V novém týdnu vám zasíláme nové informace. Vývoj v podpoře zaznamenali z části živnostníci i firmy v nových vládních programech, informace pro zaměstnance zpřehlednilo i Ministerstvo práce a sociálních věcí a vaše dotazy míří zejména k oblasti hypoték a úvěrů, proto jsem pro vás v tomto týdnu připravili návod, jak o úvěrování přemýšlet a jaké otázky si zodpovědět.
Jak nyní přemýšlet o úvěrech a hypotékách?
Krize a recese přináší příležitosti v investování i úvěrech. V současné době byla Českou národní bankou razantně snížena 2týdenní REPO sazba na úroveň 1 % (platné k 31.3.2020), která je směrným ukazatelem například u tzv. floatových hypoték s variabilní splátkou, tedy hypotečních úvěrů bez fixačního období.
S příležitostmi na trhu ale přichází i obavy, že banky nebudou na tuto situaci pružně reagovat a snižovat úrokové sazby, protože:
- mají v současné chvíli nakoupené drahé peníze z jiných zdrojů a za starých sazeb,
- je zde stále dostatečná poptávka po hypotečních úvěrech z minulých měsíců,
- klienti začínají žádat o odložení splátek a bankám může chybět cashflow na pokrytí výdajů,
- ČNB chce zásobit před krizí banky likviditou a svými kroky zvyšuje marže bank.
Jsou zde však i zajímavé možnosti, které se na trhu začínají postupně objevovat:
- první banky přikročili ke snížení úrokových sazeb pro své zákazníky blízko k úrovni 2 %,
- konkurenční prostředí v České republice bude dlouhodobě tlačit na plošné snižování sazeb,
- od prosince 2016 platí specifické podmínky pro refinancování a předčasné ukončení stávajících úvěrů.
Mám nyní pokračovat v žádosti o hypotéku, nebo mám odložit své rozhodnutí? Před odpovědí si zodpovězte následující otázky.
- Nejsem vázaný(á) rezervační smlouvou? Jaké sankce při přerušení jednání z toho pro mě mohou plynout?
- Jsem schopný(á) řádně doložit svou bonitu za několik měsíců? Nebudu mít při znovu prokazování nižší příjem vlivem OČR, pracovní neschopnosti-karantény či nucené dovolené?
- Může být cena nemovitosti za několik měsíců nižší, ale kupní zůstane na své současné hodnotě?
- Splním poměr LTV při pozdějším financování a odhadu nemovitosti?
- Jedná se o mé vysněné bydlení, nebo podobný dům/byt/pozemek najdu i za několik měsíců?
- Jaký je korunový rozdíl v měsíčních splátkách mezi současnou nabídkou a nabídkou budoucí?
- Znám podmínky předčasného refinancování a vyplatí se mi nyní pokračovat v procesu administrace mého úvěru s možností refinancování v budoucnu?
Doporučujeme se před rozhodnutím vždy poradit s odborníkem. Při výběru úvěrující banky není rozhodující vždy jen úrok, ale i další klíčové ukazatele, jako je výpočet vaší bonity a specifický výpočet příjmů u OSVČ, odhad nemovitosti či plán rekonstrukce a výstavby, dále také podmínky banky ve fázi čerpání finančních prostředků a doplňující obchodní podmínky banky.
Realizovat nyní převod hypotéky do jiného ústavu za účelem nižších úroků může mít za následek neschválení úvěru a stopku vašeho bytového záměru s následným plynutím sankcí a smluvních pokut. Proto je vždy důležité vše řádně spočítat a neudělat unáhlené rozhodnutí.
Zajímavá doba přichází pro všechny, kteří již hypotéky a úvěry mají. Je pravděpodobné, že na hypoteční trh míří vhodné období na dopředné refinancování již splácených úvěrů a půjček. I zde ale platí, že ne všechny nabídky jsou a budou vždy výhodné.
Informace pro OSVČ
Odpuštění záloh sociálního a zdravotního pojištění pro OSVČ
V minulém e-mailu jsme vás informovali o schválení odpuštění záloh na sociální a zdravotním pojištění. Celková úspora pro OSVČ (u hlavní činnosti) za půl roku bude 29 376 Kč. Nárok mají i osoby, které podnikají na vedlejší činnost.
Další informace se dozvíte v článcích níže:
Jaký vliv budou mít odložené zálohy na sociálním pojištění na výši důchodu?
Jaký dopad bude mít prominutí záloh na pojištění?
Přímá podpora pro OSVČ
Vláda schválila přímou podporu osob samostatně výdělečně činných ve výši 25 tisíc Kč. Tato podpora bude vyplácena jednorázově namísto původně plánované několika měsíční podpory. Pokud požádáte o přímou podporu a splníte podmínky, tak vám Finanční správa v dubnu vyplatí 25 tisíc korun.
Do 3. dubne by mělo být k dispozici čestné prohlášení (formulář) s jehož pomocí se bude o tuto podporu žádat. Směrodatné pro podnikatele budou první tři měsíce letošního a minulého roku.
Bližší informace a konkrétní podmínky najdete zde.
Informace pro zaměstnance
Listina základních práv zaměstnance během epidemie koronaviru
Kam se obrátit o pomoc a co si nenechat líbit, pokud máte pocit, že se k Vám zaměstnavatel nechová fér.V souvislosti s prevencí šíření Korovaniru přijala vláda České republiky celou řadu opatření, které doléhají na české firmy i zaměstnance. Ale ani v této nelehké situaci zaměstnavatelé nemohou porušovat práva zaměstnanců. Přečtěte s článek zpracovaný MPSV, abyste věděli, co si nenechat líbit, nebo abyste dokázali poradit kolegům.
Kompletní přehled práv zaměstnance najdete zde.
Další důležité informace o práci z domova nebo přeshraničních pracovnících, tzv. pendlerech naleznete zde.
Informace pro zaměstnavatele
Koronavirus a náhrada škody: Na co mám nárok?
Zavřeli jste kvůli epidemii podnik a museli nechat zaměstnance doma? O jakou náhradu škody můžete stát požádat, za jakých podmínek a do kdy?
Relevantní informace i s příklady se dozvíte v tomto článku.
Turbulence na finančních trzích
Reakce hospodářské politiky na epidemii
Epidemie nemoci Covid-19 prudce zasáhla hospodářský život v Evropě a severní Americe a nyní se nacházíme teprve dva týdny po začátku restriktivních opatření vůči šíření viru. Finanční trhy kromě této dominantní události dále zasáhl propad cen ropy, protože ropný trh postihl nejen prudký výpadek poptávky, ale vznikla i agresivní ropná válka na straně nabídky. Přesto, že nemůžeme přesně odhadnout, kdy restriktivní opatření kvůli koronaviru skončí, můžeme již nyní učinit několik důležitých závěrů:
- Rozsáhlá restriktivní opatření i epidemie samotná podle nás způsobí hluboký propad ekonomické aktivity v Evropě a Severní Americe.
- Vlády a centrální banky již nyní přijaly významná opatření na podporu ekonomiky a finanční stability.
- Pokles cen aktiv na finančních trzích vytvoří pro investory příležitosti k nákupu. Rychlé výprodeje v uplynulých týdnech způsobily, že klesly ceny i takových aktiv, za nimiž stojí zdravé společnosti, které budou dlouhodobě prosperovat.
Více se dozvíte zde.
Rozpočtová opatření vybraných zemí v Evropě a USA
Zdroj: Bloomberg, Goldman Sachs, J&T Banka
Dopady epidemie
J&T Money a Bond si prošly největší korekcí od založení
Současné výprodeje na finančních trzích se netýkají jen akciových trhů, ale pod tlak se dostaly i ceny korporátních dluhopisů. Poklesům se tak logicky nevyhnuly ani mezi domácími investory oblíbené fondy J&T Money a J&T Bond, které si prochází nejvýraznější korekcí od založení.
I přes současnou nelehkou situaci jsou korporátní dluhopisy zajímavou investiční příležitostí, zejména pro střednědobé investory. Centrální banky pumpují na trhy výrazné přílivy likvidity, což by mělo po stabilizaci současné situace vést k poklesu tržních výnosů a tím pádem k opětovnému růstu cen dluhopisů.
Pokud investor část svého portfolia alokuje přes zmíněné fondy od J&T, rozhodně chybu neudělá. Oba fondy se totiž řadí mezi jedny z nejlepších svého druhu na domácí scéně.
Více se dozvíte zde.
Odklad splátek hypoték, úvěrové registry a SOLUS
Kromě bank na odkladu splátek u úvěrových produktů pracuje také vláda společně s Českou národní bankou. Připravuje se plošné odložení plateb všech splátkových úvěrů, které by nemělo vliv na reporting do úvěrových registrů. Toto rozhodnutí by mělo přijít v nejbližších dnech. Uvažuje se o odkladu splátek na 3 nebo 6 měsíců, přičemž o délce odkladu by si rozhodli sami občané. Novinky v této oblasti pro vás sledujeme a budeme o nich brzy informovat.
Kromě bankovního sektoru odklady splátek zasáhly také další oblasti. Sdružení SOLUS přistoupilo ke kroku nezaznamenávat negativní informaci do registru dlužníků při dokladu úhrady splatných závazků. I přes složitou situaci však SOLUS doporučuje, aby klienti se svým věřitelem aktivně komunikovali a hledali společně řešení.
Další informace ohledně SOLUSu najdete zde.
Epidemie a pandemie v životním pojištění
Pojistné podmínky jsou stěžejním dokumentem každé pojistné smlouvy. Obsahují všechny důležité informace, které se na pojistníka, pojištěné osoby i pojišťovnu během, ale i po ukončení pojistné smlouvy, vztahují. Automaticky se v nich však informaci o tom, na jaké případy jste pojištěni, nedočtete.
Přečtěte si více na našem blogu.
Přejeme vám pevné zdraví,
Finančníci s.r.o.
#financnici #myslimevsouvislostech #koronavirus #aktualityzesvetafinanci