Chcete pořádnou investiční show? Sledujte nás na Instagramu!
07.04.2020 5 minut čtení

COVID-19 a marketing – co by teď firmy měly a neměly říkat zákazníkům

Dobrá zpráva je, že si podle průzkumu drtivá většina spotřebitelů myslí, že pandemie není důvodem k tomu, aby firmy přestaly s marketingem. Ale je naprosto stěžejní, co a jak řeknete.

Průzkum, ve kterém se společnost Kantar ptala na názor 35 tisíc spotřebitelů, jasně ukázal, že koronavirus nemusí dát marketingu stopku. Jen 8 % respondentů si myslí, že by firmy v období pandemie měly s marketingem skoncovat. Ale většina respondentů se shoduje na tom, že by firmy měly vzít na vědomí nastalou situaci, pomáhat zákazníkům (75 %) a rozhodně situace nezneužívat (74 %). 

Většina lidí má za to, že by firmy měly k zákazníkům přistupovat s ujištěním, pozitivním přístupem a měly by komunikovat své brand values. 50 % lidí zastává názor, že by měly firmy se zákazníky komunikovat stejným tónem jako vždycky, 50 % by ocenilo bezstarostný a odlehčený tón. Jen 41 % zákazníků je přesvědčeno, že by se firmy měly v tomto období vyhnout humoru.

Dobře, rozumím – marketing ano, ale jak?

Jestli jste jako já a už vám lezou krkem všechny ty e-maily a upozornění v telefonu ve smyslu „jsme tu pro vás“ a „společně to zvládneme“, které jsou bezobsažné a zbytečné, asi si kladete otázku, jak to tedy udělat správně. Podle odborníka na marketing Davea Gerhardta, který se vyjádřil v rozhovoru pro Protocol, e-maily posílat můžete, pokud mají účel.

Myslím, že to závisí na tom, jaký účel váš e-mail má. Mnoho e-mailů, které vídám, se nese ve smyslu: ‚Tohle ohledně situace s COVID-19 děláme,‘ což je podle mě v pořádku. 

Protože... představme si, že jde o produkt, který potřebujete ke svému podnikání – třeba Slack nebo nějaký e-mailový nástroj. Pro takové firmy je v pořádku navázat kontakt, protože jako zákazník si kladete otázku, jestli, když teď všechno šílí, budou vaše služby nějak narušené.“

Gerhardt dále uvádí, že má pocit, že si firmy si začaly všímat podobných množících se e-mailů a mají strach, že když se také nepřidají, zákazníci to budou vnímat negativně, a tak raději pošlou nějaký zbytečný e-mail s obecným vyzněním. On by to dělal trochu osobněji.

„Natočil bych se a řekl bych něco autentičtějšího. (...) Moje rada pro obchodníky je: Nechte vašeho CEO, ať napíše krátkou zprávu nebo natočí rychlé video a udělá to opravdově a autenticky. Je menší pravděpodobnost, že podobný e-mail někoho frustruje nebo otráví.“

Pokud můžete pomáhat, udělejte to

Podle průzkumu Kantaru 45 % zákazníků chce, aby firmy vytvářely plány, které zajistí zachování dodávky služeb a zboží a 40 % z nich by ocenilo, kdyby firmy darovaly peníze nebo produkty jako desinfekce či roušky. I Gerhardt zmiňuje současnou situaci jako dobrou příležitost.

„Myslím, že byste se měli bát, jestli lidi nenaštvete, ve chvíli, kdy používáte COVID-19 jako zástěrku a snažíte se jim něco prodat, když to spolu vůbec nesouvisí. Pokud prodáváte něco jako základní zboží nebo děláte něco jako Zoom, který oznámil, že své produkty dává zadarmo školám, skvěle. To můžete rozeslat.

Slevy? Jedině pořádné

Pouze 30 % spotřebitelů chce vidět slevy a akční nabídky, takže jestli se snažíte zákazníky utáhnout na akci 2 plus 1 zdarma, nejspíš nepochodíte.

„Nabídka nebo akce musí být tak lákavá, že z ní sami jako CEO nebo marketér budete znepokojení. Sleva deset procent vás během příštích tří měsíců nevytrhne. Všichni vědí, že to je jen marketing. Nabídka musí být 50 % sleva, 75 % sleva nebo zdarma. 

Musí to být taková nabídka, která vás jako byznysmena trochu ochudí. Nemůže to být malá sleva. Teď není vhodný čas dělat akce 5% 10% nebo 20% slev nebo ‚tento měsíc zdarma‘. Musí to být upřímné a dlouhodobé. A musíte to udělat se správným záměrem.

Jaký obsah lidé chtějí číst, když je pandemie?

Pokud vytváříte obsah, leží na vašich bedrech teď náročný úkol. Lidé mají na konzumování obsahu z prostředí svých karantén teď mnohem víc času a zároveň jsou kritičtější. Stejně jako frustrovaný zákazník v restauraci i frustrovaný čtenář zvyšuje šanci, že vám to, čím ho chcete nakrmit, hodí na hlavu.

Zákazníci potřebují podporu. Můžete jim ji nabídnout například přes sociální sítě, na kterých teď tráví nemálo času. Během nedávné studie se zjistilo, že množství lajků na sponzorovaných příspěvcích na Instagramu se za posledních 14 dní zvýšilo o 76 %.

Obsah, který se soustředí na fyzické i psychické zdraví, se lidem teď bude hodit. Stejně jako informace všeho druhu. Nešiřte poplašné zprávy, ale rozhodně můžete své zákazníky věcně a klidným tónem informovat o celkové situaci, o tom, jak se se situací perete vy a ujistit je, že o vaše zboží a služby nepřijdou.

Máte zájem komentovat, lajkovat nebo přidat svůj vlastní článek? Registrujte se na Warengo teď hned!

#marketing #covid19 #byznys #podnikani #koronavirus #pandemie #obsah #copywriting #reklama

Hodnocení: +13
Pro přidání komentáře se přihlašte nebo zaregistrujte.
Řadit podle: oblíbenosti nejnovější
 • Musím uznat, že už i ve mně e-maily s obsahem "jsme v tom s Vámi" nevzbuzují pozitivní pocity, spíše naopak. Nicméně natočení krátkého videa od CEO je za mě skvělý nápad! clap_tone1

  3
  • Že ano? Už mi to leze krkem. Přijde mi to jen jako zaobalené „jsme tady, kupte si něco“. smile

   2
  • Novodobé metody Forsta Fuchse? thinkingjoy

   2
Doporučené příspěvky
5 minut
5 minut
5 minut
4 minuty
8 minut
5 minut
4 minuty
4 minuty
4 minuty
4 minuty
4 minuty
5 minut