Momentální šíření viru COVID-19 má za následek téměř globální omezení vycházek, zákaz cestování a zavírání statisíců podniků. Každopádně, v tomto článku se nechci ani tolik věnovat této pandemii, ale spíše se zamyslet nad budoucími otázkami, které mohou přijít, až bude pandemie za námi.
Naše společnost dnes žije v poměrně velkém technologickém rozmachu. V několika posledních letech se technologicky posouváme téměř mílovými kroky v porovnání s roky minulými. Naše aktuální situace v rámci pandemie nás nutí (a donutí) se novým technologiím věnovat více než kdy dříve a přesouvat se do online prostředí. Můžeme tedy očekávat, že se zrodí nové technologie a také že spousta technologií, které byly teprve novinkou, mohou být během týdnů náhle zcela běžnou záležitostí. Avšak každý vývoj nese také svá rizika a tím mám teď na mysli konkrétně blackout.
Co je to vlastně blackout?
Všeobecně můžeme říct, že blackout je rozsáhlý výpadek dodávek elektrické energie na velkém území po dobu desítek hodin nebo dnů, případně i déle. Takže se tu nebavíme o krátkodobém výpadku nebo překopnutém kabelu za barákem, ale o plošném výpadku elektrické energie na poměrně dlouhou dobu.
Už dnes je závislost světa na elektrické energii dost zjevná. Nyní ale předpokládejme, že po vlně koronaviru se svět v rámci nucené digitalizace a automatizace ocitne na elektrické energii ještě závislejším než kdy dříve. V tu chvíli samozřejmě náchylnost k blackoutu rapidně stoupá.
"Tak mi nepůjde televize a co?"
Věřím, že drtivá většina z nás někdy zažila nějaký ten výpadek proudu. Proto si teď můžeme říct, že hold se bez té televize na pár dní obejdeme. Ovšem tady je potřeba si uvědomit, že blackout nezasahuje pouze naši TV, ale zasahuje také osvětlení, semafory, veřejnou dopravu závislou na elektřině, čerpací stanice, bankomaty, internet a mnoho dalšího. Při dlouhodobém výpadku také můžeme očekávat zvýšenou kriminalitu, protože v obchodě asi nenastražíte špagátek, který při kontaktu shodí konvici s fosforečnou barvou pachateli na hlavu, aby si ho policie při nulovém osvětlení všimla. Používáte samozřejmě čidla, která spustí alarm a kamery, které vše zachytí. Taktéž používáte čidla na oheň, která upozorní hasiče a takhle bych mohl pokračovat dál a dál.
Co s tím?
Blackout se samozřejmě týká všech. Pokud ovšem pominu všechny další aspekty a podíváme se na to z pohledu firmy, tak stejně jako pro všechny kritickým bodem je délka blackoutu. Pokud se budeme bavit o blackoutu v horizontu cca 14 dnů, řešením může být vlastní skladování energie pro nouzoví provoz nebo vlastní výkonný generátor pro výrobu elektřiny. Pravděpodobně vám to nevykryje výpadek ze 100 %, ale v takovou chvíli se počítá každé procento. Zároveň byste měli pokukovat po nových technologiích v rámci této problematiky, nebo se dokonce snažit sami nějaké vyvinout, pokud k tomu máte z nějakého důvodu blízko.
Jak se říká, štěstí přeje připraveným. Proto pokud do budoucna plánujete, aby vaši výrobu plně obsadili roboti, nebo celkově vaše procesy co nejvíce digitalizovat, pak byste se samozřejmě měli snažit i o to, aby vás pokud možno nic neodstřihlo od dodávek elektřiny. Protože pokud se tak stane, váš podnik se zkrátka zastaví. Už dnes dokáže 14 denní blackout napáchat astronomické škody. Příprava na něco takového tak může velmi snadno znamenat rozdíl mezi pokračováním či zánikem vaší společnosti.
Na závěr
Jak vnímáte tuto hrozbu vy? Berete ji na vědomí, nebo vás to nechává chladnými? Blackout sám o sobě je vcelku velké téma a zasahuje do všech aspektů života od domácností a firem až po samotné státy jako takové. Pokud vás v tomhle ohledu zajímá více, určitě doporučuji podívat se i na další články, specializované třeba i na konkrétní postupy, co v takové situaci dělat.
#blackout #riziko #podnikani #elektrina #zavislost #prevence #technologie #digitalizace