07.04.2020 3 minuty čtení

Co je to kvantitativní uvolňování a jaký má vliv na trhy?

Dnes se podíváme na to, jaké kroky podnikají centrální banky po celém světě ve snaze snížit dopady celosvětové pandemie a jaký může recese mít dopad na ekonomiku.

Rozsah recese

To, že k recesi dojde v důsledku výpadků výrobních, transportních a dalších kapacit, je už nyní zřejmé. Jak moc velký tento propad a následná recese bude, se ale zatím neví. Záležet to bude na dvou faktorech.

První faktor je délka výpadku „běžného“ života, tedy jak dlouho bude trvat tento výjimečný stav a kdy se povede vrátit život zpátky do alespoň přibližně normálních kolejí. To závisí zase na tom, jaký bude mít pandemie v té které zemi průběh. Už nyní je jisté, že dojde k výpadku minimálně na dobu jednoho měsíce. V případě nejpostiženějších zemí, jako je například Itálie, to nejspíš bude trvat déle.

Druhý faktor je ten, jak budou lidé reagovat jako jednotlivci, firmy, organizace a #komunity. Jestli se rozhodnou držet při sobě a pomáhat si v nelehkých časech všemi prostředky, kterými to půjde, nebo jestli se rozhodnou každý „hrabat na svůj vlastní píseček“ a po „ostatních mi nic není“.

A co ty centrální banky?

Centrální banky se nyní snaží masivním tisknutím peněz, které nejsou ničím podložené, „zachránit“ ekonomiku – tomu se odborně říká kvantitativní uvolňování. V této oblasti vede americký Fed, který nejnověji informoval o tom, že takto „uvolní“ dalších 800 miliard USD.

Některé vlády dokonce rozdávají lidem peníze ve snaze nastartovat zpátky ekonomický růst. Jakou reálnou hodnotu ale tyto peníze mají?

A pokud se opravdu naplno rozjede nová krize, jakou hodnotu budou mít? Výsledkem této politiky a také politiky nulových nebo dokonce záporných úrokových sazeb bude jen další znehodnocení vašich vkladů v bankách, kde vám poplatky a záporné úroky doslova postupně sežerou váš vklad a hodnotu hotovosti v peněženkách.

Diverzifikace rizika

Chytrý člověk má vždy své investice rozložené pro případ rizika do několika různých zdrojů. Na základě výše uvedeného se jeví jako logický krok snížit své investice v bankách a naopak se podívat po jiných možnostech.

Pokud máte pokryté a vyřešené nezbytné zásoby pro případ nouze, můžete zvážit investice tam, kde nemá vláda nebo centrální banka žádný vliv.

Kryptoměny jako možnost

To jsou třeba fyzické komodity, ale také #kryptomeny. Kryptoměny vznikly během poslední velké krize po kolapsu bank a pokud vyberete správně, jsou zajímavou možností diverzifikace investic a případného zajištění.

Kromě známého Bitcoinu, který je ale poměrně složitý co se nákupu a bezpečného uchovávání týká, a který je tzv. kryptoměna první generace, můžeme vybrat pokročilejší a uživatelsky příjemnější kryptoměny další generace. Takovou kryptoměnou je i PlatonCoin, který nabízí přidanou hodnotu ve formě pojištění vašich vkladů u renomované pojišťovny, snadný nákup a bezpečné uložení ve vlastní peněžence a přidanou hodnotu ve formě propojení v rámci komunity Platon Life.

#kvantitativniuvolnovani #qe #recese #krize #centralnibanky #reseni #stimuly #blockchain

Hodnocení: +13
Pro přidání komentáře se přihlaste nebo zaregistrujte.