Sdílejte své investiční zkušenosti!

Staňte se členem komunity Warengo a začněte tvořit obsah, který bude ostatním investorům pomáhat na jejich cestě. Je nás už 12 322.

Zaregistrovat se

Kryptoměny v kontextu současné krize

S propuknutím pandemie koronaviru padaly všechny trhy strmě dolů. Ať už akcie, komodity nebo kryptoměny. Držitelé je v prvních týdnech masivně vyprodávali a zásobili se dolarem. Nyní se ale kryptoměny začaly stabilizovat. Proč?

Bývalý šéf americké centrální banky FED John Exter už v 70. letech publikoval graficky velmi názorný model toho, jak se během krize chovají jednotlivá aktiva. Nazýval se „Pyramida kolabujících hodnot“. Hlavní myšlenkou je, že aktiva, se kterými se pojí minimální riziko a mají vysokou likviditu, přináší nízký nebo dokonce záporný výnos. V době, kdy se ekonomice daří, jsou preferovaná aktiva s vyšším rizikem a vyšším výnosem. Naopak v době krize přichází tzv. „útěk k penězům“.

Nejlikvidnější a zároveň nejbezpečnějším aktivem v té době bylo (a do jisté míry stále je) zlato. Nad ním stojí papírové peníze důvěryhodných států, poté elektronické peníze (tedy účty v bankách) a státní dluhopisy. Další na řadě jsou „riziková aktiva“: akcie, komodity a nakonec komplexní deriváty.

Průběh současné krize

V současné krizi můžeme pozorovat dvě fáze: první byla panická fáze výprodeje rizikových aktiv a nákup státních dluhopisů. Před několika dny se dokonce i výnosy na 10letých amerických dluhopisech dostaly pod 1 %. V této fázi se trochu paradoxně vyprodává i zlato – především proto, že strmé pády investičních titulů nutí spekulativní obchodníky uzavírat pákové pozice nebo dolívat „likviditu“.

V další fázi, která právě teď začíná, převažuje otázka: „Co bude dál?“ Je vcelku jasné, že ekonomika se nejen zpomalí, ale dojde i k rozsáhlé krizi, možná té největší, se kterou jsme se za našich životů setkali. Investovat do akcií či pasivních akciových fondů je dnes velmi sporné. Proto vidíme, že navzdory štědrým ekonomickým stimulům v EU i v USA akcie stále padají.

V této krizi se bude ještě dlouho sbíhat problém likvidity s problémem obav o dlouhodobý vývoj. V případě masivního náporu na banky uvidíme, jak budou centrální banky dofukovat bublinu tiskem obrovských množství nových peněz a zároveň stanovováním stále přísnějších limitů na nakládání s penězi a výběry hotovosti.

Klienti bank nebudou moci uplatňovat svá vlastnická práva k penězům tak, jak chtějí, ale pouze tak, jak je jim to bude umožněno. V případě, že centrální banka přistoupí v zájmu „záchrany finančního sektoru“ k omezením, všichni uvidíme, co to znamená.

Přejděme však ke kryptoměnám

Bitcoin byl od začátku navržen jako nejtvrdší forma peněz. Jeho zásoba roste pomalým a stále se zmenšujícím tempem, které už nedokáže nikdo ovlivnit. Zároveň je super likvidní: platba v bitcoinové síti trvá v řádu minut a jeho prodej na burze stejně tak. Nikdo vám nemůže zamezit s ním nakládat zcela dle svého uvážení. Má proto potenciál v budoucnu tvořit zcela nejnižší příčku Exterovy pyramidy hodnot. Zatím tam však není – právě naopak, jeho hodnota je extrémně volatilní a spolu s vizí vysokého růstu se spíš dá zařadit mezi aktiva s vysokým rizikem a potenciálně vysokým výnosem.

Chování kryptoměn během krize tedy ovlivňují dvě věci: jejich aktuální pozice jako rizikového aktiva (řekněme na úrovni pákových derivátů), ale i jejich potenciál stát se monetárním standardem na úrovni zlata.

Držitelé Bitcoinu, kteří do něj investovali s cílem vydělat na krátkodobých výkyvech, se k němu chovají jako k super rizikovému aktivu a při poklesu trhů ho okamžitě odprodávají. Právě tím způsobili větší primární pokles, než zažily akce. Naopak „hodleři“, tedy držitelé, kteří nakoupili Bitcoin s cílem držet ho pro vzdálenější budoucnost (v řádu několika let), teď nakupují za „výprodejové ceny“. (Držbu ostatních kryptoměn přitom můžeme považovat za formu pojištění před možnými problémy Bitcoinu jako takového.)

Proto mnou očekávané chování kryptoměn v této krizi bude mít tři fáze: výprodej rizikového kapitálu, stabilizace a následný nárůst, jakmile jejich skupování narazí na nedostatek prodejců (spekulanti se již kryptoměn zbavili). Je však třeba vzít v úvahu i riziko, že valící se krize bude natolik hluboká, že přinutí vyprodávat Bitcoiny i ty, kteří by to normálně neudělali. Proto není možné říct, zda jsme si už sáhli na dno.

Nicméně pokud jsme se na dno zatím nedostali, je poměr rizika a možného výnosu v rozmezí měsíců momentálně nanejvýš příznivý. Při úplném kolapsu kryptoměn je možné přijít maximálně o vloženou částku, potenciální nárůstu je však mnohonásobný.

Autor: Juraj Forgács CEO Fumbi.network

O Fumbi.cz

Společnost Fumbi.network funguje už více než rok na Slovensku a nyní přichází i na český trh, kde nabízí pomoc všem zájemcům o investování do kryptoměn. Jako první, a to nejen u nás, ale i celosvětově, přináší unikátní řešení, se kterým je investování do virtuálních měn bezpečné a jednoduché. A samozřejmě v češtině, byť zatím jen v eurech.

Jedinečnost investičního produktu společnosti Fumbi spočívá ve Fumbi Algoritmu, díky kterému nám jako začínajícím investorům odpadají starosti o to, do které měny investovat, kde ji nakoupit a jakou formou ji uložit. Fumbi Algoritmus z naší investice vytváří dynamické portfolio, které tvoří více než 20 TOP kryptoměn. Svou dynamikou a pravidelným přepočtem algoritmus dokáže kopírovat pohyb celého trhu. Proto zhodnocení nezávisí od té či oné kryptoměny, ale od rozvoje celého odvětví.

#kryptomeny #blockchain #fumbi #investovani #krize #pyramidakolabujicichhodnot

Pro přidání komentáře se přihlašte nebo zaregistrujte.

Vystřelte své investice ke hvězdám!

Staňte se členem komunity Warengo a naučte se pracovat se svými financemi jako Warren Buffett. Je nás už 12 322.

Zaregistrovat se