Vizionářští podnikatelé se mohou dostat daleko s malým nebo dokonce téměř neexistujícím kapitálem. Množství peněz, které má člověk na rozjezd projektu, totiž nezaručí, že bude firma vydělávat. Když někdo nedokáže z tisícovky udělat deset tisíc, proč by se mu mělo povést udělat z milionu deset milionů?
Abyste si udělali obrázek o tom, jak se dá úspěšně začít od nuly, podívejte se na tyto firmy, které začínaly jen s pár tisíci dolarů nebo třeba jen s geniálním nápadem a ze kterých se staly veleúspěšné společnosti.
Z některých z nich se podařilo vybudovat firmy v hodnotě miliard dolarů, jiné dokonce miliardy dolarů vydělávají, ale žádná z nich na startovní čáře neměla výhodu. Mnoho těchto start-upů se pohnulo kupředu díky rizikovým investicím od investorů, které ovšem získaly až poté, co měly slušně našlápnuto na úspěch. Na začátku v tom byly samy.
Než se tedy budete snažit pro svůj projekt také získat statisíce od investorů, přečtěte si jejich příběhy. Na kapitál se totiž tyto firmy dívaly jinak než většina lidí.
Vymyslete řešení problému, za které vám lidé rádi zaplatí
Nepotřebujete kapitál, když se vám povede vyřešit za klienty jejich problém a když budou ochotní vám za toto řešení zaplatit.
MailChimp: V roce 2000 spoluzakladatel a CEO jedné poradenské firmy Ben Chestnut řešil problém. Měl spoustu klientů, kteří chtěli, aby jim navrhl e-mailové newslettery. On je ale k smrti nerad navrhoval. Aby si ušetřil čas, vytvořil nástroj, který proces urychloval – MailChimp. Tehdy vznikl zárodek byznysu za 400 milionů dolarů.
AdaFruit Industries: Limor Fried začala s podnikáním jako studentka. Vytvořila e-shop s elektronikou – prodávala DIY sady elektronických dílů, díky kterým si mohli kutilové sami sestavit ze součástek jakékoliv šílené projekty, které je napadly. Fried sice prodávala běžné součástky, které byste našli i v jiných obchodech, ale díky skvělému zábavnému obsahu si u elektro-kutilů udělala jméno. Dnes má 85 zaměstnanců a vydělává 33 milionů dolarů ročně.
ShutterStock: Jon Oringer byl profesionální vývojář a amatérský fotograf. Zkombinoval tyto dvě vlastnosti dohromady, použil 30 tisíc vlastních fotografií a založil fotobanku, která má teď hodnotu 2 miliard dolarů. To, že dokázal projekt vybudovat bez kapitálu, z něj udělalo pravého self-made miliardáře.
Vyřešte vlastní problém
Shopify: Zakladatelé Shopify přišli na díru na trhu, když vytvářeli e-shop pro snowboardisty. Nemohli najít vyhovující řešení nákupního košíku. Rozhodli se tedy vytvořit vlastní. Ukázalo se, že toto řešení není skvělé jen pro ně, ale také pro mnoho dalších lidí. Zakladatelé byli schopni svůj byznys rozvíjet 6 let pouze z vlastních zisků. Nakonec získali investory a vytvořili impérium v hodnotě 14 miliard dolarů.
Skyscanner: Firma začala jako tabulka, která měla pomoci vlastnímu zakladateli najít letenky za nejlepší ceny. Od té doby se z firmy stala s více než 500 zaměstnanci největší Edinburská technologická firma. Firma začala podnikat bez kapitálu v roce 2001, v roce 2007 získala od investorů 6 milionů dolarů a v roce 2016 dalších 192 milionů dolarů.
Prodávejte jako šílení
Pokud se vám podaří hned ze začátku byznysu prodávat, má to hned dvě výhody. Za prvé získáte kapitál a za druhé se můžete průběžně učit, co se vašim zákazníkům líbí a co chtějí.
RXBar: RXBar jsou „Věhlasné proteinové tyčinky bez přidaného cukru vyrobené z prvotřídních přírodních surovin.“ Když jejich tvůrce své ambiciózní plány prozradil svému otci, řekl mu na to, ať o tom přestane mluvit a začne na tom makat. A očividně to nebyla špatná rada. „Musíš zmlknout a prodat aspoň 1000 tyčinek.“ Tahle rada a našetřených 10 tisíc dolarů stačilo k tomu, aby Peter Rahal svou firmu jednou mohl prodat za 600 milionů dolarů.
Grammarly: Tuto firmu vám asi představovat nemusím. Minimálně pokud si občas pustíte nějaké video na YouTube a nemáte AdBlock. Grammarly se podařilo vychytávání chyb v psaném textu posunout na novou úroveň a svůj produkt dostali jeho tvůrci na 800 univerzit. Stovky tisíc lidí rády platí za měsíčné předplatné a mohou si být jistí, že nezpůsobí svým psaným projevem žádné faux pas. Téměř deset let od vzniku získala firma od investorů 110 milionů dolarů.
Spanx: Sara Blakely začala svůj start-up na koleni. Firmu Spanx Blakely založila v roce 1998 a použila na rozjezd jen 5 tisíc dolarů, které si ušetřila jako podomní prodejkyně faxů. Ukázalo se, že zeštíhlující spodní prádlo je něco, po čem jí ženy po celém světě utrhají ruce. Dnes vydělává ročně 250 miliard dolarů.
TIP: Přečtěte si příběh o tom, jak se z podomní prodejkyně Sary Blakely stala miliardářka
Co to pro vás znamená?
Startupy jsou často posuzovány podle toho, kolik peněz se jim podařilo získat od investorů, ale jak vidíte, důležitější je, jaký mají nápad. Mnoho firem, kterým zpočátku nikdo nevěřil, se přetransformovalo v miliardová impéria. Abyste svůj byznys odstartovali, nepotřebujete toho moc. Stačí zkrátka začít.
Máte zájem komentovat, lajkovat nebo přidat svůj vlastní článek? Registrujte se na Warengo teď hned!
#uspech #pribehyuspesnych #kapital #startup #penize #fundraising #investice #financovani #finance #byznys #podnikani