04.04.2020 5 minut čtení

„Pokud jde o vytvoření úspěšné společnosti, škola vás dělá opravdu hloupými,“ říká 35letý milionář

Absolvoval Stanford, ale říká, že když jde o budování úspěšné společnosti, škola vás dělá hloupými. Jeho důvodům dáte jistě za pravdu, ať už školu máte, nebo ne. S jeho názory koresponduje i několik vyjádření Buffetta a dalších úspěšných podnikatelů.

Tim Chen je spoluzakladatel a generální ředitel společnosti NerdWallet, jež má přes 350 zaměstnanců. Známá je především webovou stránku NerdWallet, kde poskytuje rady pro osobní finance. V jednom rozhovoru pro CNBC dává Chen radu všem, který chtějí začít s podnikáním. Říká, že jeho nejlepší rada spočívá v tom, podívat se nad rámec toho, co jste se naučili ve škole.

Sám sice absolvoval Stanford, ale říká, že škola vás dělá opravdu hloupými, pokud jde o vytvoření úspěšné společnosti. NerdWallet má dnes hodnotu přes 500 milionů dolarů, ale začínal s 800 dolary. Proč si myslí, že škola v oblasti podnikání moc nepomáhá?

Problém je podle Chena v tom, že školy úzce definují soubor parametrů, podle kterých musíte uspět. Myslí si, že během vzdělávání se přikládá příliš velký význam testům, respektive jejich hodnocení, na rozdíl od získání schopnosti studentů kreativně myslet.

„Myslím si, že to je v zásadě hlavní důvod, proč si tolik inteligentních lidí myslí, že jsou hroznými podnikateli a že neumějí řešit problémy. Škola jim vymyla mozek,“ říká Chen.

„Škola může být tím nejméně vhodným zdrojem zpětné vazby na světě,“ říká. Proč? Protože studenti jsou vedeni k tomu, aby viděli úspěch černobíle. Buď u zkoušky uspějí, anebo neuspějí. Jisté síto v podobě zkoušek potřeba je, ale podle Chena by bylo lepší učit studenty, že selhání je příležitost k učení a zlepšování se.

Po selhání u běžné zkoušky student získá dojem, že toho uměl málo a příště se toho zpaměti naučí víc. Tím se ale nikam neposune. Podle Chena je potřeba na neúspěch nahlížet jako na prostor ke zlepšení a říci si: „To bylo zajímavé. Proč to nefungovalo?“ Když získáte upřímnou odpověď, rychle se zlepšíte. Porozumíte smyslu probírané látky a příště uspějete.

Pokud ale začínáte podnikat a každou překážku, která se vám postaví do cesty nebo každý malý neúspěch vidíte jako neúspěšný test či zkoušku, snadno získáte dojem, že to znamená dvě věci. Buď jste v tom špatní, nebo to nemá řešení. V takovém okamžiku to většina lidí přestane dále zkoušet, a to je chvíle, kdy doopravdy selžou.

Názor Zuckerberga, Gatese, Bransona, Muska a Buffetta

I mezi velmi úspěšnými lidmi ale máme příklady těch, kteří ze školy odešli předčasně a pak se stali miliardáři. Není to ale návod ani doporučení, jen konstatování, že takoví lidé existují. Jde například o Billa Gatese nebo Marka Zuckerberga.

Do mírné kritiky školního systému se pustil i zakladatel Virgin Group Richard Branson, který se podobně jako Chen ptá, zda školy jejich absolventy skutečně učí vše, co potřebují, aby mohli uspět v podnikání. „Děti se spíše učí složit zkoušky, než porozumět pojmům a rozšířit svou mysl,“ napsal na svém blogu.

Neúnavně se mimo školu vzdělává například i světoznámý investor Warren Buffett nebo spoluzakladatel společnosti Apple Steve Wozniak. „Nejlepší vzdělání, kterému se můžete věnovat, je investovat do sebe. Ale to vždy neznamená vysokou školu,“ říká Buffett. Jisté obavy o úroveň a systém vzdělávání má i Elon Musk, který to vyřešil po svém a vytvořil pro své děti vlastní školu.

Žádná z uvedených věcí ale neznamená, že byste se na školu měli vykašlat. Chen stále věří, že by lidé do škol měli chodit. Říká, že se tam naučí mnoho základních dovedností. I Bill Gates označil míru předčasného ukončování studia za „tragickou“ a poznamenal, že by to v budoucnu mohlo mít následky v podobě nedostatku kvalifikovaných pracovníků.

Jsou to obvykle lákavé příběhy o milionářích nebo miliardářích, kteří předčasně odešli ze školy, nastartoval svůj byznys a pohádkově zbohatli. Jenže obvykle se píše právě o těchto úspěšných, kterých jsou jednotky, zatímco o desítkách nebo stovkách neúspěšných se většinou nepíše. Navíc stále platí, že absolventi vysokých škol vydělávají v průměru více a také mají více pracovních příležitostí.

Průzkum, v rámci kterého bylo dotázáno téměř 12 tisíc lídrů, ukázal, že 94 procent z nich navštěvovalo vysokou školu, takže žádnou výše uvedenou informaci neberte jako záminku k ukončení studia. Spíše se zaměřte se na to, co ze školy můžete získat praktického a užitečného pro život.

Máte zájem komentovat, lajkovat nebo přidat svůj vlastní článek? Registrujte se na Warengo teď hned!

#osobnirozvoj #skola #vyuka #lekce #hloupy #spolecnost #uspech #milionar #TimChen #NerdWallet

Hodnocení: +10
Pro přidání komentáře se přihlaste nebo zaregistrujte.
Doporučené příspěvky
5 minut
4 minuty
7 minut
6 minut
7 minut
5 minut
4 minuty
5 minut
6 minut
5 minut
5 minut
6 minut
Doporučené příspěvky
5 minut
4 minuty
7 minut
6 minut
7 minut
5 minut
4 minuty
5 minut
6 minut
5 minut
5 minut
6 minut