Začínáte s investováním?

Staňte se členem komunity Warengo a získejte přehled na trzích a možnost konzultace s profesionály. Je nás už 12 250.

Zaregistrovat se

Bill Gates: Amerika už svou šanci vyhnout se karanténě propásla, nyní musí zůstat zavřená, nebo sčítat mrtvé

Bill Gates se snaží mírnit euforii o brzkém uvolnění karanténních opatření proti pandemii, o němž hovoří prezident Trump. Na rychlé zvládnutí epidemie už je prý pozdě a bude potřeba nechat ekonomiku zavřenou. A co by nyní udělal na místě prezidenta?

Každý, kdo aspoň trochu tuší, co v posledních letech Bill Gates se svou nadací dělá, ví, že se mimo jiné velmi aktivně věnuje snaze vymýtit jednou pro vždy z planety dětskou obrnu a spalničky, což jsou virová infekční onemocnění. A aby tak mohl konat, musí o těchto nemocech, jejich přenosu a vhodné ochraně proti jejich šíření něco málo vědět.

Proto lze chápat, že už to nyní nevydržel a musel se veřejně vyjádřit proti plánu, který má v souboji s pandemií koronaviru Donald Trump. Ten už pomalu vyhlíží zrušení všech opatření a opětovný rozjezd ekonomiky, zatímco má v zemi už 70,000 nakažených (o kterých ví) a více než 1000 mrtvých

Gates se zúčastnil online vysílání v rámci programu TED Connects, kde odpovídal na dotazy ohledně pandemie nemoci COVID-19 a pokusil se zde jasně popsat aktuální situaci:

„Amerika už svou šanci vyhnout se karanténě a zvládnout to [COVID-19] bez kompletní karantény propásla. Nejednali jsme dostatečně rychle na to, abychom vůbec měli možnost vyhnout se karanténě. Všichni měli být na nohou a jednat už v lednu,“ řekl Gates.

Nový druh koronaviru byl v Číně poprvé odhalen v prosinci a po novém roce se pomalu začal šířit do celého světa. Spojené státy odhalily svůj první případ nakaženého 20. ledna a 11. března Světová zdravotnická organizace oznámila, že nemoc COVID-19 se stala pandemií.

I přesto, že už před dvěma týdny bylo zcela jasné, že Spojené státy čeká díky minimálnímu testování a prakticky nulovým opatřením epidemie, která by svým rozsahem mohla porazit i tu čínskou (a mohla by vypadat podobně jako ta italská), Donald Trump má dnes pocit, že do 12. dubna (velikonoční víkend) se obchody zase otevřou a ekonomika rozjede. Takže USA mají zhruba 14 na to, aby se s koronavirem vyrovnaly, přičemž počet nově nakažených ve čtvrtek 25. března dosáhl nového maxima (13 335 nových případů) a bylo nahlášeno téměř 250 nových obětí.

Ne, na předpověď aktuálního scénáře již před několika týdny vážně nebylo potřeba žádných expertů, stačil k tomu i obyčejný selský rozum (nezamlžený egem), jak je ostatně patrné z tohoto statusu z neděle 8. března, který jsem sdílel ve zdejší skupině Byznys versus #koronavirus:

1-2 případy nákazy napříč většinou států včetně vnitrozemí? Jasně, ti lidé se určitě nakazili ze vzduchu...

On teda Trump popravdě neříká, že chce mít do Velikonoc znovu rozjetou ekonomiku. Pokud bychom jeho rétoriku chtěli zbavit nesmyslů a dostat se k jádru pudla, říká ve skutečnosti spíš něco jako: "Potřebuji, aby ekonomika za každou cenu co nejdříve šlapala, abych neztratil voliče pro prezidentské volby. I kdyby to mělo znamenat, že zbytečně umře víc Američanů."

Gates během online rozhovoru pro TED na rovinu přiznal, že kompletní izolace Spojených států bude pro ekonomiku „katastrofální“, ale zdůraznil, že v tomto případě „žádný kompromis neexistuje“. Podle něj by bylo vhodné počítat s úplnou karanténou na dobu 10 týdnů.

Vzhledem k tomu, že se zakladatel Microsoftu, jeden z nejbohatších lidí na světě a uznávaný filantrop očividně výrazně vymezil proti tomu, jak aktuálně s koronavirem bojuje prezident Trump, byl rovněž dotázán, jak by on sám s tímto virem aktuálně bojoval, pokud by byl prezidentem:

„Jasně bych oznámil, že nemáme na výběr a současná izolace bude muset ještě nějakou dobu běžet. V případě Číny to trvalo šest týdnů, takže bychom na minimálně stejnou dobu měli být velmi dobře připraveni. Pokud provádíte úplnou karanténu dobře, během 20 dní uvidíte, jak čísla [nových případů] začínají klesat, což je znamení, že jste na dobré cestě.“

Dalším bodem, v němž by se Gates ve své rétorice od Trumpa lišil, je optimismus: „Porazit tuto epidemii rozhodně nebude snadné. A potřebujeme, aby o této skutečnosti lidé byli jasně informováni a chápali to.“

Trump aktuálně dělá pravý opak a zastává názor, že Spojené státy, „největší a jednoznačně nejúspěšnější země na světě,“ prostě nemohou být uzavřeny a dopustit, že lék na pandemii pro ně bude horší než epidemie samotná, čímž se snaží naznačit, že i masivní recese by v důsledku stála mnoho Američanů životy.

Gates mu však v jeho snaze vyhnat Američany z karantény zpět do nákupních středisek a kaváren, aby utráceli peníze, kontruje takto:

„Je velmi těžké říkat lidem 'Hele, choďte nadále do restaurací, běžte si koupit nové domy a ignorujte tu hromadu mrtvých těl támhle v rohu, my chceme, abyste nadále utráceli, protože je tady jeden politik, který si myslí, že růst HDP je to, na čem záleží'. Je vážně složité říct lidem během epidemie, že mají žít jako normálně, i když vědí, že svým chováním podporují šíření této nemoci.“

Zejména zdravotní experti aktuálně ve Spojených státech rovněž bijí na poplach a varují, že na otevírání obchodů je příliš brzy a tento krok by mohl mít na šíření pandemie velmi zhoubný efekt. Gates zase zdůrazňuje, že hlavní prioritou by mělo být lidské zdraví, nikoliv peníze:

„Je tragické, že ekonomické dopady této pandemie jsou velmi dramatické. Nic takového se ještě nikdy během našich životů globální ekonomice nestalo. Ale peníze a opětovné nastartování ekonomiky... víte, to je rozhodně mnohem snadněji obnovitelná věc, než snažit se znovu oživit zbytečně zemřelé lidi. Takže budeme nuceni ustát ránu v ekonomické oblasti - masivní ránu - abychom minimalizovali ránu, kterou nám tato nemoc zasadí v dimenzi smrti,“ dodal Gates.

Celý rozhovor Gatese a kurátora TEDu Chrise Andersona si můžete poslechnout zde:

Máte zájem komentovat, lajkovat nebo přidat svůj vlastní článek? Registrujte se na Warengo teď hned!

#aktuality #koronavirus #pandemie #usa #gates #trump #karantena #ekonomika

Pro přidání komentáře se přihlašte nebo zaregistrujte.
Řadit podle: oblíbenosti nejnovější
 • Nemám rád slovo snacha, tak použiju obrat "dcera mé ženy" žije v Phoenix. Takže situaci sledujeme velmi pečlivě. A např. Donaldova vystoupení jsou nepochopitelně slabá.
  Ale k tématu: je velký rozdíl mezi pobřežími - východ a západ a středem USA. A to v hustotě populace a využití prostředků hromadné dopravy. Proto explodovala města jako NY a LA, ale budou přibývat další, jako Chicago, Boston, Miami (kam nákazu ve velkém zavlekli utíkající z NY...) a hranic s Mexikem. A uprostřed USA může být situace "so-so, yet OK".
  Pravdou je, že se USA křivku náběhu infekce nedaří držet plochou, a to jak z důvodu malé podpory ze strany lidí, tak z důvodu materiálové a kapacitní nedostatečnosti nemocnic.
  Takže Bůh ochraňuj Ameriku. Ale také Švýcarsko, Itálii, Španělsko a potenciálně některé arabské a africké země.
  Pozitivní závěr: #spolecnetodame !!

  2
  • ta svi...., která to možná zavinila, si tedkom bere do huby toto ! on je strůjcem tohoto problému !

   0

Vytvořte svůj investiční mozkový trust!

Staňte se členem komunity Warengo a diskutujte s ostatními investory v článcích a tématických skupinách. Je nás už 12 250.

Zaregistrovat se