Dříve byla možnost pracovat z domova něčím vzácným, ale kvůli koronaviru začalo v posledních týdnech z domova pracovat doslova miliony lidí po celém světě. A vzhledem k tomu, že většina domácích sítí je mnohem méně zabezpečená než firemní sítě, je to živná půda pro podvodníky a hackery, kteří tuto situaci náležitě využívají.
Běžný uživatel pracující v administrativě jakákoli rozdíl v zabezpečení nepozná, ale skutečnost je taková, že ve firmě se o sítě stará zkušený IT specialista, zatímco doma vám internet nastavil pracovník poskytovatele vašeho připojení za 15 minut, což domácí sítě dělá mnohem zranitelnější vůči útokům. Je nemožné eliminovat všechna rizika, ale přesto je několik věcí, které můžete udělat pro ochranu sebe a svých informací před hackery a podvodníky.
Zabezpečte online setkání
Při práci z domova je potřeba se pravidelně setkávat se svým týmem, s nadřízenými i podřízenými. Služby zajišťující online konference tak v těchto dnech zažívají enormní příliv nových uživatelů. Jednou z takových služeb je Zoom, který je velmi oblíbený. To si ale uvědomují i hackeři, a tak jim stojí za to věnovat se nabourání tohoto systému.
Konkrétně k videokonferencím vydala FBI své prohlášení potom, co obdržela několik zpráv o narušení konferencí pornografickým obsahem, nenávistnými obrázky a výhrůžkami. Narušena byla i školní výuka probíhající prostřednictvím Zoomu, kdy se zatím neidentifikovaný jedinec připojil do učebny a vulgárně pokřikoval na adresu vyučujícího.
Kvůli těmto incidentům FBI doporučuje dbát na kybernetickou bezpečnost a při používání Zoomu podniknout tyto kroky:
- Konference nastavte jako soukromé a vyžadujte heslo, anebo využijte funkci čekárny, kdy ovládáte připojování uživatelů
- Odkaz na konferenci nesdílejte veřejně, ale poskytněte ho jen konkrétním lidem
- Možnost sdílení obrazovky ponechte pouze hostitelskému účtu
- Zajistěte, aby všichni připojení uživatelé využívali nejaktuálnější verzi softwaru
- Zakažte zobrazení vaší konference ve vyhledávání
Neklikejte na neznámé odkazy
Pokud využíváte nějakou platformu pravidelně, seznamte se s tím, jak vypadají URL pozvánek do událostí. Například každá legitimní pozvánka na Zoom vypadá stejně, jen se mění ID konference. Pokud adresa vypadá podobně, ale ne stejně, je to pravděpodobně podvod, který se z vás snaží vylákat informace. Podle průzkumu společnosti Check Point došlo v posledních týdnech k nárůstu počtu falešných domén, které se snaží vydělávat peníze na lidech využívající Zoom a podobné služby. Nestaňte se obětí podvodů. Než na něco kliknete, zkontrolujte si, že to je v pořádku.
Neprozrazujte své přihlašovací údaje
Mnoho podvodů má podobu phishingu, kdy se z vás podvodníci snaží vylákat informace. Obvykle to funguje tak, že dostanete odkaz, který vypadá věrohodně, ale zavede vás na podvodný web, který vypadá stejně jako originál. Nikdy v online prostřední neposkytujte své přihlašovací údaje. Neexistují žádné banky, které by vás o to žádaly. To platí bez ohledu na to, jak přesvědčivě e-mail vypadá.
Nestahujte přílohy
Podvodníci odesílají e-maily se škodlivými přílohami už tak dlouho, jak dlouho existuje e-mail. Když dostanete e-mail s přílohou, kterou jste nečekali, nejprve si zkontrolujte, že byla skutečně určena pro vás a že znáte odesílatele. V tuhle chvíli většina odpoví na zprávu, kterou dostali, ale pokud jde o podvodníky, tak tím potvrdíte, že vaše adresa existuje a je aktivní. Navíc vám mohou potvrdit, že máte přílohu otevřít. Raději odesílatele kontaktujte jinou formou. Pak si budete naprosto jistí, že byla příloha určena pro vás a je bezpečná.
Zabezpečte svou domácí Wi-Fi
Mnoho domácích sítí je stále nezabezpečených. Pokud na vaší Wi-Fi nemáte heslo, je nyní ten pravý čas. Nezabezpečená síť vyloženě vybízí k otestování schopností znuděného souseda nebo usnadňuje cestu hackerovi k informacím, které chce získat. Možná si říkáte, že to není tak velký problém, ale musíte si uvědomit, že je dnes velmi snadné sledovat provoz na nezabezpečené síti a pak už je to jen krůček k získání přístupu k vašim zařízením.
Používejte VPN
VPN je virtuální privátní síť. Zajistí bezpečnou cestu pro vás internetový provoz a zabrání ostatním ve špehování toho, co děláte. U větších podniků, které dbají na bezpečnost, jsou VPN běžné. Velký přínos ale existuje i pro malé podniky nebo jednotlivce. Dokud se nic neděje, jsou všichni v klidu, ale když dojde k problému, mnoho lidí si vyčítá, že včas nepodnikli patřičné kroky.
Máte zájem komentovat, lajkovat nebo přidat svůj vlastní článek? Registrujte se na Warengo teď hned!
#aktuality #FBI #varovani #upozorneni #homeoffice #pracezdomova #covid19 #koronavirus #hacker #podvod #utok #bezpecnost