Donald Trump na to konto prodloužil nouzová opatření do 30. dubna. Tato opatření v Americe zahrnují uzavření hranic, zavření škol a dalších institucí a podniků, sociální distancování, omezení pohybu kromě cest na nezbytné nákupy, k lékaři, za účelem starání se o blízké, cvičení ve vzdálenosti 2 kilometrů od domova a cest do práce a další doporučení týkající se hygieny.
Dvě věci, které opatření nezahrnují, jsou nošení roušek a jednorázových rukavic. Než se pokusíme pochopit proč, připomeneme si Babišův, teď už téměř kultovní, tweet.
Babiš v něm přímo oslovuje Trumpa a doporučuje mu, aby zkusil s koronavirem bojovat „po česku“. Tvrdí, že POVINNÉ NOŠENÍ ROUŠEK sníží šíření viru o 80 % (což je velmi diskutabilní a není mi jasné, jak k tomuto číslu Babiš nebo potažmo Prchal došel).
To už ale asi dávno víte, stejně jako to, že se na českého premiéra za tuto iniciativu snesla vlna kritiky jak od občanů, tak od politiků. Kritizoval ho za to například Marian Jurečka nebo Petr Fiala, který se v reakci na tweet ptal, jestli jde o realitu nebo o černou komedii.
Já se nicméně k samotnému tweetu vyjadřovat nechci. Spíš si zapolemizuji nad tím, co by si asi tak řekl Donald Trump, kdyby si ho náhodou přečetl. Je totiž více než pravděpodobné, že nošení roušek v Americe alespoň v blízké budoucnosti povinné nebude. A to hned z několika důvodů.
Američtí odborníci už dlouho od nošení roušek lidi odrazují
Infektologové a epidemiologové od samého začátku epidemie v médiích tvrdí, že lidi neuchrání ani rouška ani respirátor, protože nejsou vzduchotěsné. Většina amerických obyvatel má tedy za to, že nošení roušky je naprostá hloupost. O tom, že lidé v rouškách vzbuzují na amerických ulicích pozdvižení, podal zprávu například reportér Českého rozhlasu Jan Kaliba.
„Do USA "módní vlna" roušek zdaleka nedorazila.
Dnes 2hodinová zásobovací pochůzka na předměstí Washingtonu - ani jeden člověk s rouškou.
Asi největší zděšení jsem v respirátoru a gumových rukavicích způsobil při vpádu do banky...,“napsal na svůj Twitter.
Oficiální zdroje si stojí za svým i dnes. „Nemusíte nosit roušku, pokud se nestaráte o někoho, kdo je nemocný (a ten roušku nosit nemůže). Roušek může být nedostatek a měly by se schovat pro zdravotníky,“ hlásají stránky CDC (Centrum pro kontrolu a prevenci nemocí).
Další oficiální zdroje zrazují i od používání jednorázových rukavic.
„Nenoste jednorázové rukavice namísto mytí rukou. Vir na nich ulpí stejně jako na kůži. Jednorázové rukavice se používají v lékařském prostředí. V každodenním životě nejsou tak efektivní. Nošení jednorázových rukavic vám může dát falešný pocit bezpečí.“
Včera se navíc k nedoporučování povinného nošení roušek přidala i Světová zdravotnická organizace, na kterou Američani obecně hodně dají. Podle ní ve všeobecném nošení roušek není žádný užitek a navíc se při špatném snímání roušky můžete nakazit.
Domnívám se, že všechna tato doporučení úzce souvisí také s kritickým nedostatkem roušek, respirátorů a rukavic, se kterým bojuje celý svět.
Amerika chce předejít tomu, aby spotřebitelé vykoupili roušky zdravotníkům – ale pozdě
Vzpomínáte na nedávné zprávy o tom, že v jistých amerických řetězcích byli nuceni omezit maximální počet toaletních papírů na osobu? Viděli jste také videa toho, jak se spolu Američané v obchodech hádají o konzervy? Ty obrovské fronty a strkanice?
Není neopodstatněné obávat se, že pokud by odborníci doporučili nošení roušek, v mžiku budou všechny vykoupeny. Vždyť už teď je jich kritický nedostatek.
Na serveru NPR byl už 5. března zveřejněn rozhovor s Mikem Bowenem, náměstkem ředitele americké firmy vyrábějící respirátory a roušky.
„Je poptávka asi po 1,5 miliardě roušek, když to sečtu. Opravdu – 1,5 miliardy.“
Od začátku nákazy v lednu musí Bowen odpovědět alespoň na 100 e-mailů a telefonátů denně. Obvykle mu prý nepíše ani nevolá nikdo. Bowen z toho ale není nijak nadšený, nemá šanci poptávce vyhovět.
„Představte si, že by zničeho nic miliony lidí chtěly skateboard. Skateboardový průmysl na takové výkyvy není připraven. A stejně tak na ně není připraven průmysl s ochrannými prostředky,“ říká.
Velký problém s nedostatkem roušek a respirátorů pociťují i jednotlivé státy, které by rády zásobily své nemocnice. Z krizových federálních rezerv dostaly státy jen zanedbatelná procenta z objemu, o který požádaly. Massachusetts 17 % Maine 5 %, Colorado na jeden den provozu.
Z amerických nemocnic přichází o nedostatku ochranných pomůcek jedna znepokojivá zpráva za druhou. Personál, lékaři i sestry jsou nuceni používat jednorázové respirátory a roušky opakovaně nebo, stejně jako u nás, používat pomůcky vyrobené podomácku. Problém je ale v tom, že na rozdíl od Česka v Americe rozhodně není šicí stroj běžnou výbavou drtivé většiny domácností.
Amerika má úplně jiné historické pozadí než my a tuším (tady se opravdu dopouštím domněnek, opravte mě, jestli se pletu), že většina Američanů šití neovládá.
Aby toho nebylo málo, Donald Trump nedostatek ochranných pomůcek svádí na samotné nemocnice. Ve svém nedávném projevu obvinil zdravotníky, že roušky kradou. Není to k neuvěření?
Je možné, že by přeci jen Američané nošení roušek přikázali?
Ano. V současné situaci je možné všechno. Doporučení autorit se mění ze dne na den. I američtí odborníci totiž pomalu začínají vystrkovat drápky v tisku a k nošení roušek se přiklánět. Mezi nimi je i doktor Matt McCarthy, expert na epidemie, který se k problematice vyjádřil na Twitteru 28. 3.
„Očekává se, že se pokyny CDC ohledně roušek změní během následujících 10 dní. Američanům bude doporučeno, aby zařadili roušky do svých každodenních životů. Dosavadní doporučení platí pouze pro rizikové skupiny.“
Nic tedy není jisté. Můžeme pouze vyčkávat a doufat, že pokud by nařízení opravdu vstoupilo v platnost, Donald Trump vytáhne odněkud zázrakem miliony ochranných pomůcek. Jinak netuším, jak by se s takovým nařízením Američané vypořádali.
Máte zájem komentovat, lajkovat nebo přidat svůj vlastní článek? Registrujte se na Warengo teď hned!
#amerika #trump #donaldtrump #rousky #covid19 #koronavirus #pandemie #krize #ochrannepomucky #babis #andrejbabis