03.04.2020 5 minut čtení

Milionář v důchodu lituje, že nenaučil své děti těchto 6 finančních lekcí, dokud byly ještě malé

Co se v mládí naučíš, ve stáří jako když najdeš. Známé přísloví, které zde krásně lze uplatnit, protože nikdy není příliš brzy začít děti učit o penězích. Jestliže z nich chcete vychovat finančně schopné jedince, využijte například tyto lekce.

Učit děti o financích od jejich raného dětství je nejlepší způsob jak zajistit, aby se vyhnuly finančním chybám, které by je mohly ovlivnit na celý život. V dětství takové poučování možná vždy příjemné není, ale zpětně ho ocení každý, takže nedejte na znechucené obličeje svých dětí. Jednou vám poděkují.

Milionář, kterému je dnes 67 let při pohledu na svůj život lituje toho, že výuku finanční gramotnosti neudělal u svých dětí prioritou. Což je u něj skutečným paradoxem a ironií, protože se jeho kariéra točila okolo financí. Nyní jsou jeho děti dospělé a mají vlastní děti. Kdyby se mohl vrátit v čase, chtěl by jim v mládí vštěpovat následující rady:

1) Všechno si nemůžete koupit hned

Děti se musí naučit, že pokud něco opravdu chtějí, měli by počkat, až si sami ušetří dost peněz na to, aby si to mohli koupit. Problém je v tom, že každý chce pro své děti to nejlepší, takže padáme do pasti dávání, kdy je dětem dáno úplně všechno, co chtějí. Trampolínu na zahradu? Koupit. Každý rok kompletně nové oblečení? Koupit. Nová hračka na víkend? Koupit.

Pokud je to vás styl, je možné, že si vaše dítě vytvoří netrpělivý přístup zaměřený na okamžité uspokojení. V tomto směru je ale klíčová trpělivost. Místo okamžitého nákupu hračky za 400 korun dejte dítěti každý týden 100 korun, ať si na ni ušetří. Takovou hračku pak ocení daleko více, protože na jejím získání „tvrdě pracovalo“. Když ne doslovně, tak v ohledu trpělivosti.

2) Ten, kdo zemře s nejvíce hračkami, není vítěz

Všichni máme rádi věci. Ale když na Instagramu vidíme, jak žijí ostatní a že je jejich život veleben a oslavován, mnozí přijmou přesvědčení, že život je o tvrdé práci, aby se mohli stát jedním z těch oslavovaných lidí na sociálních sítích.

Ale majetek neznamená bohatý život. Opravdu bohaté nás dělají zážitky a vztahy. A ty nejlepší si nikdy nekoupíme. Autor těchto doporučení dokonce tvrdí, že podle něj získáme skutečné bohatství, až když ztratíme všechny peníze a majetek.

3) Čím dříve naspoříte nějaké peníze, tím dříve mohou růst

Použití složeného úroku na cestě k budování bohatství není závislé jen na penězích, ale především na čase. Když necháte pracovat finance spolu s časem, je to nejsilnější síla ve vesmíru. Povzbuzujte své děti, aby začaly šetřit a investovat co nejdříve. Čím dříve začnou, tím dříve si mohou zabezpečit svou finanční budoucnost a možná i finanční nezávislost.

4) Více se zaměřte na pasivní příjem

Ne všechny příjmy jsou stejné. Některé jsou přímočaré - výměna času za peníze, jiné jsou pasivní. Přímočaré příjmy obvykle máte z práce. Podle toho, jak dlouho pracujete, tak úměrně k tomu dostanete zaplaceno. Pokud do práce nepřijdete, zaplaceno nedostanete.

Pasivní příjem je stav, kdy pracujete jednorázově, ale zaplaceno dostáváte znovu a znovu, i když už tomu svůj čas nevěnujete. To je způsob, jak se stát bohatým - mít příjem, ať už chodíte do práce nebo ne.

Velmi zjednodušeně řečeno takhle myslí investoři do nemovitostí. Pracují dlouhé hodiny a šetří. Pak koupí nemovitost a tím pro ně začnou pracovat jejich peníze. Pasivně jim poskytují návratnost jejich investice formou růstu kapitálu a výnosů z pronájmů.

5) Dnešní dluh se rovná zítřejšímu utrpení

Mnoho mladých lidí má tendenci přemýšlet o tom, co je potěší právě dnes, a ne zítra nebo třeba za 10 let. To bohužel často vede k dluhům a nedostatku úspor na osamostatnění se, nákup vlastní nemovitosti nebo na důchod.

Naučte své děti, že dnešní dluh je okrádá o zítřejší výdělky, protože obětují peníze, které ještě ani nemají. Omezení dluhů na minimum v mladém věku bude později znamenat větší kontrolu nad osobními financemi.

6) Štěstí se dělá tvrdou prací

Mnozí lidé přičítají úspěchy druhých pouhému štěstí. „Možná jen byli ve správnou chvíli na správném místě nebo měli ty správné známosti,“ myslí si. Tak to ale není. Opravdu úspěšní lidé dělají mnoho tvrdé práce, která není vidět, aby svého cíle dosáhli.

Proto je dobré najít to, co vás baví a z toho udělat byznys. Pro úspěch budete totiž muset obětovat mnoho tvrdé práce a dělat usilovně něco, co vás nebaví, je opravdu náročné. Udělejte ze svého zájmu své živobytí a mnohem pravděpodobněji dosáhnete na finanční svobodu.

#osobnirozvoj #finance #investice #investovani #vychova #lekce #deti #milionar #financnigramotnost

Hodnocení: +18
Pro přidání komentáře se přihlaste nebo zaregistrujte.
  • rodiče za bolševika, asi těžko mohli předat mě, tak alespoň učiním tak já pro své děti, které jsou zatím ještě ve věku, kdy je možné je těmito moudrými radami inspirovat. Děkuji. Filip
    +1
  • Hezky sepsané....:)

    0
Doporučené příspěvky
6 minut
6 minut
6 minut
6 minut
11 minut
6 minut
4 minuty
7 minut
9 minut
9 minut
14 minut
7 minut
Doporučené příspěvky
6 minut
6 minut
6 minut
6 minut
11 minut
6 minut
4 minuty
7 minut
9 minut
9 minut
14 minut
7 minut