státy mají výrazně odlišný přístup k boji s epidemií COVID-19 než většina evropských zemí včetně České republiky. Země se už nesnaží šíření epidemie nijak razantně zastavit (ne že by to vzhledem k pomalé reakci vůbec bylo reálné), ale jde jí pouze o maximální možné zmírnění škod, které pandemie ve státě napáchá. Zároveň aktuálně USA vyvíjejí test na přítomnost protilátek proti COVID-19, aby bylo možné zpětně zjistit, kdo v sobě virus měl, aniž by to věděl či aniž by to u něj kdy nějaký test prokázal.
Fauci je však od počátku toho názoru, že "definitivní stopkou bude přirozeně až vakcína" a dokud na ni nedosáhneme, je vysoce nepravděpodobné, že by COVID-19 z lidské populace jen tak sám od sebe vymizel. Zároveň ale nesouhlasí s obyvatelstvo plašícími předpoklady, které odhadují, že by jen ve Spojených státech mohl koronavirus zabít mezi 100 až 240 tisíci osob: "Myslím si, že bez ohledu na to, co říká nějaký model, se dokážeme dostat na nižší čísla."
V době psaní tohoto textu měly Spojené státy přes 435,000 potvrzených nakažených osob, 14,800 obětí koronaviru a téměř 23,000 uzdravených. To je vzhledem k těm původně předpokládaným číslům skutečně stále velmi dobrý výsledek. Denní graf nových případů navíc naznačuje, že by šíření koronaviru v USA v těchto dnech mohlo kulminovat:
Máte zájem komentovat, lajkovat nebo přidat svůj vlastní článek? Registrujte se na Warengo teď hned!
#aktuality #koronavirus #covid19 #pandemie #opatreni #anthonyfauci #usa #vakcina #populace #riziko