Daniel Goleman emoční inteligenci zkoumal už před mnoha lety. Asi by s klidem šel označit jako jeden z kmotrů emoční inteligence. Na svém kontě má dnes několik knih a dlouhodobě emoční inteligenci označuje jako klíčovou vůdčí schopnost při řízení osobních vztahů. Už v roce 1998 napsal článek „Co dělá vůdce“, kde se například vyjádřil v tomto duchu:
„Nejefektivnější vůdci mají jednu zásadní věc: všichni mají vysoký stupeň toho, co se stalo známým jako emoční inteligence. Neznamená to, že by IQ a technické znalosti nebyly relevantní. Záleží na nich, ale… jsou to vstupní požadavky na výkonné funkce. Můj výzkum spolu s dalšími nedávnými studiemi jasně ukazuje, že emoční inteligence je ‚sine qua non‘ (latinský výraz pro ‚bez které nelze‘) leadershipu. Bez ní může mít člověk nejlepší trénink na světě, vynalézavou a analytickou mysl a nekonečné množství chytrých nápadů, ale stále se nestane velkým vůdcem.“
Zvyšte svůj roční příjem o 725 tisíc korun
Goleman také zjistil, že emoční inteligence může zvýšit váš příjem a to dost podstatně. Jo jasně, jde o přepočet z dolarů a původní udávaná částka je tedy 29 tisíc. I když to na naše podmínky adekvátně vydělíme, tak ale nejde o zanedbatelnou částku.
Podle výzkumu lidé s vysokou emoční inteligencí vydělávají v průměru o 29 tisíc dolarů ročně více, než lidé s nižší emoční inteligencí. Právě jste díky tomu výzkumu dostali 29 tisíc dobrých důvodů, proč svou emoční inteligenci zlepšit.
Travis Bradberry, spoluautor „Emoční inteligence 2.0“, provedl studii, ve které jeho tým testoval více než 42 tisíc lidí a porovnával jejich výsledky s ročními příjmy. Ve výsledné zprávě Bradberry uvádí: „Cesta k vyššímu příjmu je dlážděna kvalitou vašich vztahů. Lidé vydělávají více peněz, protože se stávají více emocionálně inteligentními.“
Jak zvýšit svou emoční inteligenci
Zde ještě více než kdekoli jinde platí, že cílem je cesta. Cesta k vybudování dovedností emoční inteligence se ale rozhodně vyplatí mnoha způsoby, mezi kterými je i zvýšení zůstatku na vašem bankovním účtu. Způsobů, jak vylepšit svou emoční inteligenci je mnoho, takže si pro zjednodušení uvedeme 4 základní způsoby, které můžete plně ovlivnit a cíleně se v nich zlepšovat.
1) Zvyšte své sebeuvědomění
První část zlepšení emoční inteligence zahrnuje seznámení se s vašimi emocemi. Přemýšleli jste někdy o tom, proč se cítíte tak, jak se cítíte? Nebo jste kvůli tomu někdy zmatení? Při zvyšování sebeuvědomění se snažíte chápat, proč vás určité situace nebo chování lidí dělá smutnými, šťastnými, rozzlobenými nebo jinak naladěnými. Poznejte své emoce, pomůže vám to zejména při spolupráci s problematickými lidmi ve vašem okolí.
2) Zlepšujte své sebeovládání
Vůdce s vysokou emoční inteligencí je schopen ovládat emoce a nedělat unáhlené závěry. Když se týmu nějaká práce nedaří, odolá nutkání ukazovat prstem na toho, kdo za to může, ale naopak o krok ustoupí, podívá se na všechny možné důvody, proč věci nešly podle plánu. Vysvětlí důsledky svému týmu a spolu s nimi prozkoumá možná řešení této situace.
3) Procvičujte empatii
Zajištění toho, aby se zaměstnanci cítili oceňovaní je předpokladem každého velkého manažera. Kritickou dovedností pro zvládnutí takového úkolu je empatie. Nejprve druhým pozorně naslouchejte vaší myslí i srdcem. Nesuďte je. Pak musíte ve vaší hlavě přepnout funkci „řízení lidí k výkonu“ na „uspokojení jejich potřeb“. Když to uděláte, budete mít více příležitostí k procvičování empatie a tím i osvojení si dalšího dílku k posílení emoční inteligence.
4) Buďte vidět
Vůdci s vysokým stupněm emoční inteligence se i v těžkých dobách neskrývají za zavřenými dveřmi, ani pohodlně nedelegují důležité úkoly na ostatní. Jsou naopak v přední linii, řeší problémy, uklidňují obavy a zodpovídají dotazy. Zaměstnanci u takových vedoucích hledají jasné informace. Člověk s emoční inteligencí se nezavře u sebe v kanceláři, ale bude na očích a bude pomáhat společnosti ustát těžké časy.
---------------------
Ne každému výše uvedené úkoly půjdou automaticky. Pro některé lidi není přirození postupovat tak, jak si práce na emoční inteligenci vyžaduje. V takovém případě je lepší si najmout mentora, který vás povede a bude určovat vaše další kroky. Vy tak nebudete tápat a budete se moci plně zaměřit na proces sebepoznání a zvyšování emoční inteligence. Jakmile takové chování integrujete do každodenního života a běžných osobních interakcí i veškerého rozhodování, můžete očekávat, že váš příjem poroste.
Máte zájem komentovat, lajkovat nebo přidat svůj vlastní článek? Registrujte se na Warengo teď hned!
#osobnirozvoj #penize #emocniinteligence #inteligence #rozvoj #bohatstvi #sebevedomi #empatie #emoce #DanielGoleman