Navzdory tomu, že už tady s námi internet a zejména jeho nedílná součást - online diskuze - jsou, řada lidí zřejmě stále neakceptuje fakt, že na internetu si nepíšou s nějakou umělou inteligencí nebo těmi nejhoršími zloduchy lidské historie, ale s úplně obyčejnými lidmi, kteří se pravděpodobně v mnohém podobají jim samotným.
I přesto jsou ale často schopni jít až za hranice klasických nadávek a vyplodit urážky, které by je v reálném světě poslaly na samé dno společnosti, nebo možná i do vězení za urážku na cti či vyhrožování.
Psychologové často tento úkaz popisují jako masivní ztrátu empatie, kterou způsobuje právě rouška anonymity v kombinaci s tím, že oběť naší zloby fyzicky nevidíme ani neslyšíme. To v nás vyvolává podvědomý pocit, že online svět je vlastně takovým odpočinkem od reality, kde ze sebe můžeme veškeré slušné a civilizované chování jednoduše a beztrestně shodit, aniž by to pro naší realitu mělo jakékoliv důsledky.
Mnoho z nás každý den naráží na situace, které v nás dokáží probudit čirý vztek, ale vzhledem k našemu společenskému postavení, znalosti zvyků naší kultury a výchově našich rodičů všichni moc dobře víme, že si nemůžeme dovolit zachovat se zcela nevychovaně a hrubě. Když se ale dostaneme do online světa, kde pro nás z jakéhokoliv chování nevyplývají žádné důsledky, můžeme svůj vztek a ego kompletně propustit z uzdy a nechat je, aby páchali zkázu a urážky na cti, kdekoliv a na komkoliv se jim zlíbí.
To by však rozhodně nikdy neměl být případ žádného člověka, který se považuje za emočně vyspělého a etiky znalého. Pokud v osobním kontaktu projevujete ke komukoliv, s kým se setkáte úctu a respekt, načež se z vás v online světě pod rouškou anonymity stává neřízená střela šířící toxicitu, něco je špatně.
Určitě vám někdo aspoň jednou v životě řekl, abyste se vždy k ostatním chovali tak, jak si přeje, aby se ostatní chovali k vám. A v dnešní moderní době neexistuje žádný logický důvod, proč by se tyto hodnoty a ctnosti neměly přirozeně vztahovat také na svět internetu.
Je vysoce pravděpodobné, že zrovna stejně jako já sedíte celé dny zavřeni doma a trávíte na internetu nadprůměrné množství času ve srovnání s běžným všedním životem. A takový měsíc v karanténě už dokáže s lidskou psychikou, stresem a úzkostí udělat svoje. Zde je proto 5 jednoduchých rad, jak v dnešní době na internetu zachovat chladnou hlavu a vyjadřovat se na adresu druhých jako člověk, ne jako zvíře či nevychovaný buran:
1. Pamatujte, že na druhé straně sedí za obrazovkou skuteční lidé
I přesto, že my sami vidíme pouze obrazovku a obrysy našeho prázdného pokoje, je dobré nezapomínat na fakt, že vše, co napíšeme, si někdo druhý, kdo je rovněž člověkem, přečte. Někdo, koho třeba vůbec neznáte a o kom tím pádem nemáte žádné právo vyslovovat jakékoliv absolutní soudy. Tím spíš, máte-li v úmyslu vyslovit soudy urážlivé.
2. Pokud byste něco nikdy neřekli osobě z očí do očí, nedělejte to ani v online světě
Pravděpodobně jedno z nejdůležitějších pravidel, kterým se v internetové komunikaci lze řídit. Jak už bylo zmíněno výš, není ničím neobvyklým, že jsou lidé v online rozepřích schopni jít daleko za čáru slušnosti a ve zcela zbytečném afektu použít slova, která by nikdy do očí nebo i do telefonu nikomu říct v žádném případě nedokázali. Proč? Viděli by obličej či aspoň slyšeli hlas svého protějšku, což by okamžitě zklidnilo emoce a podpořilo v nich slušné chování.
3. Používejte své jméno
Člověk by se nikdy neměl za své výroky a názory stydět. Právě naopak, měl by vždy volit taková slova, aby si za nimi kdykoliv mohl bez obav stát a zpětně si je obhájit. Pokud se bojíte, že budou některé vaše výroky spojené s vašim jménem, proč je vlastně píšete? A hlavně - proč je veřejně publikujete na internet? Buď existuje nějaký racionální důvod, nebo se jen bojíte přiznat, že vám daná slova patří, protože se díky nim cítíte trapně.
4. Dvakrát si rozmyslete, zda je odpověď z vaší strany nutná
Zdrženlivost dokáže být na internetu velmi užitečnou vlastností. Někdy zkrátka narazíte na něco, z čeho se vám okamžitě začne vařit krev. Odpověď s cílem přinejmenším obrazně autora onoho blábolu na místě zapíchnout máte většinou na jazyku během sekundy. Klidně ji napište, pomůže to trochu uvolnit vztek, ale než stisknete tlačítko odeslat, zastavte se na moment a zamyslete se nad tím, jak moc nezbytná vaše reakce ve skutečnosti je. Klidně si dejte na čas a jděte dělat něco jiného. Za pár hodin možná přijdete k obrazovce vašeho PC a z původního „Ježišikriste to je vůl, musím okamžitě odpovědět!“ bude „Vždyť je to jedno, co si kdo myslí.“
5. Snažte se vést diskuzi v pozitivním duchu
Další užitečný podvědomý filtr, který vám pomůže vyhnout se zbytečným odpovědím. Dokonce i sociologické výzkumy ukazují, že lidé ve světě internetu mnohem častěji píší negativní komentáře. Důvod je prostý – jakmile nás něco vytočí, spustí se emoce podpořené třeba i troškou adrenalinu a v tu chvíli máme mnohem větší motivaci reagovat a ventilovat svůj vztek. Neváháme ani sekundu poslat někoho do patřičných míst jen pro vlastní okamžité potěšení. I s hrubiánem se však dá jednat na úrovni a slušně, aniž by vás první hloupou poznámkou kompletně vytočil. Tedy pokud to není troll, na jehož léčku jste se jen nešikovně chytili a který si vás vychutnává a dobře se při tom baví. Ale o tom třeba zase jindy...
Závěrem
Každý, kdo se na internetu snaží cokoliv tvořit, moc dobře ví, jak motivující dokáží být pozitivní komentáře a naopak, jak unavující umí být sprška zbytečných narážek, které s konstruktivní kritikou nemají vůbec nic společného a ve výsledku kromě krátkodobého autorova potěšení nepřinášejí nikomu nic užitečného ani smysluplného. Proto se vždy na moment zamyslete, než na klávesnici vyťukáte svůj další komentář. Zvažte, zda vám za ten čas a energii případná hádka stojí a zda byste posléze vůbec byli ochotni podepsat se pod svůj výtvor a veřejně se k němu přihlásit.
Máte zájem komentovat, lajkovat nebo přidat svůj vlastní článek? Registrujte se na Warengo teď hned!
#osobnirozvoj #internet #diskuze #argumenty #hadky #urazky #emoce #emocniinteligence #ego #identita #etika #komunikace