29.03.2020 6 minut čtení

Propagandistická manipulace? Podle odborníků se Číně nedá věřit a hrozí nám druhá vlna epidemie

Druhá nejsilnější ekonomika světa řízená komunistickou stranou má jen jeden důležitý cíl – za každou cenu udržet svou ekonomickou prosperitu. Je kvůli tomu Čína ochotna obětovat i lidské životy? Nakolik lze věřit číslům, která předkládá světu?

Čína se už delší dobu tváří, že dostala situaci s epidemií koronaviru pod kontrolu – čísla nově nakažených rapidně poklesla, některé dny dokonce zůstala na nule. Vláda postupně uvolňuje striktní karanténu, která byla uvalena na některá velká města. Wu-Chan, jenž se stal epicentrem nákazy, byl již v první půlce března poctěn návštěvou generálního tajemníka Ústředního výboru Komunistické strany Číny a prezidenta země – Si Ťin Pchinga.

Mezitím se hlavní představitelé čínské vlády se objevují na veřejnosti bez roušek a to vše komunikuje jasnou zprávu světu: 

„Porazili jsme koronavirus, je na čase vrátit se zpátky do práce a pokračovat v budování silné ekonomiky.“

Vstříc kýženému 6% růstu

V Čině neexistují slova jako recese nebo ekonomický útlum – vládnoucí Komunistická strana cílí na maximální výkon. Jenže počátkem minulého týdne ohlásila největší investiční banka the China International Capital Corporation svou ekonomickou prognózu pro rok 2020 – z původních 6.1 % poklesl hypotetický růst ekonomiky na 2.1 %.

Experti a političtí představitelé Číny se shodují na tom, že 6% růst je limitující hodnotou, která udrží současnou míru nezaměstnanosti a zajistí sociální harmonii. I proto minulou středu požádal Si Ťin Pching po telefonu německou kancléřku Angelu Merkel o zvýšenou ekonomickou spolupráci.

Čínský nejvyšší představitel politické moci prohlásil, že obchodní export země bude v nejbližší době obnoven a Německo by mělo vnímat „nový potenciál pro kooperaci“ mezi Čínou a Německem. 

A jelikož asijský gigant stále drží systém plánované výroby, Čínské provincie horlivě proměňují přání Komunistické strany. Což povede k ještě větší snaze rozjet maximální výrobní kapacity a zrušit bezpečnostní restrikce na všech úrovních pokud možno okamžitě.

 

Strachu navzdory

Problém tkví v tom, že obyvatelstvo vládě nedůvěřuje. Sociální sítě jsou v Číně z větší části blokovány nebo striktně cenzurovány, přesto se lze na platformě WeChat dočíst například to, že: 

„Rušení karantény není tím nejlepším řešením pro obyčejné lidi.“

„Vláda odmítá ohrozit ekonomickou prosperitu země a potřebuje vykazovat červená čísla,“ pokračuje uživatel ve své skepsi: „V zemi je stále vysoké procento lidí, kteří jsou infikovaní a ani o tom neví, protože jsou asymptomatičtí nebo mají jen lehké projevy nemoci. Pokud budou bezpečnostní opatření zrušena, virus se bude znovu volně šířit po celé Číně.“

Deník Nature nedávno zveřejnil výsledky modelového výzkumu vedeného týmem s Wu Tangchunem z Huazhong University of Science and Technology ve Wu-Chanu v čele, podle něj ještě 18 února autority nevěděly zhruba o 60 % infikovaných obyvatelích města

Na druhou stranu Wu v rozhovoru pro China News Weekly přiznal, že modelový výzkum není zcela exaktní: „Údaje vychází z matematické analýzy, nikoli z reálného průzkumu, přesto jsou čísla, ze kterých jsme vycházeli, velmi konzervativní a potenciální další výskyt epidemie je vysoce pravděpodobný.“

Jak to vypadá ve Wu-Chanu?

Prozatím hlásí megapole, ve které epidemie počala, 2 500 obětí koronaviru. Minulý týden byl v celém městě ohlášen jen jeden nový případ nákazy. Ve středu, 63 dní od uzavření do karantény, bylo obnoveno všech 171 autobusových linek. Od soboty 28.3. obnovilo provoz šest ze sedmi linek metra.

Dalším krokem bude spuštění vlakové dopravy, což umožní návrat do zaměstnání migračním pracovníkům, kteří byli po dobu karantény se svými rodinami. 

Čína představila národní zdravotní bodový systém, který občany individuálně ohodnocuje na základě jejich zdravotních údajů a cestovní historie. Spoustě občanů byl přidělen unikátní QR kód, který uchovává informace o jejich identitě, kontaktní údaje a údaje ze zdravotního systému. Před použitím veřejné dopravy musí lidé naskenovat své osobní kódy, aby byli vpuštěni. 

Je 11milionová megapole, která se stala synonymem pro pandemii COVID-19, připravena na plný provoz?

Skepticismus k oficiálním číslům

Navzdory těmto bezpečnostním opatřením zůstává velká část Číňanů skeptická. „Dokonce ani generace důchodců, kteří byli dříve komunistické straně loajální, těmto nesmyslům nevěří,“ tvrdí jede wuchanský blogger: „Čína se snaží Západu vnutit představu, že nákaza byla vymýcena, ale není to nic jiného než propaganda.“

Stejně tak čínský známý blogger a biochemik Fang Zhouzi rozporuje oficiální údaje z Pekingu. Na Twitteru doslova napsal: „Nevěřte autoritám, které falšují statistiky a zamlčují údaje ve snaze zachránit ekonomiku země.“

Podle něj bude symbolem toho, že země opravdu vyhrála boj s koronavirem, až konání Všečínského shromáždění lidových zástupců (National People's Congress) a Čínského lidového politického poradního shromáždění, která byla kvůli epidemii odložena. Důvod je podle něj prostý:

„Životy a zdraví lidu nejsou tak zásadní, jako životy a zdraví těch, kteří lid reprezentují.“

Obě tato shromáždění se měla konat v březnu a byla odložena na dobu neurčitou. 

Neukvapujme se!

Daleko větší důvěry se od lidu dostává vládnímu zdravotnickému poradci, Zhongu Nanshanovi, který vládě pomáhal v boji s epidemií SARS v roce 2003 a v současnosti vede bezpečnostní opatření proti SARS-CoV-2.

Na středeční videokonferenci varoval evropské virology, že Číně hrozí druhá vlna epidemie: 

Současná izolační opatření a karanténa by měly být prodlouženy. Musíme být velmi opatrní hlavně v obnovení provozu v oblastech s vysokým rizikem nákazy.“

Čína zároveň v tuto chvíli odrazuje své občany od vycestování do Německa. Ve čtvrtek Peking ohlásil, že do města nevpustí občany cizí národnosti, dokonce ani když mají platná víza nebo rezidenční povolení

(Článek vychází z autorské práce Danga Yuana.)

Máte zájem komentovat, lajkovat nebo přidat svůj vlastní článek? Registrujte se na Warengo teď hned!

#epidemie #pandemie #koronavirus #COVID19 #Cina #Wuchan #SiTinPching #komunismus #socialismus #karantena #izolace #propaganda #SARS #ekonomika

Hodnocení: +12
Pro přidání komentáře se přihlaste nebo zaregistrujte.
Doporučené příspěvky
7 minut
6 minut
5 minut
5 minut
3 minuty
8 minut
3 minuty
11 minut
8 minut
9 minut
6 minut
5 minut
Doporučené příspěvky
7 minut
6 minut
5 minut
5 minut
3 minuty
8 minut
3 minuty
11 minut
8 minut
9 minut
6 minut
5 minut